Polskie Radio
Section05

videoMozaika

Skarby Archiwum Polskiego Radia. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Archiwum Polskiego Radia to niewyczerpana skarbnica słowa i dźwięku. Korzystają z niego wszyscy dziennikarze Polskiego Radia. W zbiorach można znaleźć prawdziwe perełki, na przykład posłuchać, jak poeta Julian Tuwim recytuje swoje wiersze. Znajdziemy w nim również rozpaczliwy apel prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, kierowany do mieszkańców atakowanej stolicy.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Joanna Bogusławska Polskie Radio radio

"Gapiostwo i nierozglądanie się". Przyczyny wypadków na przejściach dla pieszych

Od ubiegłego roku obowiązują przepisy, które dają pieszym pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście i jednocześnie zabraniają im korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Wielu kierowców stosuje się do tych przepisów, gorzej z pieszymi. - Przed prawami ustanowionymi przez człowieka pierwszeństwo mają prawa fizyki - apeluje do pieszych Maciej Brewczuk, instruktor nauki jazdy z Lublina.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski bezpieczeństwo piesi wypadek samochody

"Stulecie Winnych". Paweł Małaszyński wcieli się w rolę Janusza

Już w marcu na ekranach telewizorów zobaczymy czwarty sezon serialu TVP "Stulecie Winnych". W rolę jednego z głównych bohaterów wcieli się Paweł Małaszyński. - Kiedy zdecydowałem się na udział w castingu, wiedziałem, że chcę poznać całą tę sagę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia aktor, który zagra postać Janusza. Dlaczego jego zdaniem Janusz przechodzi transformację ideologiczną?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek TVP tv serial Paweł Małaszyński

"Rząd przygotowuje się adekwatnie do sytuacji". Marlena Maląg o wsparciu dla uchodźców

- Uchodźcy mogą oczywiście liczyć na stosowne zabezpieczenie finansowe, naukę języka polskiego, objęcie pomocą psychologiczną - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina uchodźcy POLSKA polityka relacje polsko-ukraińskie serwis wschodni Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Piotr Gociek

Mobile Trends Awards 2021. Głosuj na aplikację radiowej Jedynki!

Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie branży mobilnej. W kategorii "Życie codzienne" do nagrody nominowano aplikację Jedynka Polskie Radio. Nowoczesna i funkcjonalna wersja mobilna powstała z okazji pięćdziesięciolecia kultowej wakacyjnej audycji Programu 1 "Lato z Radiem". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio media społeczeństwo aplikacja aplikacja mobilna konkurs

Armia Krajowa. Generał Stefan Grot-Rowecki był jej pierwszym dowódcą

Mija dokładnie 80 lat od powstania Armii Krajowej. Jej pierwszym dowódcą był gen. Stefan Rowecki ps. Grot, którego Niemcy torturami chcieli nakłonić do tego, aby Polskie Państwo Podziemne zawiązało sojusz z III Rzeszą. - Niemcy chcieli, aby porzucił marzenia o wolnej Polsce (…). Wiedział, że odmawiając Niemcom, skazuje się na karę śmierci. I tak się stało - mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Armia Krajowa historia Polski

Curling, czyli szachy na lodzie. Tę grę wymyślili farmerzy ze średniowiecznej Szkocji

- Curling zaczął się w średniowiecznej Szkocji. Farmerzy wychodzili zimą na zamarznięte akweny i rzucali kamieniami do celu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maksym Grzelka, wicemistrz Polski w curlingu. Na czym polegają zasady tej gry? Dlaczego buty do curlingu różnią się od siebie? Z jakiego powodu zawodnicy lubią kawę?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Joanna Racewicz curling Łódź Maciej Walecki

80. rocznica powstania AK. "To była konieczność sumienia"

Dziś (14 lutego) mija 80 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - Była to walka o wolność, o niepodległość, walczyliśmy, tyle, ile było można - mówił były żołnierz AK Mieczysław Szostek. Armia Krajowa skupiała blisko 200 organizacji wojskowych, a latem 1944 roku, w okresie maksymalnej zdolności bojowej, liczyła 380 tysięcy żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Armia Krajowa historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek harcerstwo Powstanie Warszawskie

Zawody przyszłości. To już nie tylko informatyk i programista

- Musimy nauczyć się współpracować z osobami, które mogą mieć zupełnie inne zdanie niż my - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o kompetencjach przyszłości Jowita Michalska, szefowa Digital University. Czy jako osoby wychowane i wykształcone w erze "przedinternetowej", jesteśmy w stanie podpowiedzieć naszym dzieciom, kim mogą zostać za kilka lub kilkanaście lat? Jak sami możemy zdobyć umiejętności niezbędne do pracy w zawodach przyszłości?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Joanna Racewicz praca świat wirtualny

Tadeusz Łysiak: polskie kino ma się bardzo dobrze [ZOBACZ WIDEO]

- Siłą tego filmu jest to, że każdy, na całym świecie, może znaleźć w Julii samego siebie - gościem "Poranka Dwójki" był Tadeusz Łysiak, reżyser i scenarzysta nominowanego do Oscara filmu "Sukienka". Obraz jest odważnym głosem w dyskusji na temat postrzegania w społeczeństwie osób niskorosłych, prowokuje refleksję na temat ich obecności w kinowych produkcjach. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Łysiak kino Oscary Dwójka Paweł Siwek

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki [ZOBACZ WIDEO]

- Połączenie instrumentu melodycznego, czyli skrzypiec, z instrumentem, który znakomicie może mu towarzyszyć – akordeonem – wydało się nam dość naturalne. Zaczęliśmy dosyć nietypowo, bo na początku wybraliśmy sobie konkurs i dopasowaliśmy do niego repertuar, natomiast już od początku naszej współpracy wykorzystywaliśmy zarówno utwory skomponowane oryginalnie na ten skład, jak i transkrypcje - mówili w Dwójce skrzypaczka Karolina Mikołajczyk i akordeonista Iwo Jedynecki.
Zobacz więcej na temat:  akordeon MUZYKA Dwójka Andrzej Sułek skrzypce

"Ferie z Gwiazdami" w Polskim Radiu Dzieciom. Gościem była "Hejka tu Lenka"

Lenka to najmłodsza polska youtuberka. Zaczęła nagrywać kiedy miała 6 lat. Najpierw oglądała filmiki innych twórców, a potem zapragnęła robić to samo. Tak powstał kanał, który pokochały dzieci. Od czego zaczynała ulubienica słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom? Jak pracuje jej się z rodzicami? Jakie ma pomysły na ferie zimowe? Zapraszamy do słuchania audycji i oglądania wywiadów video. Do piątku trwają "Ferie z Gwiazdami w PR Dzieciom".
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe czas wolny radio bez reklam Hejka tu Lenka