Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Węgry: szersze uprawnienia policji i nowe przepisy o "ochronie suwerenności"

Węgierska policja będzie mogła wykorzystywać systemy do identyfikacji twarzy w znacznie szerszym zakresie niż dotychczas. Szef tamtejszej policji poluzował przepisy dotyczące używania tego typu narzędzi, umożliwiając ich stosowanie również w sytuacjach, w których dane przestępstwo nie jest zagrożone karą pozbawienia wolności. Dotychczas technologia mogła być wykorzystywana wyłącznie w przypadku przestępstw, za które groziła kara więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Viktor Orban Węgry społeczeństwo obywatelskie protest opozycja demokratyczna represje

Polskie Radio 24 Groźne meningokoki. Choroby, które wywołują, mogą być zabójcze

Choroba wywołana przez meningokoki może mieć błyskawiczny przebieg, a co gorsza może doprowadzić do śmierci chorego lub spowodować u niego ciężkie powikłania. - Wszystko zależy od wieku pacjenta, ale także od rodzaju bakterii, który go zaatakował - mówiła w audycji "Samo zdrowie" w Polskim Radiu 24 prof. Aneta Nitsch-Osuch, epidemiolog i pediatra.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Polskie Radio 24 dzieci pediatra

Noc Muzeów z Polskim Radiem

Z okazji jubileuszowego roku Archiwum Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową odsłonę Nocy Muzeów. 17 maja w Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się wirtualne wydarzenie "Audionauci" - niezwykła podróż przez dźwięki minionego stulecia. W programie także koncert Dominika Strycharskiego, improwizatora i kompozytora, który po raz pierwszy wykona utwory inspirowane archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia. Start wydarzenia o godz. 19:00 w Sali Lustrzanej. Koncert od godz. 21:00.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Polskie Radio noc muzeów 2025

Polskie Radio 24 Tydzień za tydzień. Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków

Co zmieniło się przez lata w postrzeganiu rodzicielstwa przedwcześnie urodzonych dzieci? Od niedawna urlopy macierzyńskie matek tych najmniejszych dzieci liczone są inaczej. Jaką pomoc rodzice wcześniaków dostają dzisiaj i co jeszcze powinno się zmienić? O tym w audycji "Samo zdrowie" w Polskim Radiu 24 rozmawiają Małgorzata Telmińska i jej gość Elżbieta Brzozowska z fundacji "Koalicja dla Wcześniaka".
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Polskie Radio 24 dzieci noworodek

Polskie Radio 24 Jak walczyć z samotnością seniorów? Działalność Stowarzyszenia mali bracia Ubogich

W Polsce mamy coraz więcej osób starszych i coraz więcej z nich jest skazanych nie tylko na samotność czy brak samodzielności, ale również na wiele innych problemów. Wielu jest na przykład "więźniami" czwartego piętra, bo mieszkają w bloku bez windy. O kłopotach seniorów, w Polskim Radiu 24, mówiła Joanna Mielczarek ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA seniorzy

SONDAŻ Handel w niedzielę. Co powinien zrobić przyszły prezydent?

42 proc. ankietowanych uważa, że handel w niedzielę powinien zostać przywrócony. Przeciwnego zdania jest 49 proc., a 8 proc. nie wie - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla Radia Zet. Kwestia niedzielnych zakupów dzieli społeczeństwo, a także elektorat kandydatów na prezydenta. Większość wyborców Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena nie zgadza się na powrót do handlu w niedzielę - zupełnie inaczej niż sympatycy Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA handel w niedzielę wybory prezydenckie sondaż

Dania z glonów i owadów. Czy mają szansę przyjąć się na naszych stołach?

Aprobata ze strony bliskich, przekonanie o pozytywnym wpływie białek roślinnych na zdrowie, a także poziom umiejętności kulinarnych - to niektóre czynniki decydujące o akceptacji alternatywnych źródeł białka. Analizę dotychczasowych badań na ten temat przeprowadzili naukowcy m.in. z Uniwersytetu SWPS. Czy dania z glonów lub owadów – jako alternatywne źródła białka – mają szansę przyjąć się na naszych stołach?
Zobacz więcej na temat:  białko dieta owady

"Biblioteki dla klimatu" - między regałami z książkami o zmianach klimatu

Do biblioteki nie tylko po książkę, ale też po wiedzę. Projekt "Biblioteki dla klimatu" to inicjatywa szerząca wiedzę na poziomie lokalnym o bardzo ważnym wyzwaniu, jakim są zmiany klimatyczne. Marta Piechocka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego opowiedziała, jak można wyposażyć lokalnych liderów w wiedzę o klimacie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka biblioteka KSIĄŻKA zmiany klimatyczne natura KULTURA