Polskie Radio
Section05

uchodźcy

Minęły dwa tygodnie od inwazji Rosji na Ukrainę [RELACJA]

Udało się ewakuować ponad 40 tys. kobiet i dzieci z bombardowanych ukraińskich miast. Ukraina liczyła na transport 100 tysięcy osób, ale ewakuacja w wielu miastach została zablokowana przez siły rosyjskie. Najtrudniejsze odcinki to Mariupol, Charków i obwód kijowski. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń wojennych na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina Trójka Ukraina Rosja pomoc wojna na Ukrainie Kijów wojsko Wołodymyr Zełenski Lwów Władimir Putin

Ustawa o pomocy uchodźcom. Rzymkowski: rozwiązania adekwatne, ale to nie nasze ostatnie słowo

- Te przepisy dotyczą od kwestii obejmujących ochronę zdrowia, poprzez oświatę, szkolnictwo wyższe, opiekę społeczną, ale również takie bardzo bieżące wsparcie socjalne, dotyczące kwestii takiego normalnego życia, posiadania środków, ale również wsparcia dla instytucji publicznych i samorządowych - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, komentując głosowaną w Sejmie ustawę o pomocy uchodźcom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor Tomasz Rzymkowski POLSKA polityka Sejm Ukraina wojna 2022

Informacje dla uchodźców z Ukrainy w jednym miejscu

Ukraińska sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna, a do naszego kraju przybywają kolejne osoby, które uciekają przed wojną. Szukają pomocy, lecz nie zawsze wiedzą gdzie i jak jej szukać. Grupa wolontariuszy z branży e-commerce stworzyła portal informacyjny dla uchodźców z Ukrainy, który ma im w tym pomóc.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ukraina rynek pracy pomoc mieszkanie wojna na Ukrainie Czwórka Ukraina Piotr Firan Anna Depczyńska

"Za solidarność i pomoc, którą niosą". Premier podziękował polskim wolontariuszom

Premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się w Łazach pod Łochowem z uchodźcami z Ukrainy, podziękował zarówno burmistrzowi Łochowa Robertowi Gołaszewskiemu oraz samorządom w całej Polsce, jak i wszystkim Polakom zaangażowanym w wolontariat "za sprawne i efektywne działanie", a także "za solidarność i pomoc, którą niosą".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polska pomoc wolontariat społeczeństwo Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni kancelaria premiera

Rezolucja PE przeciwko Polsce. Kuźmiuk: nie powinna być głosowana, jesteśmy państwem frontowym

Gdyby nie inicjatywa europosłów wybranych w Polsce, szczególnie z Platformy Obywatelskiej, pewnie tej rezolucji  by nie było. Co więcej, gdyby oni nie chcieli szkodzić Polsce, to najprawdopodobniej namówiliby największą frakcję w Parlamencie Europejskim - EPL, podobnie Lewica swoją europejską lewicę, do tego, żeby tę rezolucję wycofać. Nic takiego się nie stało
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Zbigniew Kuźmiuk ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski wojna 2022 Ukraina

TYLKO U NAS Korytarze humanitarne na Ukrainie. "Tylko walczące strony mogą je stworzyć"

- Oczekiwanie, że Czerwony Krzyż lub inne organizacje pomocowe stworzą na Ukrainie korytarze humanitarne, jest dużym nieporozumieniem. Żadna organizacja nie jest w stanie wyegzekwować powstania takiego korytarza, a potem pilnować, by ludność cywilna mogła z nich bezpiecznie korzystać. To mogą zrobić tylko strony konfliktu - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Elżbieta Mikos-Skuza z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc społeczeństwo Ukraina wojna na Ukrainie Rosja serwis wschodni wojna 2022

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jałowiczor: już teraz trzeba myśleć o tym, jak wspierać ich dalej

- W tej chwili mamy pomoc spontaniczną, która jest bardzo potrzebna i siłą rzeczy od niej trzeba zacząć, (...) jednak musimy działać na dłuższą metę. Osoby, które teraz przyjeżdżają i być może zostaną na stałe, muszą się integrować ze społeczeństwem - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny").     
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 społeczeństwo pomoc POLSKA

Jak zgłosić ukraińskie dziecko do polskiej szkoły? Wiceminister edukacji tłumaczy

- Wystarczy oświadczenie rodziców bądź opiekunów tymczasowych, którzy oświadczą, ile lat nauki ich dziecko pobierało, jeśli nie mają dokumentów na to. Na tej podstawie i na podstawie rozmowy z uczniem nauczyciele oraz dyrektor szkoły będą kwalifikowali uczniów do odpowiedniego poziomu nauczania - powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni granica pomoc szkoła edukacja dzieci

Wojna na Ukrainie. „Nikt nie jest przygotowany na to, że ktoś zaczyna do ciebie strzelać”

„Nikt z nas nie jest przygotowany na to, że nagle ktoś zaczyna do ciebie strzelać, wokół nas giną ludzie. Wojna zaskakuje w przypadkowym momencie życia. Najpierw jest szok - zawiesza głos - a później… nic. Człowiek próbuje uciec” - mówi Wiktoria Charczenko, której udało się uciec przed wojną z Donbasu.
Zobacz więcej na temat:  emigracja wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina Donbas pomoc Małgorzata Frydrych

Wizyta unijnej komisarz w Polsce. Maląg: rozmawiałyśmy o wsparciu dla uchodźców i krajów goszczących

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg spotkała się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii Dubravką Šuicą. - Rozmawiałyśmy o skoordynowanej pomocy udzielanej przez Polskę obywatelom Ukrainy - poinformowała minister. Dodała, że komisarz KE przedstawiła działania UE dla wsparcia krajów przyjmujących uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ukraina wojna 2022 polska pomoc Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Komisja Europejska