Polskie Radio
Section05

Trójka

Kuchnia Warmii i Mazur. Kulturowe dziedzictwo wielu narodów

Czego szczególnie warto spróbować, odwiedzając tę część Polski? – Zachęcam do pierożków św. Jakuba. Jest on patronem Olsztyna, mamy muszle św. Jakuba wbudowane w chodniki. Muszla jest także w herbie miasta, mamy katedrę św. Jakuba. Pierożki są w kształcie muszli, co odróżnia je od innych – wyjaśnia prof. Izabela Lewandowska, historyk, twórczyni szlaku kulinarnego Warmii i Mazur.
Zobacz więcej na temat:  Trójkowy Rajd Rowerowy Olsztyn Piotr Firan Mikołaj Kopernik Paweł Turski

Wajda powraca do Suwałk. Festiwalowe atrakcje

– Odbędą się spotkania z reżyserami, aktorami. Mamy wspaniałych gości. Będą m.in. Andrzej Chyra, Emilia Krakowska, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Stuhr, Tomasz Habowski i Urszula Grabowska. Świętujemy też 20-lecie szkoły Wajdy, w związku z czym pokażemy najlepsze dokumenty, które w niej powstały – opowiada Joanna Sztelmer-Stawińska z Suwalskiego Ośrodka Kultury, zapraszając na rozpoczynający się w czwartek Festiwal Filmowy "Wajda na Nowo".
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA Katarzyna Cygler Suwałki Andrzej Wajda

Trójkowy Rajd Rowerowy w Olsztynie [POSŁUCHAJ]

Olsztyn! To tutaj jest meta czwartego etapu Trójkowego Rajdu Rowerowego. Zwiedzaliśmy Starówkę i zamek, opowiadaliśmy o Mikołaju Koperniku, który w Olsztynie mieszkał. Wybieraliśmy się również nad jedno z olsztyńskich jezior, które cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów, a na deser rozmawialiśmy o tradycyjnej warmińsko-mazurskiej kuchni.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Urbanowicz rower podróże Przemyśl Białystok Chełm Olsztyn Gdańsk Rzeszów Piotr Firan

Śladami Kopernika w Olsztynie

– Zamek warowny w Olsztynie powstał w połowie XIV wieku, kapituła zbudowała go, wyznaczając mu rolę ośrodka administracyjnego w swoich dobrach. Administrator tych dóbr, czyli zarządca, sprawował władzę sądowniczą i skarbową. Najsłynniejszym administratorem zamku był Mikołaj Kopernik, który mieszkał tutaj w latach 1516–1521 – opowiada w Trójce Teresa Lewarska z Działu Edukacji Muzeum Warmii i Mazur.
Zobacz więcej na temat:  Trójkowy Rajd Rowerowy Olsztyn Piotr Firan Mikołaj Kopernik Paweł Turski

Od Wysokiej Bramy do ławeczki Mikołaja Kopernika. Olsztyński spacer po starówce

Wysoka Brama, historia kamienic Starego Miasta i zdobiących je sgraffitowych malunków oraz spacer śladami Mikołaja Kopernika – to tylko niektóre punkty wycieczki po Olsztynie, w którą w ramach "Trójkowego Rajdu Rowerowego" wyruszyliśmy wraz z Marianem Jurakiem z PTTK. 
Zobacz więcej na temat:  Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan podróże turystyka Olsztyn warmińsko-mazurskie Warmia Mazury rower miasto Mikołaj Kopernik II wojna światowa Feliks Nowowiejski Paweł Turski Starówka astronomia

Miasto nie za duże i nie za małe. Zwiedzamy Olsztyn!

Trójkowy Rajd Rowerowy przyjechał do stolicy Warmii i Mazur, czyli Olsztyna. Oprócz licznych jezior, które są wizytówką tych terenów, znajdziemy mu wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych, lekcję historii, a przede wszystkim ciszę i spokój. – Jest to miasto na tyle duże, że wszystko w nim znajdziemy, a jednocześnie na tyle małe, że nie ma w nim kłopotów związanych z wielką aglomeracją – mówił w audycji "Zapraszamy na weekend" Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego".
Zobacz więcej na temat:  Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan podróże turystyka Olsztyn warmińsko-mazurskie Warmia Mazury rower jezioro miasto przyroda koncert

KE wciąż blokuje wypłatę środków z KPO. Karski: mamy do czynienia z oszustami

– Jestem osobiście zawiedziony postawą szefowej KE Ursuli von der Leyen – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia prof. Karol Karski, europoseł PiS, odnosząc się do blokady środków z polskiego KPO. Brukselskich polityków Karski określił mianem oszustów, którzy zmieniają warunki zawartego porozumienia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Karol Karski Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Herbert niezwykły. Odkryj twórczość poety podczas festiwalu "Herbertiada"

Poeta, eseista, dramaturg, twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito" – Zbigniew Herbert. Z wykształcenia był ekonomistą, prawnikiem i filozofem. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków. Już w ten weekend odbędzie się XXIII "Herbertiada", czyli Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.
Zobacz więcej na temat:  poezja literatura książki Zbigniew Herbert Kołobrzeg Katarzyna Cygler Paweł Turski