Polskie Radio
Section05

DebatyPR24

Debata Dnia: Spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej

– Nie przedstawiliśmy propozycji reformy Unii Europejskiej, która wywołałaby szeroką debatę. W kontekście ostatniego szczytu w Brukseli mówimy głównie o stosunku polskich władz do Donalda Tuska – komentował w Debacie Dnia Michał Wróblewski z "Faktu". W Polskim Radiu 24 o sporze na linii rząd-szef Rady Europejskiej mówił również Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Bruksela Unia Europejska Donald Tusk

"UE ma szereg możliwości nacisków na Turcję"

Turcja wezwała Unię Europejską do zaprzestania krytykowania polityki Ankary. W oświadczeniu tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych napisano, że UE wybiórczo traktuje zasady demokratyczne. O napięciu na linii Bruksela-Ankara mówili w Debacie Poranka orientalista Paweł Cywiński, Witold Repetowicz (Defence24.pl), Mateusz Chudziak (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Michał Kuź (Uczelnia Łazarskiego, Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja Holandia Unia Europejska

"PiS szuka dowodów na to, że Tusk złamał prawo"

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wyznaczy kolejny termin przesłuchania Donalda Tuska. Szef Rady Europejskiej nie stawi się w środę w stołecznej prokuraturze ze względu na pełnioną funkcję. Śledztwo dotyczy podjęcia w 2010 roku przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego współpracy ze służbą obecnego państwa bez wymaganej zgody premiera, którym był Donald Tusk. Sprawę komentowali w Debacie Dnia Piotr Gabryel (z-ca redaktora naczelnego Do Rzeczy) i Andrzej Gajcy (portal Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Służba Kontrwywiadu Wojskowego Donald Tusk prokuratura

"Wybór Donalda Tuska niekorzystny dla całej UE"

Donald Tusk pozostanie szefem Rady Europejskiej na drugą, dwuipółletnią kadencję. Tak zadecydowali przywódcy 27 państw, przeciwko była tylko Warszawa. W Debacie Poranka sprawę komentowali Zbigniew Parafianowicz z „Dziennika Gazety Prawnej”, Piotr Falkowski z „Naszego Dziennika” i dr Bartosz Rydliński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Saryusz-Wolski Rada Europejska Unia Europejska Łukasz Sobolewski Donald Tusk Beata Szydło

Polki zarabiają mniej niż Polacy. "Temat tabu"

Gdyby różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn przeliczyć na czas, okazałoby się, że kobiety pracują 2 miesiące w roku lub godzinę i 20 minut dziennie za darmo. Z danych Eurostatu wynika bowiem, że w całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają o blisko 17 proc. mniej od mężczyzn wykonujących tę samą pracę na podobnym stanowisku. O rynku pracy kobiet i rozwiązaniach, które mogłyby poprawić ich sytuację, rozmawiały w Debacie Poranka dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan), Izabela Przybysz (Instytut Spraw Publicznych) i Anna Wolańska (NSZZ Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet równouprawnienie społeczeństwo

Donald Tusk pozostanie szefem RE. „Nie ma zaskoczenia”

Przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli wybrali Donalda Tuska na drugą, dwuipółletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Przeciwna kandydaturze byłego szefa polskiego rządu była obecna premier, Beata Szydło. W Debacie Dnia sprawę komentowali Piotr Zaremba z tygodnika „wSieci” i Wojciech Przybylski z „Res Publiki”.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Bruksela Beata Szydło Rada Europejska Unia Europejska Jacek Saryusz-Wolski Wojciech Przybylski Viktor Orban PiS

Szef MSZ Niemiec zaprosił Polskę do "Europy wersalskiej"

Apele części Europy Zachodniej o Unii różnych prędkości to nie jest dobre rozwiązanie dla Europy – wskazywał po spotkaniu z Sigmarem Gabrielem Witold Waszczykowski. Z kolei szef niemieckiej dyplomacji podkreślał, że Europa musi przemawiać jednym głosem. W Debacie Dnia o przyszłości UE, a także stosunkach polsko-niemieckich mówili publicyści – Karolina Lewestam i Marcin Makowski.
Zobacz więcej na temat:  Wersal Unia Europejska Witold Waszczykowski Sigmar Gabriel Niemcy Donald Tusk Jacek Saryusz-Wolski

Debata Poranka: jaka przyszłość Unii Europejskiej?

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach. Spotkanie poświęcone było przygotowaniom do dwóch szczytów UE, które zaplanowano na marzec. O przyszłości UE mówili w Debacie Poranka dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Karolina Zbytniewska (euractiv.pl) i prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Piotr Wawrzyk Grzegorz Ślubowski

SKOK Wołomin. "Gdzie są wyprowadzone pieniądze?"

Na trzy miesiące trafił do aresztu Władysław S. - działacz kółek rolniczych i były poseł PSL, któremu prokuratura postawiła zarzut udziału w wielomilionowych wyłudzeniach ze Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie. Zdaniem prokuratora generalnego Zbigniew Ziobry  państwo mogło na tym procederze stracić nawet 3 miliardy złotych. O aferze SKOK rozmawiali goście Debaty Poranka: Marcin Karliński (Stowarzyszenie Wspierania Spółdzielczości Finansowej), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Janusz Szewczak (poseł PiS). 
Zobacz więcej na temat:  SKOK prokuratura przestępczość gospodarcza Wołomin Janusz Szewczak WSI Wojciech Surmacz

Unia wielu prędkości – kierunki rozwoju Wspólnoty

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił pięć scenariuszy rozwoju Wspólnoty. Wizje przyszłości Unii po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii to przygotowanie do szczytu we włoskiej stolicy 25 marca z okazji 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich. O możliwych planach mówili w Debacie Poranka prof. Tomasz Grosse (europeista, Uniwersytet Warszawski); prof. Marek Żurek, (europeista, Uniwersytet Szczeciński) i Piotr Falkowski („Nasz Dziennik”).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Jean Claude-Juncker Europa Europarlament

Grupa Wyszehradzka o reformie Unii Europejskiej

Grupa Wyszehradzka przyjęła deklarację dotyczącą reformy Unii Europejskiej. Warszawa, Praga, Bratysława i Budapeszt przedstawią ją na zbliżającym się szczycie w Rzymie. – To dobrze, że taki dokument powstał – komentował w Debacie Dnia Krzysztof Ziemiec z Telewizji Polskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Janusz Schwertner z portalu „Onet.pl”.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Węgry Czechy POLSKA Słowacja

"Waszczykowski musi zachęcać Ukrainę do wejścia do UE"

Ministrowie Witold Waszczykowski i Boris Johnson odwiedzili w środę Kijów. Celem pobytu szefów dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii na Ukrainie było zademonstrowanie konsekwentnego poparcia dla europejskiego kursu, suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy, a także zapewnienie jej władz i społeczeństwa o wsparciu Europy. Wizytę komentowali w Debacie Poranka dr Paweł Kowal (b. wiceminister spraw zagranicznych), Artur Zawisza (Ruch Narodowy) i dr Kazimierz Wóycicki (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego).  
Zobacz więcej na temat:  Kijów Ukraina Ministerstwo Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski Boris Johnson Wielka Brytania Unia Europejska Paweł Kowal Artur Zawisza Kazimierz Wóycicki USA Rosja Niemcy

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych - budujemy Polskę na prawdzie

Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, "zdrajcami", "bandytami". Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych. Od 2011 roku 1 marca obchodzone jest ich święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O miejscu Żołnierzy Wyklętych w historii Polski mówili goście Debaty Dnia: Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie) i Tomasz Walczak (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa

"Zostali skazani przez komunistów na niepamięć"

– Po 1989 roku nie pozwolono na to, by sędziowie i prokuratorzy biorący udział w procesach Żołnierzy Wyklętych zostali ukarani – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi Debaty Poranka byli również Maciej Skotnicki, prezes stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej” i prof. Rafał Wnuk, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm Jan Żaryn