Polskie Radio
Section05
sieć

Komputery zdominowały świat dzieci i nastolatków

„Świat dzieci i nastolatków zdominowały smartfony i komputery. Dzieci przesiadują do późna w sieci, często bez kontroli rodziców. Osobiste kontakty z rówieśnikami zastępują im rozmowy na portalach społecznościowych” – wynika z raportu „Cyfrowe dzieci". Mówił o tym w Polskim Radiu 24 autor raportu, prof. Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci sieć komputer komputery internet psychologia uzależnienia

Można uchronić się przed internetowymi trollami

– Informacja udostępniona wiele razy zyskuje wiarygodność przez to, że jest udostępniania. Poza tym ludzie niestety mają tendencję do wierzenia w rzeczy, które słyszą i czytają. To natomiast jest eksploatowane bardzo silnie przez internetowych trolli – mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Żydok. Ekspert Fundacji Republikańskiej doradzał, jak sprawdzać rzetelność informacji pochodzących z sieci.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 internet sieć

Cyberbezpieczeństwo Polski

Kilka lat temu haker, który przedstawiał się jako Alladyn, wkradł się do systemów informatycznych kilku najważniejszych instytucji państwowych. Zdobył dostęp m.in. do poczty szefa kancelarii premiera i do kalendarza jednej z osób z kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. O cyberbezpieczeństwie w naszym państwie mówił w Kulisach spraw były wiceszef ABW, Mieczysław Tarnowski.
Zobacz więcej na temat:  ABW bezpieczeństwo w sieci internet Kulisy Spraw Michał Majewski Mieczysław Tarnowski sieć

Ochrona i ograniczanie prywatności Europejczyków w internecie

Unijne działania z jednej strony pozwalają kontrolować kto i jaki ma dostęp do danych w internecie, z drugiej strony walka z terroryzmem prowadzi do utraty anonimowości w sieci. Rozmawiali o tym w audycji w ramach Euranet Plus – Panorama europejska Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon) i ekspert ds. bezpieczeństwa City Security Krzysztof Kubiciel.
Zobacz więcej na temat:  internet Katarzyna Szymielewicz sieć technologie Unia Europejska