Polskie Radio
Section05

Europa

Łukaszenka zapowiada referendum konstytucyjne. Grochmalski: efekt nacisku ze strony Moskwy

- Władimir Putin może ewentualnie dokonać wymiany Aleksandra Łukaszenki, jeśli okaże się, że opcje, jakie reprezentuje obecny przywódca Białorusi, są zbyt wąskie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, wykładowca, politolog, ekspert ds. międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Aleksander Łukaszenka referendum konstytucja Władimir Putin Chiny Białoruś

Wyjątkowa uroczystość z udziałem Elżbiety II. Królowa uczestniczyła w chrzcinach dwóch prawnuków

Dziećmi, które ochrzczono podczas prywatnej ceremonii w Windsorze, byli: syn księżniczki Eugenii i Jamesa Brooksbanka - August Philip Hawke oraz syn Zary i Mike'a Tindallów - Lucas Philip. To, czy monarchini weźmie udział w chrzcinach, nie było pewne w związku z pojawiającymi się w ostatnich tygodniach obawami co do jej stanu zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II Wielka Brytania ŚWIAT

Rosja przygotowuje atak na Ukrainę? Ekspert: ten kraj jest trwale zagrożony

- Rosji zależy na tym, żeby utrzymywać niepokój na Ukrainie. Ukraina bez przerwy musi się zajmować potencjalnymi lub istniejącymi działaniami zbrojnymi na wschodzie swojego kraju. To jest kosztowne i wyczerpujące. W efekcie Ukraina nie staje się silniejsza. Gospodarka nie może się w pełni rozwijać, bo ogromne środki pochłania utrzymywanie wojska i zakup sprzętu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kościński z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Białoruś ŚWIAT

Liderka białoruskiej opozycji wezwała austriacki rząd, biznes i naukę do zwiększenia presji na Łukaszenkę

Swiatłana Cichanouska, czyli liderka białoruskiej opozycji demokratycznej zwróciła się w niedzielę do rządu w Wiedniu, austriackich firm oraz uczelni o zwiększenie presji na reżim Alaksandra Łukaszenki i wsparcia dla białoruskiej opozycji. Cichanouska zrobiła to w wywiadzie dla austriackich gazet "Kleine Zeitung" oraz "Die Presse", cytowanym przez agencję Reutera.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Austria Białoruś Swiatłana Cichanouska Aleksander Łukaszenka ekonomia

Seria rozmów premiera ws. kryzysu na granicy. Wawrzyk: wspólny głos wzmacnia przekaz

Premier Mateusz Morawiecki udał się w niedzielę do krajów bałtyckich, aby spotkać się z szefami tamtejszych rządów. Tematem rozmów jest kryzys migracyjny na granicy z Białorusią. Podróż premiera ocenił w TVP Info wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. - Wspólny głos polskich władz i władz tych krajów wzmacnia przekaz i pokazuje, że problem rzeczywiście istnieje - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka granica Białoruś relacje polsko-białoruskie imigranci w Europie imigracja migracja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk