Polskie Radio
Section05

dzieci

Wojna oczami dzieci. Rysunki najmłodszych uczestników II wojny światowej na liście UNESCO

II wojna światowa pozostawiła po sobie niezatarte ślady w historii ludzkości, zarówno w wymiarze zniszczeń, jak i tragedii ludzkich. Wśród nich znajdują się losy dzieci, które w czasie tego globalnego konfliktu musiały zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami. Rysunki dzieci z czasów wojny stanowią niezwykle wartościowy i wzruszający zapis tamtej rzeczywistości. Ich wartość artystyczna i znaczenie dokumentalne zostały docenione przez UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa UNESCO dzieciństwo historia Polski okupacja niemiecka rysunek

Bullying relacyjny wśród nastolatków. Psycholog: wolą oberwać, niż zostać wykluczeni

Bullying relacyjny, nazywany też przemocą relacyjną, to często trudna do zauważenia forma przemocy psychicznej. W odróżnieniu od fizycznego zastraszania nie opiera się na przemocy cielesnej czy otwartych wyzwiskach. Polega raczej na manipulowaniu relacjami społecznymi w celu wykluczenia, poniżenia lub zranienia drugiej osoby. To działanie ciche, ale bardzo bolesne, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Jak zdiagnozować takie zjawisko w klasie? Jak pomóc uczniom dotkniętym tego typu rodzajem przemocy? I wreszcie - jak ją zwalczać?
Zobacz więcej na temat:  przemoc szkoła uczniowie agresja szkoła średnia Sława Bieńczycka bullying raport nauczyciel

Coraz więcej Polaków odczuwa samotność. Dane są zatrważające

Aż 68 proc. dorosłych Polek i Polaków odczuwa samotność. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy zwracają uwagę, że samotność i izolacja społeczna to czynniki rozwoju wielu chorób. Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem? Czy dobrym sposobem jest np. odnawianie starych znajomości albo też zajęcia w różnego rodzaju kołach zainteresowań?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka samotność raport

Ekologiczna edukacja. "Dzieci i młodzież muszą wiedzieć, że wiele od nich zależy"

- Obecnie w szkole nie ma lekcji o proekologicznych działaniach, choć wielu rodziców postuluje, aby były wpisane do podstawy programowej. Tu nie chodzi tylko o to, aby mówić o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi. Chodzi też o naukę postaw co można zrobić samemu, aby chronić przyrodę - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Ślepowrońska, psycholożka, autorka książek ekologicznych dla dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe edukacja przyrodnicza zmiany klimatyczne

La organización ORPEG invita a los niños a estudiar en escuelas polacas de todo el mundo

El Centro para el Desarrollo de la Educación Polaca en el Extranjero apoya y promueve el aprendizaje de la lengua polaca entre los jóvenes polacos que viven en el extranjero. - Nuestra oferta educativa consiste en invitar a los alumnos a estudiar en polaco, desarrollar sus competencias lingüísticas, conocer la historia y la geografía polacas, pero también nos centramos en que nuestros alumnos en el extranjero quieran estudiar en polaco y conocer la Polonia contemporánea. Queremos que conozcan la cultura contemporánea y desarrollen sus intereses", afirma Barbara Talik, subdirectora del Departamento de Escuelas Polacas y Desarrollo Profesional del Profesorado de ORPEG.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej Polonia Polacy za granicą

"Poranek" z robotyką – mali inżynierowie z wielkimi pomysłami!

W "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" zaprosiliśmy do świata przyszłości – pełnego sensorów, silniczków i programowania! Naszymi gośćmi były dzieci z drużyn Szkolnego Klubu Robotyki Resovia Robotics z Rzeszowa. W audycji opowiedzieli o swojej pasji do budowania robotów, udziale w zawodach i wyzwaniach, jakie stawia przed nimi nowoczesna technologia. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci robotyka roboty Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Szkoła bez dzwonka. Czyli czym jest edukacja Montessori

Zamiast rzędu ławek i nauczyciela przy tablicy, dzieci krzątające się wokół drewnianych półek, dywaników i małych stolików. Niektóre siedzą w skupieniu, układając kolorowe klocki. Inne rysują mapę świata lub pracują z lupą nad liściem przyniesionym z podwórka. Nikt nie mówi im, co mają robić. A mimo to – pracują z zaskakującą koncentracją. Na czym polega fenomen edukacji Montessori?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka