Polskie Radio
Section05

videoMozaika

"Maria" według poematu Antoniego Malczewskiego w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego

"Maria" to tragiczna historia wielkiej miłości.  To jedno z pierwszych dzieł romantycznych w rodzimej literaturze. Powstała w 1824 roku, jest zatem niemal rówieśnicą "Ballad i romansów" czy II części "Dziadów" Mickiewicza. Nie zdradza jeszcze tych cech, które noszą dzieła późniejsze, pisane w latach 30. i 40. XIX wieku, nie mówi o wolności czy walce narodowowyzwoleńczej. Opowiada tragiczną historię o wielkiej miłości, w tajemniczej scenerii XVII-wiecznej Ukrainy. Adaptacja i reżyseria: Jerzy Machowski. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Muzyka: Ignacy Zalewski. Obsada:  Edyta Januszewska, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Angelika Kurowska, Natalia Maczyta, Katarzyna Młynarczyk, Małgorzata Pauka, Ewa Serwa, Teresa Kowalik, Marek Barbasiewicz, Łukasz Borkowski, Krzysztof Machowski, Sylwester Maciejewski, Szymon Rząca
Zobacz więcej na temat:  KULTURA pr poleca

Odszedł Witold Paszt. "Po muzycznej mapie Zamościa spłynie nuta i łza nostalgii"

- Trochę trudno być optymistą, kiedy co chwilę jeździ się na pogrzeby. Dopiero niedawno byłem w Zamościu na pogrzebie Andrzeja Kozioła z zespołu Vox, później Andrzeja Nowaka, a tu nagle odszedł Witek Paszt. Znałem go od lat siedemdziesiątych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mietek Jurecki z Budki Suflera. Witold Paszt zmarł w piątek w wieku 68 lat.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Witold Paszt VOX Zamość odeszli 2022 Zbigniew Krajewski Mietek Jurecki

Spektrum autyzmu - niestandardowa praca umysłu

W ostatniej "Zagadkowej niedzieli" Kasia Stoparczyk rozmawiała z dziećmi i gośćmi o spektrum autyzmu, które jest diagnozowane u ok. jednego procenta dzieci w Europie. To nie jest choroba, ale zaburzenie rozwoju. To znaczy, że cała ścieżka rozwoju osoby autystycznej różni się od standardowej. Mówiąc innymi słowami: autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo autyzm rozwój dziecka psychologia psychiatria umysł mózg Katarzyna Stoparczyk Trójka

MagDuś Duo - polski repertuar na saksofon i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

- Jednym z naszych głównych filarów tworzenia repertuaru na duet saksofon i fortepian obok muzyki współczesnej są transkrypcje, które w stu procentach wypełniły program "Miejscówki". Ostatnio zabraliśmy się za aranżowanie repertuaru polskiego - stąd aranżacje "Róży i cierni" J. Zarębskiego oraz "Danse Vive" Stefana Kisielewskiego, mówili artyści MagDuś Duo. Oprócz tego w czasie najnowszej "Miejscówki z Dwójką" wykonane zostały dwie inne aranżacje: Suita z baletu Romeo i Julia oraz Gershwin Fantasy. 
Zobacz więcej na temat:  fortepian instrumentaliści koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu

Jerzy Antczak: pozostałem wierny Marii Dąbrowskiej [ZOBACZ WIDEO]

- Są dwa gatunki reżyserów. Jedni, biorąc dzieło literackie na warsztat, próbują mieć specjalny punkt widzenia, tak żeby stworzyć coś innego. Ja postanowiłem być wierny Marii Dąbrowskiej. Oczywiście musiałem skracać, zagęszczać, ale niczego nie dodawałem. Pozostałem wierny duchowi powieści - mówił w Dwójce Jerzy Antczak o swoim najsłynniejszym filmie "Noce i dnie", na podstawie książki Marii Dąbrowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Antczak film polski kino reżyser Jakub Kukla FILM Maria Dąbrowska

Eurowizja: niepełnosprawni na scenie, w pełni sprawni muzycznie

Niektóre z występów niepełnosprawnych muzyków to istne manifesty: trudności w codziennym życiu, artystycznych życiorysów - równoległych do zdrowych wykonawców i konieczności równego traktowania. O reprezentowanie Polski w tym roku walczy również zespół złożony z głuchych muzyków. Zobacz inne występy niepełnosprawnych artystów na deskach Eurowizji. 
Zobacz więcej na temat:  Eurowizja MUZYKA W POLSKIM RADIU niepełnosprawni niepełnosprawność

"Wojsko damsko-męskie". Reportaż Agnieszki Pospiszyl [POSŁUCHAJ]

Od poniedziałku do piątku żyją tak, jak my: chodzą do pracy, odwożą dzieci do szkoły, muszą zrobić zakupy, posprzątać mieszkanie. Zdarza się, że brakuje im czasu na przystrzyżenie trawnika albo na spokojną kolację z rodziną. Mieszkają w dużych miastach albo na wsi. Są urzędnikami, nauczycielami, pracownikami korporacji, właścicielami firm. Wspólnym mianownikiem są trzy litery - WOT. Dlaczego postanowili zmienić "normalne" życie? Kim są ci, którzy wstąpili do Wojsk Obrony Terytorialnej i co nimi kierowało?
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej reportaż reportaż w Jedynce wojsko

Bunt nastolatka. Jak poradzić sobie z burzą hormonów u naszego dziecka?

Dorastanie to kluczowy okres w życiu naszego dziecka. Z jednej strony to czas wyboru przyszłej drogi życiowej, a z drugiej to właśnie wtedy pojawia się burza hormonów. - Każdy bez wyjątku nastolatek przejdzie bunt - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psychoterapeutka Bianca Beata Kotoro. W jaki sposób powinniśmy rozmawiać z dzieckiem w tym okresie?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka dzieci wychowanie rodzina psychologia Bianca Beata Kotoro

"Legato". Krzysztof Dys lirycznie i ludycznie

- Kompozycje, które piszę, nie są zamknięte w jednym gatunku czy kanonie muzycznym. Na pewno dominuje typowe europejskie podejście do dźwięku, ale są też improwizacje - historie, które mają w sobie szczyptę nieprzewidywalności - gościem jazzowego "Poranka Dwójki" był jeden z najciekawszych pianistów młodego pokolenia Krzysztof Dys, z którym rozmawialiśmy o najnowszej autorskiej płycie pt. "Legato". 
Zobacz więcej na temat:  Jazz płyta Dwójka Roch Siciński MUZYKA