Polskie Radio
Section05

pr24

"Polska może zawsze liczyć na Węgry w debatach w UE"

- Jeśli kiedykolwiek Polska zostanie poddana jakiejś procedurze oskarżenia w Unii Europejskiej czy w innych organizacjach, zawsze może liczyć na Węgry. Będziemy zawsze głosować przeciwko sankcjom, karom dla Polski, bo uważamy to za podwójne standardy – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzianego przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej uruchomienia specjalnej procedury wobec Polski.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Unia Europejska Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej imigranci w Europie POLSKA

Działalność rządu RP na uchodźstwie

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie był legalną kontynuacją władz II Rzeczypospolitej zmuszonych opuścić Polskę po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939. Władze Rzeczypospolitej na uchodźstwie zakończyły działanie w 1990 roku po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta Polski. O rządzie RP na uchodźstwie mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP na Uchodźstwie historia Polski II wojna światowa Patryk Pleskot Tadeusz Płużański IPN Tomasz Arciszewski Władysław Sikorski

Dania przeciw budowie Nord Stream 2. Rosja zmieni projekt?

Budowa drugiej nitki Gazociągu Północnego wzbudza kolejne kontrowersje wśród części państw Unii Europejskiej. Tym razem sprzeciw może popłynąć z Danii. Rosja rozważa więc zmianę trasy gazociągu Nord Stream 2. O szczegółach opowiedział gość Polskiego Radia 24: Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom Nord Stream 2 Unia Europejska bezpieczeństwo energetyczne Wojciech Jakóbik Rosja Dania Skandynawia

"PO wysyła Hannę Gronkiewicz-Waltz tak naprawdę na rzeź"

- Kolejne zatrzymania w związku z reprywatyzacją w Warszawie pokazują, że w ciągu ostatnich 8 lat - czyli rządów Platformy Obywatelskiej - służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i walkę z przestępczością nie działały właściwie. Na przykładzie warszawskiej afery reprywatyzacyjnej widać to bardzo dobitnie – powiedział w Debacie Dnia Wojciech Wybranowski z Do Rzeczy. O pracach komisji i sytuacji w jakiej znalazła się Hanna Gronkiewicz–Waltz mówił także Tomasz Walczak z Super Expressu.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Gronkiewicz-Waltz CBA Warszawa reprywatyzacja dzika reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna

"Prezydent Gronkiewicz-Waltz brnie w kłamstwa"

Hanna Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie odmawia udziału w posiedzeniach Komisji Weryfikacyjnej. W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski prezydent w sprawie sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji, między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w Warszawie. NSA uznał, że kompetencje obu organów są w istocie zbliżone, chociaż nie są tożsame. O przyszłości prezydent Warszawy mówili w audycji Rozmowa PR24 Mieczysław Kasprzak (PSL) i Jan Mosiński (PiS).
Zobacz więcej na temat:  dzika reprywatyzacja reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna Hanna Gronkiewicz-Waltz Platforma Obywatelska Adrian Klarenbach

Fundacja Mamy i Taty chce ratować kondycję polskiej rodziny

Zdaniem Fundacji Mamy i Taty kondycja polskich rodzin jest zła. Ujemny bilans zawieranych małżeństw, wysoka liczba rozwodów, skrajnie niska dzietność, a także wysoki procent dzieci urodzonych i wychowanych poza małżeństwem to wskaźniki, które powinny motywować do zmiany polityki państwa. Gościem Polskiego Radia 24 był Marek Grabowski z Fundacja Mamy i Taty.
Zobacz więcej na temat:  rodzina rozwód małżeństwo dzietność

Cyberbezpieczeństwo. Eksperci dyskutują w Krakowie

W Krakowie trwa III Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Eksperci z całego świata dyskutują pod Wawelem o wyzwaniach i zagrożeniach związanych z rozwojem cyfrowego świata. Gościem Polskiego Radia 24 był Kamil Gapiński z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Obrady frum relacjonował też reporer IAR Karol Surówka. 
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość internet bezpieczeństwo w sieci Kraków Beata Szydło Paweł Szefernaker

"Do Zakopanego będzie się jechało o wiele szybciej"

„Budowa Zakopianki jest realizowana konsekwentnie i wszystko wskazuje na to, że będziemy mogli już niedługo cieszyć się dobrym dojazdem do Zakopanego” - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Dodała, że cieszy się, iż inwestycja jest realizowana bez przeszkód. O przebudowie Zakopianki mówił w audycji Gorący Temat Marcel Klinowski z Fundacji Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Zakopianka Zakopane drogi inwestycje Beata Szydło

"Kaczyński kontroluje sytuację w swoim obozie politycznym"

„Ataki na mnie pochodzą głównie z jednego środowiska; bynajmniej nie jest to środowisko PiS” – mówił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy”. Według tygodnika prezydent precyzuje, że chodzi o „jednego z koalicjantów PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy”. O relacjach wewnątrz obozu rządzącego mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  PiS Prawo i Sprawiedliwość Zbigniew Ziobro Solidarna Polska Andrzej Duda prezydent Jarosław Kaczyński reforma sądownictwa

Zwiększą się nakłady na szkolnictwo wyższe

Podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Łódzkiej wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin zapowiedział, że będą wyższe nakłady na polskie uczelnie. Dodał też, że będzie dążyć do tego, by nauka była finansowana podobnie jak obronność - stałą kwotą, w wysokości jednego procenta PKB rocznie. O reformie edukacji wyższej mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Muller z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  studia wykształcenie edukacja

Zasady wyliczania emerytur. Przybywa niezadowolonych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze emerytury dla osób, które uzyskały je w wyniku obniżenia wieku do nich uprawniającego. Średnia emerytura kobiet, którym Zakład wydał już decyzję, to 1540 zł, a mężczyzn – 2800 zł. O rozbieżnościach w emeryturach kobiet i mężczyzn oraz innych problemach systemu emerytur mówili w audycji Rządy Pieniądza Krzysztof Wołowicz (główny ekonomista BPS TFI S.A.), Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Roman Przasnyski (Gerda Broker).
Zobacz więcej na temat:  ZUS emerytura wiek emerytalny w Polsce pieniądze finanse publiczne