Polskie Radio
Section05

pr24

Matura 2017. Wypełnij arkusze z języka polskiego

"Praca - pasja czy obowiązek" na podstawie książki "Ziemia, planeta ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego i wiersz "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego - takie tematy pojawiły się na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Test rozpoczął się w czwartek po godzinie 9 i trwał 170 minut.
Zobacz więcej na temat:  matura matura z języka polskiego egzaminy maturalne szkoła CKE Marcin Smolik Henryk Sienkiewicz Quo vadis Stanisław Wyspiański Antoine de Saint-Exupery

Marzenie Władimira Putina: rozpad Unii Europejskiej

- Dla Rosji ważne jest kto zostanie prezydentem Francji, przy czym faworytką Kremla od początku jest Marine Le Pen, a opozycjonistów - jej kontrkandydat – powiedziała w audycji Świat w Południe Katarzyna Chimiak ze Stowarzyszenia Za Wolną Rosję. Odniosła się także do rosyjskiego działacza politycznego Aleksieja Nawalnego, który chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z Władimirem Putinem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marine Le Pen Władimir Putin Rosja wybory we Francji Unia Europejska

Macron kontra Le Pen. Debata zmieniła się w pyskówkę

- Debata Macron – Le Pen była wyjątkowo gorąca i chaotyczna. Oprócz emocji - które ewidentnie wzięły górę - i braku kontroli prowadzących, wyborcy ostatecznie niewiele mogli się z niej dowiedzieć – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Debatę skomentowała także wysłanniczka Polskiego Radia do Paryża Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Emmanuel Macron Marine Le Pen Paryż Francja wybory we Francji

"Bez reformy sądownictwa gospodarka nie ruszy"

Prawo i Sprawiedliwość w ramach zmian w wymiarze sprawiedliwości m.in. zmienić model powoływania i odwoływania prezesów sądów i wprowadzić losowy przydział spraw dla sędziów. Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 lipca. Od tego czasu ministerstwo mogłoby przez pół roku odwołać każdego prezesa sądu bez podania przyczyny. W audycji Rządy Pieniądza rozmawiali o tym Adam Abramowicz (PiS), Marek Jakubiak (Kukiz’15), mec. Artur Wdowczyk i Damian Diaz (TVP Wiadomości).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Zbigniew Ziobro Patryk Jaki

MON wobec zagrożeń cybernetycznych

- Rosja ma znakomite oddziały wojskowe - cybernetyczne i komputerowe - które działają na całym świecie i są w stanie sparaliżować działanie państw - powiedział w Debacie Poranka Tomasz Terlikowski z Telewizji Republika. O znaczeniu i zadaniach specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem mówili także Piotr Gursztyn (TVP) i Marcin Dzierżanowski (Wprost).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz cyberprzestępczość cyberagrożenia wojna hybrydowa

"Znacznie poprawi się efektywność obronna Polski"

- Śmigłowce zostaną wybrane. Poprzedni rząd przymierzał się do ich zakupu 7 czy 8 lat. Dajmy więc jeszcze kilka miesięcy moim kolegom z pionu zakupów uzbrojenia w MON, by to porządnie dokończyć – powiedział w audycji 24 Pytania wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski. Gość odniósł się też m.in. do zagadnień cyberbezpieczeństwa w kontekcie bezpieczeństwa Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz armia Caracal Caracale cyberagrożenia POLSKA

Charles de Gaulle na ratunek Francji

Gaullizm to myśl polityczna, której podstawy stworzył generał Charles de Gaulle, prezydent V Republiki Francuskiej w latach 1959–1969. Doktryna ta łączyła w sobie takie elementy, jak konserwatyzm, liberalizm, pragmatyzm, bonapartyzm i myśl chrześcijańską. O spuściźnie de Gaulle’a w kontekście wyborów we Francji mówili w audycji Nos Kleopatry Aleksandra Rybińska („W Sieci”) i Zbigniew Girzyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory we Francji II wojna światowa