Polskie Radio
Section05

tradycja

Palenie kukieł, tłuczenie talerzy i ubrania w kropki, czyli jak na świecie wygląda sylwester

Ten sylwester będzie wyjątkowy. Kończy trudny, pełen emocji i nadzwyczajnych wydarzeń rok. I choć obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wpłyną na sposób, w jaki świętować będziemy nadejście nowego roku, warto zobaczyć, jak sylwestrową noc świętuje się w innych krajach i jakie towarzyszą temu zwyczaje. Niektóre z nich z pewnością wywołają uśmiech na naszych twarzach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT sylwester Nowy Rok zabawa

Staropolskie zwyczaje świąteczne. Kustosz Muzeum Etnograficznego: to nasze dziedzictwo

- Kiedyś uczta wigilijna miała taki wymiar zaduszkowy, ponieważ wierzono, że w tym czasie przełomu przychodzą na ziemię dusze zmarłych i że one uczestniczą w tej uczcie. Uważano, że kolację należy spożywać w ciszy właśnie ze względu na charakter zaduszkowy - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Małgorzata Jaszczołt, kustosz Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA święta Boże Narodzenie zwyczaje

Ks. Jacek Wrona: Polacy w USA są wierni świątecznym tradycjom

- Polacy trzymają się bardzo mocno rodzimych tradycji, które dla nas są bardzo ważne: wigilia, potrawy. Wpływy amerykanizmu są bardzo nieznaczne, to na przykład piękne, bogate, efektowne dekoracje - powiedział w Polski Radiu 24 ks. Jacek Wrona, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusa w Chicago.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA Antoni Trzmiel święta Boże Narodzenie Polonia w USA Polonia USA Jan Pachlowski

Strażnicy polskiej tradycji, kultury i niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono dopiero w 1937 roku: niemal dwie dekady po tym, gdy po 123 latach zaborów odrodziła się Polska. Minęło jednak kolejnych osiem lat i na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej z 22 lipca 1945 roku święto zniesiono. Przywrócono je dopiero w okresie transformacji, w 1989 roku. Kto w czasach niebytu i zniewolenia był nośnikiem tego, co polskie?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KULTURA Adam Mickiewicz romantyzm Młoda Polska Solidarność niepodległość społeczeństwo Trójka Monika Małkowska

Prof. Roszkowski: dzisiejsza cywilizacja zakwestionowała nie tylko wiarę, ale także rozum

- W obecnych czasach wiele osób, gdy słyszy o takich pojęciach jak dobro, prawda i piękno, z reguły wyłącza się i przestaje reagować. Są to pojęcia wykluczane z debaty uczonych. Podstawy naszej cywilizacji są usuwane z dyskursu - powiedział historyk prof. Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Wojciech Roszkowski Jerzy Jachowicz kultura masowa młodzież historia Polski