Polskie Radio
Section05

psychologia

Sztuka odręcznego pisania - relikt przeszłości czy wiecznie potrzebna umiejętność?

W dobie komputerów, tabletów, smartfonów i innych cyfrowych urządzeń sztuka starannego, odręcznego pisania w dużej mierze zniknęła. Korzystamy z niej w niewielu miejscach, na przykład bankach. Tymczasem taka forma pisania, i w ogóle ćwiczenie ręki, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu. Dlatego też Szwecja postawiła na powrót do tradycyjnej formy notowania u dzieci i drukowanych podręczników. Czy w tym samym kierunku powinno iść polskie szkolnictwo?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych edukacja pismo odręczne rozwój dziecka

Rzeczniczka praw dziecka rozmawia z młodzieżą i dorosłymi o problemach młodych ludzi

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zainaugurowała pierwszy w historii urzędu cykl edukacyjnych spotkań online dla młodzieży i dorosłych. Tematem rozmów, które odbyły się 6 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu, było bezpieczeństwo w sieci. Kolejne będą poświęcone problemom psychicznym młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci młodzież Monika Horna-Cieślak Rzecznik Praw Dziecka Rzeczniczka Praw Dziecka psychologia dziecięca samobójstwo Aleksander Ziemiańczyk Piotr Łodej Trójka

Jak osiągnąć szczęście? Anna Wendzikowska o drodze do spełnienia

- Większość z nas szczęśliwymi bywa, bo szuka wyrzutów dopaminowych na zewnątrz. Tymczasem, żeby być szczęśliwym, trzeba odnaleźć spokój w sobie. Dzięki temu osiągniemy stan, który nie będzie zależał od tego, co dzieje się poza nami - opowiada Anna Wendzikowska, dziennikarka i autorka książki "Ku szczęściu. Moja droga do spełnienia i wewnętrznego spokoju".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA Jakub Jamrozek

Dlaczego warto czytać książki dzieciom - także tym nastoletnim

Choć dla rodziców młodszych dzieci korzyści płynące z czytania są niemal oczywiste, czytanie dzieciom nastoletnim, które przecież same potrafią to robić, może być czymś nowym i zaskakującym. Dzięki czytaniu młodszym dzieciom w ich mózgach powstają dodatkowe połączenia synaptyczne, dzieci poznają nowe słowa i uczą się nawiązywać lepsze relacje z otoczeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytanie bajek rodzicielstwo wychowanie radio dla rodziców młodzież Marcin Perfuński

Dzisiaj Dzień Wszystkich Fajnych, czyli także Twój. Jak czuć się dobrze z samym sobą?

Wśród wielu mniej lub bardziej dziwnych świąt w kalendarzu można znaleźć także "Dzień Wszystkich Fajnych", który jest obchodzony właśnie 17 stycznia. Kto ma go obchodzić: został ustanowiony, by podnieść na duchu wszystkich sfrustrowanych i niewierzących w siebie? Czy może wręcz przeciwnie? I przede wszystkim: jak czuć się dobrze z samym sobą?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo radość akceptacja Piotr Firan Radosław Nałęcz Beata Rajba Trójka

TYLKO U NAS Rasy psów uznawane za agresywne coraz popularniejsze. Jak uniknąć tragedii? Rozmawialiśmy z behawiorystą

Pies zaatakował, pogryzł człowieka. To historia, którą zna chyba każdy - bywa że z doświadczenia własnego, kręgu znajomych lub z mediów. Najczęściej ofiarami są dzieci i domownicy, którzy powinni czuć się bezpiecznie. Niekiedy takie zdarzenia mają tragiczny finał, a winą obarcza się pitbulle, amstaffy czy inne psy uchodzące za agresywne. Co skłania ludzi do wybierania akurat tych spośród wielu ras i temperamentów? Czy nie boją się trzymać w domu tykającej bomby?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zwierzęta PSY