Polskie Radio
Section05

dzieci

Edyta Jungowska: słuchać, by zrozumieć. Audiobooki w obronie dziecięcego skupienia

- Jest dla nas ważne, by wybierać literaturę, która jest ciekawa, wartościowa napisana pięknym językiem i dobrze przetłumaczona. Ważne jest dla mnie także to, by tak czytać dzieciom, by uczyły się one słuchać ze zrozumieniem, a w konsekwencji i czytać ze zrozumieniem - mówiła Edyta Jungowska, która gościła w audycji "Kultura nie śpi".
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska książki dla dzieci

"Sowa Zofia przy herbacie opowiada o Senacie", czyli jak mówić o państwie i jego instytucjach z dziećmi

Jak budować świadomość obywatelską u najmłodszych? Jak mówić dzieciom o państwie, demokracji i obywatelskości w sposób zrozumiały, ciekawy i inspirujący? Jak znaleźć odpowiednie narzędzia i język, który trafi do przedszkolaków i młodszych uczniów szkoły podstawowej? W Polskim Radiu Dzieciom gościli autorzy niezwykłej książki edukacyjnej: Rafał Witek, Katarzyna Minasowicz oraz Adrian Leś.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska książki dla dzieci

80. urodziny magazynu literackiego dla dzieci "Świerszczyk"

1 maja 1945 roku ukazał się pierwszy "Świerszczyk" natomiast 30 kwietnia tego roku - numer 3005 tego niezwykłego wydawnictwa. "Świerszczyk" jest jedynym pismem, którego każdy numer zawiera oryginalne teksty i ilustracje polskich autorów. Gościem audycji "Kultura nie śpi" była Małgorzata Węgrzecka - redaktor naczelna magazynu "Świerszczyk".
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska książki dla dzieci

Dziecko to nie projekt. Jak nie być toksycznym rodzicem?

Rodzicielstwo to jedna z najbardziej odpowiedzialnych ról w życiu człowieka. Większość rodziców pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej, ale dobre intencje nie zawsze przekładają się na dobre działania, a toksyczne zachowania mogą pojawić się nieświadomie. - Toksyczny rodzic to taki, który negatywnie wpływa na swoje dziecko - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska, psycholożka i psychoterapeutka. - Jest nadmiernie kontrolujący, nadmiernie wymagający. Bardzo często poniża dziecko. Bywa też zazdrosny o dziecko i jego sukcesy - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia Roman Czejarek rodzice dzieciństwo rodzicielstwo wychowanie emocje uczucia samodzielność

Koniec z nudą na lekcjach WF? Wychowanie fizyczne od września na nowych zasadach

Sport na świeżym powietrzu i większa różnorodność lekcji WF. To główne rekomendacje dla nowej podstawy programowej wychowania fizycznego, która ma kształtować całożyciową potrzebę podejmowania aktywności fizycznej, rozwój sprawności motorycznej i świadomą postawę prozdrowotną. Ma ona uwzględnić - zgłaszaną także przez młodzież, m.in. podczas okrągłych stołów uczniowskich - różnorodność dyscyplin sportowych. Nowa podstawa ma być realizowana w szkołach od 1 września 2025 roku. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja uczniowie wychowanie fizyczne ćwiczenia Ministerstwo Edukacji Narodowej młodzież ruch otyłość zdrowie zdrowie dziecka

POKazujemy Inspirację. Obrazy w głowie, czyli wyobraźnia - warsztaty muzyczne

Skąd się biorą pomysły? Z głowy, to na pewno. Ale żeby się tam znalazły, potrzeba jeszcze czegoś magicznego: inspiracji. To iskierka, która rozpala naszą wyobraźnię i pozwala tworzyć. Może nią być przeczytana baśń, krajobraz widziany przez okno lub egzotyczny zapach poznany w dalekiej podróży. Inspiracją może być też zwyczajna chwila z kimś bliskim, uczucie, melodia.
Zobacz więcej na temat:  Polska Opera Królewska warsztaty Łazienki Królewskie patronatPRD

Gry komputerowe rozwijają czy uzależniają? Wady i zalety grania w gry przez dzieci

Współczesne dzieci dorastają w świecie, w którym gry komputerowe są elementem codzienności. Dla wielu rodziców to temat trudny. Z jednej strony chcą chronić swoje dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami, z drugiej nie chcą odcinać ich od rówieśników i nowoczesnych technologii. Warto więc poznać zarówno zalety, jak i zagrożenia, jakie niosą ze sobą gry komputerowe, aby podejmować świadome decyzje wychowawcze. - Wszystkie gry są dobre, ale nie wszystkie są dobre dla naszego dziecka - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Marta Witkowska, psycholog, ekspertka ds. edukacji cyfrowej z NASK.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek gry komputerowe komputer gra młodzież nask

"Niesamowite przygody skarpetek" już w kinach!

"Niesamowite przygody skarpetek" to animowany serial dla dzieci na podstawie bestsellerowych książek Justyny Bednarek i Daniela de Latour. Każdy odcinek przedstawia perypetie różnych skarpetek w historiach pełnych abstrakcyjnego humoru i nietypowych przygód. W audycji "Kultura nie śpi" rozmowa z Justyną Bednarek, autorką serii książek o skarpetkach podróżniczkach oraz Pawłem Wendorffem, producentem filmu.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska książki dla dzieci

Sztuka planowania, czyli jak opanować codzienne obowiązki

Organizacja dnia w rodzinie wielodzietnej to prawdziwa sztuka. Planowanie zakupów, podział prac domowych, zapewnienie opieki nad dziećmi oraz.. odpoczynku dla wszystkich to wielkie wyzwanie. Jak nie zwariować w tej plątaninie codziennych i niecodziennych spraw? W Polskim Radiu Dzieciom gościły mamy, które doskonale sobie z tym radzą: Anna Melkumian-Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz Justyna Wawrzyniak.
Zobacz więcej na temat:  rodzice Zobacz także DAB+ radio bez reklam Aleksandra Jasińska zdrowie dziecka