Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Przydomowy schron. W jaki sposób go wybudować, żeby był bezpieczny?

Wojna w Ukrainie skłania wiele osób do refleksji nad naszym bezpieczeństwem. Czy powinniśmy myśleć o budowie przydomowych schronów? Dlaczego piwnice nie są tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać? W jaki sposób przygotować się do ewentualnego zagrożenia? Odpowiada ekspert Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Aleksander Fiedorek Stowarzyszenie Instytut Budownictwa Ochronnego schron bezpieczeństwo

Joanna Mytkowska o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: to budynek, który zmieni tę część miasta

- Mam nadzieję, że budynek MSN powoli, ale stabilnie wrośnie w tkankę miasta. Jest otwarty, bo jego dwa wejścia główne to jest tak naprawdę taki pasaż, którym można skrócić drogę z Marszałkowskiej na plac Defilad w kierunku Pałacu Kultury - mówiła w Dwójce Joanna Mytkowska - dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Otwarcie stałej siedziby zaplanowano na 25 października.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dwójka Joanna Mytkowska wystawa Warszawa architektura sztuka współczesna Studio Eksperymentalne Polskiego Radia MSN

Żur - najlepsza zupa świata? Czy żur i barszcz biały to to samo?

- Dla mnie żur jest najlepszą zupą świata, lubię takie smaki - mówi kucharz Filip Niewiatowski i przyznaje, że wcale nie dziwi go, że polski żur w rankingu najlepszych zup świata TasteAtlas w 2023 zajął drugą pozycję, tuż za japońskim tonkotsu ramen. W "Czwórce do kwadratu" sprawdzamy też, czy żur to to samo, co barszcz biały. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka żurek Mateusz Kulik gotowanie kuchnia polska jedzenie Wielkanoc STYL ŻYCIA

"Sztuka to środek do celu". Jakub Skrzywanek o teatrze i walce o niego

- Musimy sobie wymarzyć na nowo, w jakiej rzeczywistości chcemy się znaleźć. Uważam, że dzisiaj to jest dla nas największe zadanie - mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Jak dzisiejszy teatr powinien wyglądać, aby mógł spełniać swoją misję?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska TEATR KULTURA Teatr Powszechny w Warszawie Teatr Współczesny w Szczecinie Jakub Skrzywanek

El. Euro 2024: nastroje przed meczem z Walią. "Euro jest obowiązkiem"

Przed piłkarską reprezentacją Polski mecz, od którego zależy jej udział w tegorocznych mistrzostwach Europy. O miejsce na turnieju Biało-Czerwoni zagrają we wtorek (26.03); przeciwnikiem naszej kadry będzie Walia, którą wielu ekspertów stawia w roli faworyta do zwycięstwa. Jakie nastroje panują przed meczem barażowym i jakie wnioski piłkarze powinni wyciągnąć po czwartkowym (21.03) meczu z Estonią?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Euro 2024 Dariusz Urbanowicz Krzysztof Łoniewski Mateusz Warianka Jan Kałucki

Jak zmieniała się Warszawa? Od "ogórka" do metra, z przystankiem na Centralnym

Warszawa zawsze przyciągała. Niektórzy szukali tu lepszej pracy, inni - większych możliwości. Każdy z przyjezdnych miał własną historię. A każda z tych historii miała wpływ na życie miasta. - Warszawa ciągle się zmieniała i to dużo szybciej od innych miast. Teraz wypiękniała. Odzyskała blask - mówi Ryszard Kluge z Muzeum życia w PRL.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA historia Polski PRL Warszawa Weronika Puszkar hobby

"Wykradzenie ciała św. Marka" Tintoretta - obraz poświęcony patronowi Wenecji

Na zlecenie Scuola Grande di San Marco, Jacopo Tintoretto wykonał obrazy poświęcone patronowi Wenecji. Scuola była najbogatszą z weneckich konfraterni, skupiającą religijne bractwo biczowników. W czasach Tintoretta posiadała wspaniałą siedzibę, przylegającą do dominikańskiej bazyliki pod wezwaniem św. Jana i św. Pawła. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Grażyna Bastek malarstwo Dwójka Wenecja KULTURA

Stanisław Leszczyński: Maurizio Pollini był typem pianisty rzeźbiarza

- Maurizio Pollini był wirtuozem, pozostawił wzorce nagrań etiud Chopina. W jego interpretacjach wszystkich utworów przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się muzyczny sens. Podczas zajęć ze studentami jego nagrania wykorzystywałem do ilustrowania waloru dochodzenia przez interpretatora do istoty dzieła muzycznego - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński o zmarłym wirtuozie fortepianu.
Zobacz więcej na temat:  fortepian odeszli 2024 Maurizio Pollini Dwójka Stanisław Leszczyński Fryderyk Chopin konkurs chopinowski KULTURA Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Filip Łobodziński o braku popularności Dylana w Polsce. "Nie jest melancholijny. Jest ostry"

– On nie jest atrakcyjny dla kogoś, kto nie wie, że tam trzeba słuchać słów. Śpiewa swoim głosem. Wiadomo, to nie jest Pavarotti. To są piosenki, które stawiają dużo pytań, nieprzyjemnych. To są piosenki o kondycji świata, która jest do niczego – mówi Filip Łobodziński, muzyk i tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel Trójka Filip Łobodziński MUZYKA

Czas refleksji, skupienia, wyciszenia - nowa płyta formacji Beryllium

Za nami wiosenna równonoc - co oznacza, że północna półkula będzie obdarzać nas obficiej źródłem życia: słonecznymi promieniami. A przed nami kulminacja postu - Wielki Tydzień, zakończony Triduum Paschalnym i Świętami Wielkanocnymi. Jest to czas szczególny z wielu powodów: ekologicznych i religijnych, duchowych i życiowych.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szczecińska muzyka współczesna muzyka polska improwizacja Dwójka