Polskie Radio
Section05
totalitaryzm

Ograbieni z przyszłości. Jak wyglądałaby Polska, gdyby nie II wojna światowa?

II wojna światowa musiała wybuchnąć. Dążyły do tego oba zbrodnicze totalitaryzmy – niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. W wyniku konfliktu wśród licznych strat, które ponieśli Polacy, wliczyć trzeba jeszcze jedną – ograbienie z przyszłości, na którą pracowała II RP, a która nigdy się nie wydarzyła.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa II RP II Rzeczpospolita III Rzesza Niemcy nazizm zbrodnie wojenne Gdynia totalitaryzm Bez Przedawnienia HISTORIA

Adolf Hitler sięga po pełnię władzy. Dyktatura "demona zła"

- To zdumiewające, bo on wyszedł z samego dołu. W kraju, w którym istniały pewne tradycje hierarchii społecznej i sztywne normy, trudny było się przebić, jeśli ktoś nie pochodził z określonego środowiska czy klasy społecznej. A Hitler to zrobił – mówił w radiowej audycji o karierze politycznej wodza III Rzeszy historyk prof. Franciszek Ryszka.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adolf Hitler III Rzesza II wojna światowa Niemcy totalitaryzm nazizm

Skandal w operze! Penderecki i jego "Diabły z Loudun"

– Ta opera miała najwięcej wykonań, jeśli chodzi o współczesne opery. W wielu krajach były protesty Kościoła, biskupów, ale nigdy w Polsce – mówił w 2013 roku Krzysztof Penderecki o dziele, które zajmowało szczególne miejsce w jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki opera Hamburg religia Aldous Huxley Jarosław Iwaszkiewicz Kościół totalitaryzm spektakl kompozytor literatura książki muzyka współczesna

Przewodniczący Dumy wyraża absurdalne tezy. "Polskie obozy jenieckie były takie same jak nazistowskie"

Polska musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za mordy i tortury jeńców wojennych Armii Czerwonej. Polskie obozy jenieckie były takie same jak nazistowskie - stwierdził przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin w zamieszczonym na Telegramie, pełnym kłamliwych tez wpisie.
Zobacz więcej na temat:  wojna polsko-bolszewicka historia Polski propaganda polityka Rosja komunizm HISTORIA Armia Czerwona reżim totalitaryzm Europa ŚWIAT bitwa warszawska Włodzimierz Lenin

Dziś Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Ustanowiony w rocznicę śmierci rtm. Pileckiego

25 maja - rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego - został w 2019 r. przez Parlament Europejski ustanowiony Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem jako "wyraz szacunku i hołdu dla wszystkich tych, którzy walcząc z tyranią, wykazali bohaterstwo i prawdziwą miłość do ludzkości".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Witold Pilecki II wojna światowa totalitaryzm społeczeństwo

Helmuth James von Moltke i Krąg z Krzyżowej

Helmuth James von Moltke to niemiecki arystokrata, który jako jeden z nielicznych członków swojego narodu zdobył się na odwagę sprzeciwienia się złu totalitarnego reżimu nazistowskiego. Za swój opór zapłacił najwyższą cenę. Historia przyznała mu jednak rację, a powojenna Europa została zbudowana na wyznawanych przez niego wartościach pokojowej współpracy pomiędzy narodami.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzyżowa nazizm totalitaryzm III Rzesza II wojna światowa

Ślady narzuconej "przyjaźni". Jak usuwano radzieckie pomniki w Polsce i Europie

27 października 2022 roku jednocześnie w czterech miejscowościach - Głubczycach, Byczynie, Bobolicach i Mokrem - zlikwidowano pomniki upamiętniające Armię Czerwoną. To kolejna w tym roku akcja przeprowadzona przez IPN. Już od lat 90. w Polsce i w innych krajach byłego bloku wschodniego znikały poświęcone radzieckim żołnierzom pomniki, jako symbole zbrodniczej polityki ZSRR. Po napaści Rosji na Ukrainę wiele państw zdecydowało, że należy sprawę doprowadzić do końca.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona komunizm totalitaryzm II wojna światowa Europa Środkowo-Wschodnia Związek Radziecki historia Polski HISTORIA dekomunizacja pomniki

Dokąd zmierzają Chiny za rządów Xi Jinpinga? Ekspert: to marsz w stronę totalitaryzmu

W pierwszej dekadzie rządów Xi Jinping - który na zakończonym w weekend kongresie Komunistycznej Partii Chin został wybrany na trzecią kadencję na stanowisku jej sekretarza generalnego - skupił władzę w swoich rękach, zaostrzył cenzurę i rozwinął system nadzoru nad obywatelami. Chiny wzmacniają armię, a na arenie międzynarodowej zaczęły głośno domagać się zaspokojenia swoich roszczeń, co pogorszyło ich relacje z Zachodem.
Zobacz więcej na temat:  Xi Jinping totalitaryzm Chiny komunizm ŚWIAT Azja

Przez kulturę o skutkach totalitaryzmów. Czym zajmuje się Instytut Pileckiego?

Kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę, w ramach Instytutu Pileckiego, powstało Centrum im. Rafała Lemkina. Jego misją jest dokumentowanie zbrodni popełnianych przez najeźdźców. To oczywiście niejedyna inicjatywa mająca na celu badanie skutków totalitaryzmów i opowiadanie o nich. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Anna Stempniak Instytut Pileckiego totalitaryzm historia Polski wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina

Premier Morawiecki: wiele państw zapomniało lekcję, jaka płynie z XX wieku

Jak podkreślił na łamach peruwiańskiego "El Comercio" szef polskiego rządu, europejskie społeczeństwa są coraz mniej świadome genezy wydarzeń, które zadecydowały o tym, jak kontynent wygląda obecnie. "Gdybyśmy przepisali genezę II wojny światowej na współczesne warunki, punktem kulminacyjnym byłaby inwazja Rosji na Ukrainę. Fakt, że do niej doszło, oznacza, że wiele państw zapomniało lekcję, jaka płynie z XX wieku" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT POLSKA Ameryka Peru II wojna światowa historia Polski Ukraina Rosja totalitaryzm