Polskie Radio
Section05

pr24

"Janusz Brochwicz-Lewiński był już legendą za życia"

Walczył w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli sowieckiej i niemieckiej, bohatersko odznaczył się w czasie powstania warszawskiego. Ponadto generał Janusz Brochwicz-Lewiński służył w gwardii przybocznej króla Jerzego VI i pracował jako agent wywiadu w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jego niezwykła osoba stała się kanwą książki „Gryf”, której autor – Jarosław Wróblewski – był gościem audycji „Wszystko jest historią”.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski kampania wrześniowa Armia Krajowa Janusz Brochwicz-Lewiński II wojna światowa HISTORIA

24. Poziom: Studio Kool2Play i jego niecodzienne gry wideo

W najnowszej audycji „24. Poziom” gośćmi Przemka Pawełka i Kasi Gizińskiej byli Michał Marzęcki i Paweł Miłaszewicz z warszawskiego studia Kool2Play, zajmującego się wydawaniem gier mobilnych, PC i konsolowych. Przedstawiciele studia mówili o znaczeniu oryginalności pomysłów przy próbie wejścia na tak konkurencyjny rynek, jak sektor gier wideo oraz o tym, czym wyróżniają się ich produkcje.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gry wideo gry aplikacje mobilne technologie it Katarzyna Gizińska innowacyjność smartfony nowe technologie

"Żołnierze USA są w stałej gotowości do podjęcia walki"

- Dzieje się historia, na którą ciężko jako Polacy i jako rząd pracowaliśmy. Efekty daleko przekraczają to, co planowaliśmy uzyskać jeszcze 2-3 lata temu - tak na temat przyjazdu amerykańskich żołnierzy do Polski mówił w audycji Café Armia Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 armia wojsko NATO USA Antoni Macierewicz Donald Trump Władimir Putin Ministerstwo Obrony Narodowej POLSKA

Tłumy Irańczyków pożegnały Ali Akbara Rafsandżaniego

Setki tysięcy Irańczyków uczestniczyły w ostatniej drodze byłego prezydenta kraju - Ali Akbarowi Rafsandżaniemu. Przywódca zmarł w niedzielę na atak serca w wieku 82 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w stolicy państwa – Teheranie. O tym, kim był Rafsandżani i jaki wpływ wywarł na losy Iranu mówiliśmy w audycji „Gorąca Planeta”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ernest Zozuń Iran Cypr Paweł Dobrowolski Roman Herzog Teheran

"Mamy na swoim terytorium siły wojskowe nam przyjazne"

- To jest strategiczna decyzja i wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę. Mamy na swoim terytorium siły wojskowe nam przyjazne, które na pewno nie będą służyły destabilizacji. Wojna na Ukrainie się nie skończyła i decyzja o przyjeździe wojsk NATO była jej efektem – tak przyjazd amerykańskich wojsk do Polski komentował w audycji Podsumowanie Tygodnia Tadeusz Płużański („Super Express”). O dyslokacji wojsk NATO mówili w programie także Grzegorz Lindenberg (redaktor naczelny portalu Webnalist), Łukasz Zboralski („Do Rzeczy”), Janusz Schwertner (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA Rosja sankcje NATO wojsko

Oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy

- Witaliśmy już w czwartek amerykańskich żołnierzy. To przywitanie było związane z ceremonią, na której odegrany został najpierw hymn amerykański, a później hymn polski. Usłyszeć to było czymś wspaniały – tak swoje wrażenia z powitania amerykańskich żołnierzy opisywał w audycji Cafe Armia Daniel Marchewka, burmistrz Żagania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 armia wojsko NATO USA Antoni Macierewicz Donald Trump Władimir Putin

Gazprom grozi zakręceniem kurka z gazem

Gazprom pochwalił się rekordowym ekspertem gazu do Europy i już lekko przykręcił kurek Ukrainie. Dodatkowo zima nie odpuszcza w całej Europie, co oznacza zużycie gazu na całym kontynencie. W Polsce podziemne magazyny gazu wypełnione są jeszcze w 65 proc. O tym, czy grozi nam kolejne zakręcania kurka przez Rosjan mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Majka z Informacyjnej Agencji Radiowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Gazprom gaz ziemny gazociąg północny Tomasz Majka bezpieczeństwo energetyczne Ukraina Rosja Europa

Pomagają starszym. Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” jest członkiem międzynarodowej federacji, która swoją działalność rozpoczęła w 1946 roku, zaraz po II Wojnie Światowej. W naszym kraju działa od 2002 roku w trzech miastach : Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Poprzez swoich wolontariuszy dociera z pomocą do ludzi, których największą bolączką jest samotność. O działalności organizacji mówili w audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja Joanna Mielczarek, dyrektorka stowarzyszenia i Ewa Branicka, wolontariuszka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stowarzyszenie społeczeństwo obywatelskie mali bracia Ubogich starość wolontariat

"Putin walczy o silną pozycję Rosji w świecie"

W Moskwie trwa „Forum Gajdara”, doroczna międzynarodowa konferencja przedstawicieli świata gospodarki i polityki. Tegoroczne forum zorganizowano pod hasłem „Rosja i świat – wybór priorytetów”. O obradach tego forum mówili w audycji Świat w Powiększeniu Grzegorz Gromadzki, ekspert ds. wschodnich i Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Dmitrij Miedwiediew Władimir Putin Moskwa Grzegorz Gromadzki Krzysztof Renik Maciej Jastrzębski

Moody's i Fitch oceniają wiarygodność polskiej gospodarki

Agencje ratingowe mają wydać swoją opinię o polskiej wiarygodności kredytowej w piątkowy wieczór. – Są podstawy ku temu, by ocena nie uległa pogorszeniu. Bank Światowy ocenia, że wzrost gospodarczy przekroczy w Polsce 3 proc. – wiele krajów marzy o taki wyniku – mówiła o ratingu Polski w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Marek Zuber, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  emerytura rating Elżbieta Mączyńska fitch