Polskie Radio
Section05

pr24

Trwa akcja "Znicz". Na drogach zginęło już 20 osób

Od piątku do soboty, czyli w ciągu dwóch dni policyjnej akcji „Znicz”, doszło do 187 wypadków drogowych, w których zginęło 20 osób a ponad 200 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali prawie pół tysiąca pijanych kierowców. O tym, na co zwrócić szczególną uwagę w czasie podróżowania na groby najbliższych mówił w Polskim Radiu 24 młodszy aspirant Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  akcja znicz Wszystkich Świętych policja wypadek pijani kierowcy

Kilkusettysięczna demonstracja na rzecz jedności Hiszpanii

Około 300 tys. zwolenników jedności Hiszpanii zgromadziło się na marszu w centrum Barcelony, dwa dni po głosowaniu katalońskiego parlamentu, który opowiedział się za niepodległością regionu. Według stowarzyszenia Societat Civil Catalan niedzielny przemarsz przyciągnął ponad milion osób. O tym, co działo się w stolicy Katalonii mówiła Ewa Wysocka, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Barcelony.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia Barcelona referendum w Katalonii niepodległość

Dwa lata rządów PiS. "Program 500 Plus jednym z symboli”

– Po dwóch latach rządów rzeczą do poprawy jest polityka zagraniczna – powiedział dr Piotr Zakrzewski, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 25 października minęły dwa lata od zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych. Jak prezentuje się dorobek partii Jarosława Kaczyńskiego na półmetku kadencji? Co udało się zrealizować rządowi, a gdzie są pola do poprawy działań?
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Jarosław Kaczyński Beata Szydło Prawo i Sprawiedliwość rząd Beaty Szydło Rodzina 500+ program 500+ Witold Waszczykowski MSZ

Warto Czytać: „Kroke. Poza dźwiękami”

Bogato ilustrowany album z archiwalnymi zdjęciami, a także rozmowy z artystami i wspomnienia z 25-letniej działalności zespołu. Tak w skrócie prezentuje się najnowsza książka Joanny Laprus- Mikulskiej  „Kroke. Poza dźwiękami”, która poświęcona jest historii grupy muzycznej Kroke. O szczegółach publikacji, a także o wyjątkowości muzyki komponowanej przez zespół autorka mówiła w audycji „Warto Czytać”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura książki

Kobiety Sukcesu: Adrianna Malińska, działaczka na rzecz polsko-izraelskiego dialogu

Absolwentka psychologii i studium nad słowiańszczyzną wschodnią, menadżer ds. wolontariatu i spotkań z językiem hebrajskim. Gościem audycji „Kobiety Sukcesu, Kobiety Biznesu” była Adrianna Malińska. działaczka społeczna na rzecz dialogu polsko-izraelskiego a także animatorka społeczno-kulturalna kolonii młodzieży żydowsko-ukraińskiej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael

"Oficjalnym wyznaniem Francji jest ateizm"

- Podstawowym problemem Francji jest to, że oficjalnym wyznaniem tego kraju jest ateizm. Laickość i liwidacja wszystkich symboli religijnych jest wyrazem tego ateizmu, będącego swego rodzaju koncesją państwową  - powiedział prof. Adam Wielomski, politolog, historyk idei i znawca Francji. Odniósł się w ten sposób do planowanego usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II, który stoi we francuskiej miejscowości Ploermel w Bretanii. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Jan Paweł II pomniki ateizm Kościół ŚWIAT

Ekspert: cyberwojna to prawdziwa wojna

"Tworzone w Polsce wojska cybernetyczne mają w ciągu kilku lat liczyć przynajmniej 1 tys. żołnierzy zdolnych do walki w cyberprzestrzeni, a na ich utworzenie przeznaczonych zostało 2 mld zł" - zapowiedział minister obrony Antoni Macierewicz. O cybernetycznej armii i wojnie mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Łuczuk z UKSW, autor książki "CYBERWOJNA. Wojna bez amunicji?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo cyberprzestępczość cyberatak

"Polski biznes jest dobrze postrzegany w Kazachstanie"

W kazachskim Ałmaty zakończyły się targi Power Kazakhstan, poświęcone branży energetycznej. Brało w nich udział 15 firm z Polski. To jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w całym regionie Azji Centralnej. Służą one prezentacji produkcji, wymianie kontaktów, a także umożliwiają podpisanie umów. O polskich inwestycjach w Kazachstanie i targach mówili w audycji 7 Dni Wschód Andrzejem Stefańskim  (komisarz polskiej ekspozycji na Expo 2017 w Astanie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kazachstan Expo 2017

Nie tylko Warszawa. Komisje weryfikacyjne w innych miastach?

Prawdopodobnie w każdym mieście wojewódzkim powstanie komisja weryfikacyjna badająca lokalne afery reprywatyzacyjne. - Nowelizujemy ustawę o komisji weryfikacyjnej, nasza "główna" komisja będzie mogła powoływać komisje regionalne np. w Krakowie czy Łodzi - poinformował szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. W Krakowie i Łodzi w skład komisji mają wejść tylko prokuratorzy. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 prawnik Maciej Górski i Tomasz Leśniak ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja dzika reprywatyzacja Warszawa Kraków

Marcin Luter – rewolucjonista czy reformator?

31 października 1517 roku niemiecki teolog Marcin Luter wywiesił na drzwiach katedry w Wittenberdze 95 tez podważających wiele aspektów nauczania Kościoła. Luter sprzeciwiał się w nich sprzedaży odpustów, a także nadużyciom występującym w Kościele. Swoim wystąpieniem rozpoczął wielką dyskusję na temat Kościoła oraz zapoczątkował okres zwany Reformacją. O postaci Marcina Lutra mówili w audycji Nos Kleopatry Tomasz Terlikowski (TV Republika) i Paweł Łepkowski (red. nacz. Uważam Rze Historia).
Zobacz więcej na temat:  Marcin Luter Kościół katolicki Kościół wiara religia protestantyzm

Na Scenie: Premiera spektaklu „Marlena. Ostatni koncert”

Jedna z najpiękniejszych i najzdolniejszych aktorek w historii kina, dysponująca niebywałą inteligencją i charyzmą. Marlena Dietrich swoimi filmowymi rolami, a także niezwykłym głosem na stałe zapisała się w historii światowej sztuki. Najciekawsze i najbardziej intrygujące momenty z jej życia prezentuje spektakl „Marlena. Ostatni koncert”, którego premiera odbędzie się 27 października w Teatrze Polskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie TEATR Grażyna Barszczewska

Świat w Powiększeniu: Madryt przejął rządy w Katalonii

Wicepremier Soraya Saenz de Santamaria pokieruje administracją Katalonii. Wczoraj wieczorem w Hiszpanii wszedł w życie 155. artykuł konstytucji zawieszający autonomię regionu. W ponad 20 hiszpańskich miastach odbyły się manifestacje poparcia dla zdymisjonowanego Carlesa Puigdemonta i protesty przeciwko niemu. O dynamicznej sytuacji na Półwyspie Iberyjskim mówił w magazynie Świat w Powiększeniu Maciej Okraszewski z serwisu dzialzagraniczny.pl.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia Madryt Carles Puigdemont Mariano Rajoy