Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Socjaliści i narodowcy. Dwie odpowiedzi Polaków na carską dominację w Królestwie Polskim

Kiedy w 1879 roku powstała "Narodna Wola", rosyjska organizacja rewolucyjna dążąca do obalenia caratu, Józef Piłsudski miał 12 lat. Dwa lata później, 13 marca 1881 roku, w wyniku zamachu narodników zginął od bomby rzuconej przez Polaka Ignacego Hryniewieckiego car Aleksander II. W 1885 roku przyszły marszałek podjął studia medyczne na Uniwersytecie w Charkowie i znalazł się w orbicie wpływów "Narodnej Woli".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Józef Piłsudski Roman Dmowski

Skąd wziął się "hrabia" przy nazwisku Aleksandra Fredry?

- W dawnych czasach tytuły hrabiowskie były wyznacznikiem pewnego poziomu społecznego danej rodziny czy osoby, która go otrzymywała i wiązały się w różnych państwach z różnymi przywilejami i obowiązkami. Pod koniec XVIII wieku, gdy Rzeczypospolita jako państwo upadała, urzędy senatorskie pozwoliły rodzinie Fredrów na uzyskanie tytułu hrabiowskiego - mówił w Dwójce prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Aleksander Fredro literatura komedia Rok Alekdandra Fredry Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA

Filozofia przyjemności, przyjemność filozofowania

Myśliciele różnych epok rozważali kwestie dążenia do przyjemności. Była ona tematem dyskusji starożytnych jako doświadczenia, pisał o niej Platon. Arystoteles za największą przyjemność uznawał uprawianie filozofii. Hedoniści uważali przyjemność za najwyższe dobro i cel życia. - Nie można żyć przyjemnie, jeśli nie żyje się mądrze, uczciwie i sprawiedliwie - mówił Epikur.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST filozofia

"Czarny pokój", czyli Studio Eksperymentalne PR w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

- Od początku kładziemy nacisk na to, że to ma być żywe przedsięwzięcie. Nie muzealna rekonstrukcja pewnego fenomenu architektonicznego, tylko rekonstrukcja pewnej estetyki dźwiękowej i stworzenie realnego warsztatu pracy dla współczesnych twórców - mówił w Dwójce Michał Mendyk, współkurator projektu "Czarny pokój" realizowanego wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Studio Eksperymentalne Polskiego Radia Jakub Kukla Dwójka KULTURA Muzeum Sztuki Nowoczesnej architektura

Nowy "Radiobook": "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego [POSŁUCHAJ]

W projekcie Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po tekst wyjątkowy – "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku polskiego archeologa, historyka, etnologa, językoznawcy, żołnierza i podróżnika oraz tworzącego po francusku autora, który zostawił po sobie kilkadziesiąt pozycji. 
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca