Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Przewodniczący RE i KE krytykują Rosję za brak zgody na przedłużenie porozumienia zbożowego. "Cyniczny ruch"

Przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej krytykują Rosję za brak zgody na przedłużenie porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ziarna z Ukrainy przez Morze Czarne. Ursula von der Leyen nazwała tę decyzję cynicznym ruchem. Charles Michel powiedział, że będzie to miało negatywny wpływ na światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Relacja korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Ursula von der Leyen Beata Płomecka Europa zboże

ANALIZA Prorosyjscy europosłowie bronią interesów Moskwy. Połowa KE z komunistyczną przeszłością

- Dzisiaj Platforma to jest po prostu dawna komuna - ocenił wicepremier Jarosław Kaczyński. Przypomniał, że jest wielu działaczy, którzy bronią ubeków. Jednym z przykładów takich działań jest poparcie działaczy postkomunistycznych dla rezolucji w PE dot. komisji ds. rosyjskich wpływów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej polityka komunizm Parlament Europejski Platforma Obywatelska

NASZ NEWS Szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby bez deklaracji? Najnowsze informacje Polskiego Radia

Nie jest wykluczone, że nie będzie deklaracji po szczycie Unia Europejska - Ameryka Łacińska i Karaiby - usłyszała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka od dyplomatów w Brukseli. Powodem są różnice zdań przede wszystkim co do zapisów dotyczących rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka karaiby wojna na Ukrainie

Umowa z państwami Mercosuru. Przewodnicząca KE: negocjacje bliskie zakończenia

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że bliskie zakończenia są negocjacje w sprawie umowy handlowej z państwami Mercosuru - Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem. Ursula von der Leyen powiedziała o tym w Brukseli, przed spotkaniem z prezydentem Brazylii Lula da Silvą. Więcej informacji w relacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brazylia Ursula von der Leyen Argentyna Paragwaj Urugwaj Beata Płomecka Ameryka

"To hipokryzja". Wiceministrowie apelują o ujawnienie majątku Donalda Tuska

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta i wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński apelują do Donalda Tuska o ujawnienie jego majątku. Politykowi po odejściu ze stanowiska szefa Rady Europejskiej przez dwa lata przysługiwało świadczenie przejściowe. Jego kwota mogła wynosić nawet 60 tysięcy złotych miesięcznie. Nie wiadomo jednak, czy Donald Tusk pobierał świadczenie.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk opozycja pieniądze POLSKA polityka

Zakaz importu produktów z Ukrainy. Telus: na spotkaniu ministrów rolnictwa może zabraknąć przedstawiciela z Kijowa

Robert Telus poinformował w Programie 1 Polskiego Radia, że na rozmowach ministrów rolnictwa państw przyfrontowych najprawdopodobniej nie pojawi się przedstawiciel z Kijowa. Pierwotnie miał on wziąć udział w spotkaniu, które jest odpowiedzią na plany zniesienia zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo prawo Ukraina ŚWIAT Europa Robert Telus

NASZ NEWS UE podpisała z Tunezją umowę migracyjną. Władze w Tunisie otrzymają blisko miliard euro

Unia Europejska podpisała umowę migracyjną z Tunezją. W zamian za zatrzymanie fali nielegalnej migracji władze w Tunisie dostaną z Brukseli prawie miliard euro. O szczegółach informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Tunezja tunis migracja Komisja Europejska Ursula von der Leyen Włochy Giorgia Meloni imigranci w Europie kryzys migracyjny Bruksela Beata Płomecka

Media w Niemczech: Polska pisze swoją historię sukcesu gospodarczego i zyskuje znaczenie w Europie

Mimo swoich nieporozumień z Brukselą, Polska stanowiąca pomost na Wschód zyskuje znaczenie w Europie - wskazuje w niedzielę portal Handelsblatt (HB), zaznaczając, że uprzemysłowione kraje Zachodu zmagają się ze skutkami geopolitycznych wstrząsów, tymczasem Polska "pisze swoją historię sukcesu gospodarczego".
Zobacz więcej na temat:  Europa media ekonomia gospodarka polska inwestycje Ukraina Niemcy Białoruś

Niemieckie media: Polska pisze swoją historię sukcesu gospodarczego i zyskuje znaczenie w Europie

Mimo swoich nieporozumień z Brukselą, Polska stanowiąca pomost na Wschód zyskuje znaczenie w Europie - wskazuje w niedzielę portal Handelsblatt (HB), zaznaczając, że uprzemysłowione kraje Zachodu zmagają się ze skutkami geopolitycznych wstrząsów, tymczasem Polska "pisze swoją historię sukcesu gospodarczego".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa media ekonomia gospodarka polska inwestycje Ukraina Niemcy Białoruś

PR24 Wiśniewska punktuje Poncyljusza. "Nie będziemy sprzyjać polityce migracyjnej, która nabija portfele przemytnikom ludźmi"

- Oni są w stanie zrobić wszystko, aby przypodobać się Brukseli. Tak naprawdę nie liczą się potrzebami Polaków, tylko z dyktatem UE. Nie może być tak, że w imię uległości polscy politycy będą podejmować działania obniżające bezpieczeństwo Polaków - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 UE Polska w Unii Europejskiej migracja imigranci w Europie imigracja

Pismo Halickiego do wojewodów ws. migrantów. Macierewicz: pokazuje rzeczywistą politykę PO

- Niemcy przyjmując miliony migrantów za decyzją pani Merkel, mają teraz olbrzymie kłopoty (…) i szukają rozwiązania, żeby przesłać tych właśnie migrantów, którzy u nich mieszkają i żyją, ale nie pracują, nie dają im żadnych wsparcia, żadnych szans, żadnego rozwoju tylko korzystają z możliwości finansowych Niemiec - mówił w Polskim Radiu Antoni Macierewicz, były minister obrony.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie imigracja polityka POLSKA Polska w Unii Europejskiej Tadeusz Płużański Antoni Macierewicz

Opozycja w PE przeciw poprawkom ws. polskiego KPO. Czarnecki: nie mają instynktu państwowego

- To, że duża część opozycji głosuje przeciwko takim poprawkom, świadczy źle o opozycji, która zupełnie nie ma instynktu państwowego, ale takie głosowanie powtarzają się bardzo często - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Ryszard Czarnecki komentując środowe głosowania w Parlamencie Europejskim w sprawie polityki migracyjnej. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli też: Małgorzata Paprocka (KPRP), Władysław Teofill-Bartoszewski (PSL), Adam Bielan (Republikanie), Marcin Kulasek (Lewica), Czesław Mroczek (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy Parlament Europejski imigranci w Europie Ryszard Czarnecki Marcin Kulasek Władysław Teofil Bartoszewski Adam Bielan Czesław Mroczek