Polskie Radio
Section05

pr24

Rocznica przewrotu majowego. "To zwycięzcy piszą historię"

12 maja 1926 rozpoczął się przewrót majowy. Jaką rolę odegrał w nim Piłsudski? - Był moment kiedy Polacy byli na krawędzi zagłady jako naród, wtedy mity pozwalały nam żyć i dlatego sobie pewne mity produkowaliśmy. Mit marszałka Piłsudskiego jest jednym z nich. Piłsudski był zawsze postacią kontrowersyjną, mającą zarówno gorących wyznawców, jak i zajadłych wrogów. Bezdyskusyjną legendą stał się dopiero w latach 80. – tak o marszałku Piłsudskim mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Do Rzeczy” i autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski przewrót majowy PPS II RP II Rzeczpospolita Rafał Ziemkiewicz Łukasz Warzecha

"Macron mówi dużo więcej przeciwko Unii niż Le Pen"

W poniedziałkowej wypowiedzi kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron nazwał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego „przyjacielem i sojusznikiem” liderki Frontu Narodowego Marine Le Pen, stawiając go w jednym szeregu z premierem Węgier Viktorem Orbanem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. We wtorek Jarosław Kaczyński odpowiedział, że w Polsce jest pełna demokracja, możliwe, że najlepsza ze wszystkich w Europie. O słowach Macrona mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen wybory prezydenckie Jarosław Kaczyński Rosja Władimir Putin Viktor Orban

Konstytucja 3 Maja. "Była testamentem I Rzeczpospolitej"

226 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. O znaczeniu Konstytucji 3 maja mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak z „Historii Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja 3 Maja historia Polski Maciej Rosalak

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja w Warszawie

O godzinie 19. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie rozpocznie się III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja. Jednym z celów koncertu jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja. O Koncercie Niepodległościowym mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Jacek Górski, Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczpospolitej i organizator imprezy.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski 3 Maja koncert konstytucja 3 maja Warszawa niepodległość

"Artyści powinni angażować się w politykę"

Na 19 lipca Radiohead mają zaplanowany koncert w parku ha-Jarkon w Tel Awiwie. Kilku artystów, w tym Roger Waters z Pink Floyd, Thurston Moore z Sonic Youth, Tunde Adebimpe z TV On The Radio oraz członkowie grupy Young Fathers wystosowało do zespołu list otwarty, w którym proszą, by Radiohead odwołali występ w Izraelu z powodu polityki izraelskiego rządu wobec Palestyńczyków. O koncercie Radiohead w Izraelu mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz „Teraz Rocka” i „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  radiohead Izrael Palestyna polityka

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Co roku 3 maja, Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto ustanowiono, aby wyrazić wiarę Polaków w szczególną opiekę Bożą nad naszym narodem. Rzesze wiernych uznają, że ta opieka odbywa się za pośrednictwem Matki Bożej. O uroczystościach Matki Bożej Królowej Polski mówili w Polskim Radiu 24 dziennikarka Ewa Czaczkowska i ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jasna Góra Kościół 3 Maja Episkopat Polski Stanisław Gądecki chrześcijaństwo Kościół katolicki

Dzień Flagi – jedno z najmłodszych świąt państwowych

2 maja obchodzony jest dzień flagi, który został ustanowiony w 2004 roku. Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie, dziś każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Oznacza to, że flagę możemy wywieszać kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem - że otoczymy ją należną czcią i szacunkiem. Czy Polacy szanują symbole narodowe? Na to pytanie odpowiedzi szukali w audycji Dwaj Panowie Z Dominik Zdort i Marek Zając.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dominik Zdort USA orzeł godło