Polskie Radio
Section05

represje

Jan Szumski: sowieckie represje wobec Polaków rozpoczęły się przed II wojną światową

- Represje wobec Polaków nie rozpoczęły się w 1939 r. Po powstaniu II RP ponad milion Polaków znalazło się poza wschodnimi granicami naszego państwa i tam w 1937 r. miała miejsce operacja narodowościowa, w której trakcie zamordowano ok. 200 tys. naszych rodaków - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Jan Szumski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli repatriacje repatrianci II wojna światowa

120 aktywistów zatrzymanych na Białorusi. To zwolennicy blogera krytykującego władze

Od 6 do 13 maja na Białorusi zatrzymano ok. 120 osób, które przychodziły na spotkania z opozycyjnym blogerem i inne akcje - poinformowało Centrum Praw Człowieka Wiosna. Zatrzymania skrytykowała Unia Europejska. "Represje dotknęły także obrońców praw człowieka i dziennikarzy, którzy obserwowali lub relacjonowali akcje" - napisał portal Wiosny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś prawa człowieka Europa

Prezydent pamięta o Sybirakach. Andrzej Duda złożył projekt ustawy o finansowej pomocy

To była niezbyt głośna, ale niezwykle ważna inicjatywa. Prezydent Andrzej Duda w 2018 r. złożył do Sejmu projekt ustawy o finansowej pomocy Polakom przebywającym w latach 1939-1956 na zsyłce w ZSRR. Po to, aby tzw. Sybiracy mogli otrzymać zadośćuczynienie za krzywdy poniesione w wyniku deportacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent deportacje Kresy ZSRR II wojna światowa Syberia Związek Sowiecki 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

"Nie żałuję przeszłości". Mieczysław Cybulski ps. Ostry – jeden z ostatnich wyklętych

- Jeśli mówi się o Polsce, o ojczyźnie, to trudno żałować swoich czynów. Młodym ciężko zrozumieć, co się wtedy działo, ale chcę podziękować tym, którzy doceniają naszą przeszłość - mówił w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl kpt. Mieczysław Cybulski ps. Ostry, jeden z ostatnich Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci służba bezpieczeństwa komunizm stalinizm procesy polityczne

Reparacje wojenne od Rosji? Ekspert: mamy roszczenia o zwrot zagrabionych dzieł sztuki

- Nie mam najmniejszej wątpliwości, że takie roszczenia mamy co do zagrabionych dzieł sztuki. Zaznaczył to minister Piotr Gliński w swoim artykule opublikowanym na łamach "Rzeczpospolitej", że "Rosja uparcie przetrzymuje skarby polskiej kultury narodowej" - mówił w audycji "Więcej świata" Rafał Tarnogórski, ekspert prawa międzynarodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Więcej świata ZSRR Rosja Władimir Putin Ursula von der Leyen Komisja Europejska Piotr Pogorzelski