Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

WYWIAD Ukraińska pisarka o agresji Putina. "Jesteśmy dzisiaj Żydami dla tego nowego Hitlera"

- W gruncie rzeczy wojna Putina to III wojna światowa, która jest kontynuacją II wojny światowej, po której nie posprzątaliśmy. Przestępstwa popełnione przez reżim sowiecki przeciwko ludzkości zostały zamiecione pod dywan. Teraz historia się powtarza, bo musimy skończyć te nieprzerobione lekcje - uważa ukraińska pisarka Oksana Zabużko. Jej zdaniem, Putin chce "ostatecznego rozwiązania kwestii ukraińskiej". - Jesteśmy dzisiaj Żydami dla tego nowego Hitlera - mówi.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Władimir Putin ludobójstwo zbrodnie wojenne

Negocjacje dot. zakończenia wojny na Ukrainie. Kułeba rozmawia z Ławrowem

W tureckiej Antalyi rozpoczęły się rozmowy ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Postulaty strony ukraińskiej to natychmiastowe zawieszenie broni, poprawa sytuacji humanitarnej w Mariupolu, Charkowie, Sumach, Wołnowasze i innych miastach oraz wycofanie rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Siergiej Ławrow Ukraina Rosja

"Rozebraliśmy ich do naga i zastrzeliliśmy w lesie". Wstrząsająca rozmowa Rosjan [NAGRANIE]

- Jakichś trzech gości wyszło na nas, prosto na nas. Zatrzymaliśmy ich, rozebraliśmy do naga. Potem trzeba zdecydować: puścić ich, czy nie. Bo jeśli puścimy, to oni mogą podać naszą pozycję. A wtedy nas wszystkich wytłucze artyleria. Wszystkich. Więc postanowiliśmy ich po prostu zastrzelić w lesie - słychać w nagraniu.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja zbrodnie wojenne

Tomasz Sakiewicz o postawie Niemiec: celem ich polityki jest upadek Ukrainy

- Niemcy sprzedały Polskę, USA i Ukrainę w sojuszu z Rosją. Celem polityki niemieckiej jest to, żeby Ukraina upadła dlatego, że po tym co się stało nie będą oni przyjaźni wobec Niemiec. Niemcy nie wiedzą tylko jak sprzedać to opinii publicznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Agaton Koziński i Tomasz Kozłowski.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Rosja konflikty międzynarodowe Niemcy pieniądze USA Europa Polskie Radio 24

Jarosław Sachajko o pomocy uchodźcom: takiego wsparcia nie ma nigdzie indziej na świecie

- W Parlamencie Europejskim było wiele debat przeciw Polsce, oskarżano Polaków jako tych, którzy nie chcą przyjmować uchodźców. Teraz pięknie pokazujemy, jak ich przyjmujemy, i to nie do obozów, jak to widzimy przy okazji innych konfliktów, tylko do własnych domów - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja Władimir Putin Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Stanisław Janecki Jarosław Sachajko uchodźcy

Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Polska chce mocniejszych restrykcji, Niemcy przeciwne

Czwarty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę, który wszedł wczoraj po południu w życie, jest najsłabszym z dotychczasowych. Polska jest w grupie krajów, które uważają, że potrzebne są surowe restrykcje w sektorze energetycznym, by zatrzymać Putina. Jednak na zakaz importu z Rosji ropy, gazu i węgla nie chcą się zgodzić Niemcy, przy wsparciu Włoch i Węgier.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 Unia Europejska sankcje