Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Sen jest kluczowy dla zdrowia. "To czas regeneracji mózgu"

- To, że spędzamy we śnie aż jedną trzecią naszego życia, to koszt ewolucji układu nerwowego. Sen jest niezbędny do regeneracji organizmu, naprawy mózgu i utrwalenia nauki w pamięci. Ale mitem jest spanie minimum 8 godzin, bo to zależy od potrzeb konkretnej osoby, im jesteśmy starsi, tym mniej snu potrzebujemy - mówił w Polskim Radiu 24 psychiatra i specjalista leczenia snu Michał Skalski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 medycyna zdrowie sen biologia Małgorzata Telmińska

"Wróbel". Prosta historia o prostym człowieku

Film "Wróbel" to opowiedziana z dystansem i inteligentnym humorem historia o ironii życia. Absurd spotyka się w niej z prawdą i odrobiną realizmu magicznego. Głównym bohaterem jest Remek - listonosz i zapalony piłkarz amatorskiej drużyny. - Wydawało mi się, że taka prosta historia o samotnym człowieku może być ciekawa - mówił w Dwójce reżyser Tomasz Gąssowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino film polski Tomasz Gąssowski KULTURA FILM Jakub Kukla Jacek Borusiński

Katarzyna Bonda: wszystko, co jest w moich książkach, bierze się z rzeczywistości

Lena Silewicz to bohaterka najnowszej powieści Katarzyny Bondy. Kryminał nosi tytuł "Kolekcjoner lalek" i jest początkiem nowej serii, która ma być skierowana do młodszych czytelniczek. - Nie miałam planu pisania nowej serii, ale pomyślałam sobie, że szkoda takiej bohaterki na postać poboczną - przyznaje gość Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Katarzyna Bonda kryminał literatura

Łukasz Stachurko: bardzo nam zależy, żeby albumy były albumami, a nie zbitkami singli

Gościem Adama Smolarka był Łukasz Stachurko, połowa duetu RYSY. Na początku stycznia opublikowali "4GIVE" - swój trzeci studyjny krążek, który został albumem tygodnia w Czwórce. Rozmowa dotyczyła m.in. klubowego zwrotu w twórczości duetu i przyjemności z muzycznego diggingu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA muzyka elektroniczna album Album tygodnia płyta Łukasz Stachurko Adam Smolarek

Peter Hujar i David Wojnarowicz. Queer, rewolucja i Nowy Jork

- Peter Hujar pochodził z bardzo przemocowego domu. Z kolei ojciec Davida Wojnarowicza był polskim marynarzem, który specjalnie nie zajmował się swoją rodziną. Wojnarowicz wyniósł więc z domu młodzieńczą traumę i poczucie odtrącenia czy po prostu zaniedbania. Myślę, że Hujar mu to w pewnym sensie wynagrodził - mówiła w Dwójce prof. Joanna Krakowska, autorka książki "Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Zofia Płoska Muzeum Sztuki Nowoczesnej David Wojnarowicz Peter Hujar Dwójka SZTUKA KULTURA fotografia queer

Z Bieszczadów sfotografowali rumuńskie szczyty. Są oddalone o 278 kilometrów!

To nowy polski rekord związany z fotografią dalekosiężną. - Wykonaliśmy bardzo fajną obserwację z Dużego Jasła. Sfotografowaliśmy szczyty Apusenów w Rumunii: Buteasę i Varful Britei. To odległości 275 i 278 kilometrów. Jest to najdalsze udokumentowane zdjęcie szczytów z Bieszczad - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Gołąb, autor wielu niezwykłych zdjęć wykonywanych z potężnych odległości.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Bieszczady Rumunia fotografia góry Kamil Gołąb

Badanie, które ratuje życie. Jak zachęcić kobiety do wykonania cytologii?

Regularnie wykonywana cytologia pozwala wykryć wczesne zmiany i wyleczyć raka szyjki macicy u 99 proc. pacjentek. To najważniejsza forma profilaktyki tej choroby. - Pacjentki w wieku 25-59 lat powinny wykonać ją raz na 3 lata i to w zupełności wystarcza. W przypadku, gdy kobieta jest w grupie podwyższonego ryzyka, powinna robić badania raz w roku - mówi w Jedynce dr Piotr Bobkiewicz, diagnosta, patomorfolog, wykładowca akademicki, konsultant Centrum Onkologii w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka medycyna kobieta zdrowie onkologia infografika

"Gaudete!". Hity muzyki dawnej na koncercie Chóru Polskiego Radia - Lusławice

"Gaudete" - to tytuł jednej z najpopularniejszych kolęd, opracowywanych w XVI i XVII wieku. To również tytuł wyjątkowego koncertu Chóru Polskiego Radia - Lusławice, który usłyszymy już 31 stycznia w kościele Przemienienia Pańskiego w Krakowie. - Ułożyliśmy bardzo ciekawy program z kompozycjami, które ujrzą światło dzienne po raz pierwszy od 500 lat - zapowiadał dyrygent Andrzej Zawisza.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Chór Polskiego Radia Katarzyna Sanocka Andrzej Zawisza muzyka dawna koncert chór muzyka klasyczna