Polskie Radio
Section05

dzieci

Polskie Radio 24 Groźne meningokoki. Choroby, które wywołują, mogą być zabójcze

Choroba wywołana przez meningokoki może mieć błyskawiczny przebieg, a co gorsza może doprowadzić do śmierci chorego lub spowodować u niego ciężkie powikłania. - Wszystko zależy od wieku pacjenta, ale także od rodzaju bakterii, który go zaatakował - mówiła w audycji "Samo zdrowie" w Polskim Radiu 24 prof. Aneta Nitsch-Osuch, epidemiolog i pediatra.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo Polskie Radio 24 pediatra

Jak mówić dzieciom o państwie? Polskie Radio Dzieciom i Kancelaria Senatu edukują najmłodszych!

Jak budować świadomość obywatelską u najmłodszych? Jak mówić dzieciom o państwie, demokracji i obywatelskości w sposób zrozumiały, ciekawy i inspirujący? Jak znaleźć odpowiednie narzędzia i język, który trafi do przedszkolaków i młodszych uczniów szkoły podstawowej? Odpowiedzi na te pytania znaleźli wspólnie Kancelaria Senatu oraz Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Martyna Chuderska

Polskie Radio 24 Tydzień za tydzień. Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków

Co zmieniło się przez lata w postrzeganiu rodzicielstwa przedwcześnie urodzonych dzieci? Od niedawna urlopy macierzyńskie matek tych najmniejszych dzieci liczone są inaczej. Jaką pomoc rodzice wcześniaków dostają dzisiaj i co jeszcze powinno się zmienić? O tym w audycji "Samo zdrowie" w Polskim Radiu 24 rozmawiają Małgorzata Telmińska i jej gość Elżbieta Brzozowska z fundacji "Koalicja dla Wcześniaka".
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo Polskie Radio 24 noworodek

Lekarz: hałas wpływa na wszystkie układy i narządy. Jak chronić słuch dzieci?

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, kluczowy dla rozwoju mowy, nauki i kontaktu ze światem. Współczesne dzieci są coraz bardziej narażone na czynniki, które mogą go uszkadzać. Długotrwały, powtarzający się hałas może prowadzić do problemów z koncentracją, trudności w nauce, a nawet nadpobudliwości. Jak chronić dzieci przed hałasem – nie tylko tym nazywanym smogiem akustycznym, ale i tym, który same sobie fundują, korzystając ze słuchawek?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dziecko zdrowie zdrowie dziecka słuch Henryk Skarżyński

Z pamiętnika młodego zielarza, czyli o niezwykłej sile roślin

W maju jak w raju! Ale dlaczego czasami bez słońca i z przymrozkami?? Te chłodne majowe dni nie wzięły się znikąd. Są a nie odpowiedzialni pewni "źli na ogrody chłopacy"... Co to za hultaje? O tym między innymi opowie bohaterka Źródełka - doktor Sara Orzechowska, wielbicielka wszelkiej maści chwastów i znająca nie jedną legendę o roślinach etnolożka.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Muzyka dla dzieci instrumenty taniec zioła Monika Gigier

Edyta Jungowska: słuchać, by zrozumieć. Audiobooki w obronie dziecięcego skupienia

- Jest dla nas ważne, by wybierać literaturę, która jest ciekawa, wartościowa napisana pięknym językiem i dobrze przetłumaczona. Ważne jest dla mnie także to, by tak czytać dzieciom, by uczyły się one słuchać ze zrozumieniem, a w konsekwencji i czytać ze zrozumieniem - mówiła Edyta Jungowska, która gościła w audycji "Kultura nie śpi".
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska książki dla dzieci

"Sowa Zofia przy herbacie opowiada o Senacie", czyli jak mówić o państwie i jego instytucjach z dziećmi

Jak budować świadomość obywatelską u najmłodszych? Jak mówić dzieciom o państwie, demokracji i obywatelskości w sposób zrozumiały, ciekawy i inspirujący? Jak znaleźć odpowiednie narzędzia i język, który trafi do przedszkolaków i młodszych uczniów szkoły podstawowej? W Polskim Radiu Dzieciom gościli autorzy niezwykłej książki edukacyjnej: Rafał Witek, Katarzyna Minasowicz oraz Adrian Leś.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska książki dla dzieci

80. urodziny magazynu literackiego dla dzieci "Świerszczyk"

1 maja 1945 roku ukazał się pierwszy "Świerszczyk" natomiast 30 kwietnia tego roku - numer 3005 tego niezwykłego wydawnictwa. "Świerszczyk" jest jedynym pismem, którego każdy numer zawiera oryginalne teksty i ilustracje polskich autorów. Gościem audycji "Kultura nie śpi" była Małgorzata Węgrzecka - redaktor naczelna magazynu "Świerszczyk".
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska książki dla dzieci

Dziecko to nie projekt. Jak nie być toksycznym rodzicem?

Rodzicielstwo to jedna z najbardziej odpowiedzialnych ról w życiu człowieka. Większość rodziców pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej, ale dobre intencje nie zawsze przekładają się na dobre działania, a toksyczne zachowania mogą pojawić się nieświadomie. - Toksyczny rodzic to taki, który negatywnie wpływa na swoje dziecko - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska, psycholożka i psychoterapeutka. - Jest nadmiernie kontrolujący, nadmiernie wymagający. Bardzo często poniża dziecko. Bywa też zazdrosny o dziecko i jego sukcesy - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia Roman Czejarek rodzice dzieciństwo rodzicielstwo wychowanie emocje uczucia samodzielność

Koniec z nudą na lekcjach WF? Wychowanie fizyczne od września na nowych zasadach

Sport na świeżym powietrzu i większa różnorodność lekcji WF. To główne rekomendacje dla nowej podstawy programowej wychowania fizycznego, która ma kształtować całożyciową potrzebę podejmowania aktywności fizycznej, rozwój sprawności motorycznej i świadomą postawę prozdrowotną. Ma ona uwzględnić - zgłaszaną także przez młodzież, m.in. podczas okrągłych stołów uczniowskich - różnorodność dyscyplin sportowych. Nowa podstawa ma być realizowana w szkołach od 1 września 2025 roku. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja uczniowie wychowanie fizyczne ćwiczenia Ministerstwo Edukacji Narodowej młodzież ruch otyłość zdrowie zdrowie dziecka