X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
szkoła podstawowa

"Wokół reformy edukacji tworzy się atmosferę apokalipsy"

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, że "po reformie edukacji powstanie nowa odmiana człowieka – homo pisus", gdyż "PiS hoduje sobie zupełnie nowych żołnierzy, którzy mają stać na straży ideologii prawicowej, PiS i prawicowego światopoglądu". O reformie edukacji i jej krytyce ze strony opozycji rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Semka (Do Rzeczy) i Artur Celiński (Res Publica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa reforma edukacji szkoła szkoła podstawowa edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej Piotr Semka

"Odpowiedzialność za reformę oświaty spadnie na samorządy"

– Samorządy będą bardzo łatwym celem dla partii rządzącej – powiedział Marcin Piasecki z dziennika Rzeczpospolita. Odniósł się w ten sposób do rozpoczynającego się nowego roku szkolnego z reformą oświaty w tle i odpowiedzialności za ewentualne niedociągnięcia w jej funkcjonowaniu. W audycji Wróżenie z Faktów temat ten skomentowała także Kamila Baranowska z tygodnika Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  polityka szkoła reforma szkolnictwa reforma edukacji szkoła podstawowa gimnazjum

Polska szkoła: wchodzi w życie reforma edukacji

4 września uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczną nowy rok szkolny. Zgodnie z reformą, znikają gimnazja, a „podstawówka” będzie liczyła osiem klas. W Polskim Radiu 24 o zmianach w szkolnictwie mówił dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna gimnazjum rok szkolny

Jak nie wydać fortuny na wyprawkę szkolną?

Według badań CBOS-u, w ubiegłym roku szkolna wyprawka kosztowała średnio 903 złote. Na tę sumę złożyły się podręczniki, przybory szkolne, mundurki, a także obowiązkowe opłaty, takie jak ubezpieczenie. Gościem Polskiego Radia 24 był Tomasz Jaroszek z portalu „Kapitalni.org”, który mówił o tym, jak nie wydać fortuny na niezbędne artykuły szkolne.
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła podstawowa społeczeństwo

Edukacja: Poszukiwanie dobra ważniejsze niż wyniki testów

Malutka szkoła dla około 16 uczniów od zerówki do trzeciej klasy działa już od dwóch lat. Mikroszkoła Włochy to jedna z pierwszych tego typu szkół w Warszawie. O projekcie mówili w Polskim Radiu 24 Joanna i Piotr Marszałkowie, rodzice i założyciele Mikroszkoły Włochy. Towarzyszyły im Łucja, Helenka i Marysia, uczennice szkoły. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła podstawowa nauczanie domowe

Reforma oświaty – nauczyciele gotowi do strajku

Ogólnopolski strajk nauczycieli, skierowany przeciwko rządowej reformie edukacji, będzie miał miejsce 31. marca. Rodzice protestowali przeciwko reformie w sobotę. O reformie oświaty i pogotowiu strajkowym mówili w audycji Kapitał i Praca Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Jolanta Kosakowska ze Związku Rzemiosła Polskiego i Tadeusz Pisarek z Forum Związków Zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  reforma szkolnictwa Związek Nauczycielstwa Polskiego gimnazjum szkoła podstawowa nauczyciel

Reforma oświaty. Nauczyciele boją się o swoje płace

Związek Nauczycielstwa Polskiego przeanalizował założenia do projektu zmieniającego system finansowania oświaty. Zdaniem zawiązkowców nauczyciele nie mają co liczyć na wyższe uposażenie, a wręcz przeciwnie – może się okazać, że ich pensje stopnieją. O tym, czy reforma oświaty przyniesie w szkołach obniżki wynagrodzeń i zwolnienia, mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa gimnazjum szkoła podstawowa Ministerstwo Edukacji Narodowej liceum Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kanon lektur po reformie edukacji. "Nie ma idealnej listy"

Minister edukacji narodowej - Anna Zalewska - podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego do 8-letnich szkół podstawowych. Jednym z elementów nowego programu nauczania jest odświeżona lista lektur dla klas IV-VIII. O tym, co powinno być ważne w kanonie lektur mówiła prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa czytelnictwo książki szkoła podstawowa gimnazjum

Szkoła podstawowa z nową podstawą programową

Minister Anna Zalewska podpisała nową podstawę programową. Od 1 września 2017 roku będzie obowiązywać dla uczniów I, IV i VII klasy szkoły podstawowej. Jak podkreślała szefowa resortu edukacji, podstawa jest nowoczesna, choć szanuje przeszłość. O zmianach rozmawiali goście Debaty Poranka: dr Stanisław Kowal (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego), Sławomir Broniarz (Związek Nauczycielstwa Polskiego) i Danuta Utrata (Sekcja Oświaty i Wychowania, NSZZ Solidarność Dolny Śląsk).
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła podstawowa Ministerstwo Edukacji Narodowej PiS Anna Zalewska Sławomir Broniarz