Polskie Radio
Section05

rolnictwo

Rosjanie zniszczyli bank roślinnych zasobów genowych. Korzystali z niego plantatorzy z całego świata

- W czasie ostrzału Charkowa na wschodzie Ukrainy rosyjska armia zniszczyła bank roślinnych zasobów genowych, jedną z największych takich instytucji na świecie, której zasoby chroniły nawet hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej - przekazał dr Serhij Awramenko z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, cytowany we wtorek przez portal The Insider.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie żywność rośliny GOSPODARKA

Ruszają badania zniszczeń rolnictwa i środowiska naturalnego Ukrainy

Jakie straty rolnicze i zniszczenia środowiska spowoduje trwająca na Ukrainie wojna? Czy wpłyną one na bezpieczeństwo żywnościowe? Aby odpowiedzieć na te pytania i móc wdrażać działania naprawcze, trzeba monitorować ukraińską przyrodę i produkcję roślinną. Służącą temu inicjatywę "Earth Observation for Ukraine" stworzyli specjaliści z polskich i ukraińskich instytucji.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo wojna na Ukrainie środowisko naturalne zanieczyszczenie Mateusz Drozda Trójka

Jarosław Sachajko: Putin wywołuje gigantyczny kryzys żywnościowy

- Putin rozpętał wojnę na wielu poziomach, po pierwsze militarnie oraz na naszej granicy białoruskiej, próbując w Polsce zrobić kryzys humanitarny, przerzucając migrantów ekonomicznych, ale również robi gigantyczny, światowy kryzys żywnościowy - mówi w "Sygnałach dnia" poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Kukiz'15 Jarosław Sachajko wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Katarzyna Gójska Henryk Kowalczyk

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka: czy jest się czego bać?

Nadeszli właśnie tzw. zimni ogrodnicy i zimna Zośka – cztery dni stosunkowo silnego i gwałtownego oziębienia, które co roku straszy rolników, ogrodników i działkowców. Czy rzeczywiście jest się czego bać, skąd się bierze taka zmiana pogody i jak ewentualnie zapobiegać stratom spowodowanym ewentualnymi przymrozkami?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pogoda klimat kwiaty rośliny mróz Trójka Zobacz także Mateusz Drozda

Wojna wpłynie na wzrost cen produktów. Kowalczyk zapewnia: żywności nie zabraknie

- Dopóki nie ustabilizuje się sytuacja na Ukrainie, musimy się liczyć ze wzrostem cen produktów rolno-spożywczych. Prognozy dla konsumentów nie są niestety dobre - mówił w rozmowie z PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje żywność inflacja eksport import