Polskie Radio
Section05

videoMozaika

Andrzej Mastalerz: Śląsk mnie uformował [ZOBACZ WIDEO]

- Urodziłem się w Chorzowie, potem rodzice przeprowadzili się do Zabrza, do szkoły średniej chodziłem w Gliwicach, tam też grałem w piłkę; miałem też przyjaciół w Katowicach i Bytomiu. Ogólnie rzecz biorąc, można więc powiedzieć, że jestem ze Śląska. To moja mała ojczyzna - mówił o sobie Andrzej Mastalerz w audycji "Mazurek słucha".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz aktor Teatr Polskiego Radia Dwójka

Waleria Żarnoch bohaterką najnowszej płyty z serii "Muzyka Źródeł"!

Z przyjemnością ogłaszamy, że seria "Muzyka Źródeł", nazywana "Kolbergiem w dźwięku", powiększa się o kolejną, 34. już płytę! "Waleria Żarnoch z Dąbrów" jest portretem ikony pieśni kurpiowskiej, polskiej muzyki tradycyjnej w ogóle. O postaci śpiewaczki Walerii Żarnoch i pracy nad płytą opowiadali jej autorzy: Magdalena Tejchma i Kuba Borysiak. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Kurpie śpiew pieśń tradycja Magdalena Tejchma Kuba Borysiak

Sara James gościem "Ferii z Gwiazdami w Polskim Radiu Dzieciom"

W ostatnim dniu trwania akcji "Ferie z Gwiazdami w Polskim Radiu Dzieciom" gościliśmy Sarę James, wokalistkę, zwyciężczynię 4. edycji "The Voice Kids", reprezentantkę Polski w konkursie Eurowizji Junior 2021. Tego dnia zaprezentowaliśmy wywiady video, w których Sara opowiedziała miedzy innymi o swych pierwszych wokalnych doświadczeniach. Rozmowy z młodą piosenkarką można było usłyszeć także włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Sara James Ferie zimowe zima dzieci dla dzieci radio bez reklam Hejka tu Lenka radio cyfrowe Ida Nowakowska edukacja eurowizja junior Eurowizja

Numer, który ratuje życie. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. To numer, pod który można dzwonić bezpłatnie przez całą dobę z telefonów na terenie całej Unii Europejskiej. Umożliwia on połączenie z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Jakie sprawy najczęściej zgłaszamy? Czy nadal zdarzają się dzwoniący "dla żartu", którzy blokują numer potrzebującym pomocy?
Zobacz więcej na temat:  telefon służby ratunkowe pogotowie ratunkowe straż pożarna policja zagrożenie Trójka społeczeństwo Łukasz Sobolewski Michał Fedusio

"Od zawsze lubiliśmy Andrzeja Korzyńskiego". DJ Bert o nowej epce

- Na podstawie dorobku Andrzeja Korzyńskiego możemy zobaczyć, jak w Polsce zmieniały się trendy muzyczne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Norbert Borzym, znany jako DJ Bert. Światło dzienne ujrzała właśnie winylowa epka "Niezłe numery - remixy i bajery", zawierająca cztery zremiksowane utwory z dorobku Andrzeja Korzyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Muzyczna Jedynka płyta Norbert Borzym Andrzej Korzyński

"Dzieci Syberii": dramatyczna historia najmłodszych zesłańców

10 lutego 1940 roku, wraz z pierwszą deportacją na wschód Polaków z Kresów Wschodnich, rozpoczęła się także gehenna najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej. Kilkuletnie dzieci trafiały na Syberię, w miejsce, które od wieków było symbolem katorgi, męczeństwa i śmierci dla Polaków. Temu poświęcony jest cykl sześciu kilkunastominutowych filmów pt. "Dzieci Syberii".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski Kresy FILM serial wywózka Syberia NKWD sowieckie obozy pracy Piotr Łodej Trójka

TYLKO U NAS "Te emocje są wciąż żywe". Rozmowa z autorką filmów "Dzieci Syberii" [WIDEO]

- Łzy w oczach osób, z którymi rozmawialiśmy, pokazują, że mimo upływu 80 lat te emocje są wciąż żywe - mówi Edyta Poźniak, dziennikarka Polskiego Radia i autorka cyklu sześciu kilkunastominutowych filmów "Dzieci Syberii". Obrazują one tragedię całego pokolenia, dzieci, którym zabrano rodzinę, dzieciństwo, dom, szkołę i w wielu przypadkach przyszłość. Współtwórcą cyklu jest także Wojciech Olaf Ważyński (Polskie Radio, IAR). Patronem medialnym cyklu jest Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Syberia historia Polski dzieci komunizm W POLSKIM RADIU POLSKA

Od wieków plotka cieszyła się uznaniem społecznym. A jak jest teraz?

Jej słownikowa definicja mówi, że jest to niesprawdzona lub kłamliwa pogłoska powtarzana z ust do ust. Plotka, bo o nią chodzi, z jednej strony potrafi być dość niewinna, a z drugiej zrujnować komuś życie. - Taki plotkarz już od wieków cieszył się swego rodzaju uznaniem społecznym - zauważa w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Marcysiak, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy. A jak jest obecnie?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska plotka społeczeństwo