Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Eksperci: emerytury stażowe wymagają ekonomicznej analizy z punktu widzenia ZUS, ale i sytuacji finansowej wcześniejszych emerytów

Emerytury stażowe mogłyby być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy przez długie lata odprowadzania składek wypracowali sobie emeryturę - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej – Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW to złe rozwiązanie, które spowodowałoby biedę tych osób na starość i zmusiło państwo do ich wspierania w ramach opieki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  prezydent emerytura pracownik 50 plus ZUS budżet Polski

Badania środowiskowe ws. CPK idą zgodnie z planem. Analiza obejmuje trzy gminy

- Badania środowiskowe i terenowe pod inwestycje Centralnego Portu Komunikacyjnego odbywają się zgodnie z planem i harmonogramem - zapewnia wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Badania odbywają się na terenie trzech gmin - Baranów, Teresin i Wiskitki - na których ma powstać Centralny Port Komunikacyjny.
Zobacz więcej na temat:  centralny port komunikacyjny Marcin Horała inwestycje infrastruktura

ANALIZA Plan podatkowy Bidena. Sukces będzie wymagał współpracy wielu krajów

Prezydent Joe Biden, zgodnie z planem podatkowym, który opublikował przed wyborami, podniósłby podatki od dochodów z pracy osób zarabiających powyżej 400 000 dolarów, dochodów inwestycyjnych i dochodów z działalności gospodarczej. Zaproponował również szereg nowych ulg podatkowych lub rozszerzenie istniejących ulg, aby pomóc zwiększyć dochody po opodatkowaniu dla osób o niskich dochodach. Plan podatkowy Bidena może zwiększyć przychody do budżetu USA o około 3,33 biliona dolarów w ciągu następnej dekady.
Zobacz więcej na temat:  USA koronawirus

Wiceminister funduszy: wydatkowanie pieniędzy z KPO może się zmienić - podział nie jest ostateczny

- Podział na granty i pożyczki dla poszczególnych grup docelowych, czyli rządowych, samorządowych i osób prywatnych, nie jest dzisiaj ostateczny, ponieważ do dyspozycji mamy dużą część środków pożyczkowych - mówi w "Dzienniku Gazecie Prawnej" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska fundusze europejskie Krajowy Plan Odbudowy inwestycji infrastrukturalne UE infrastruktura

Wiceprezes PFR: skala odbicia gospodarczego po kryzysie covidowym może przerosnąć nasze oczekiwania

- W najbliższych kwartałach czeka nas bardzo dobry czas, jeśli chodzi o koniunkturę - uważa wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Według niego jednym z czynników, który ma wpływ na stosunkowo dobre wyniki polskiej gospodarki jest "niesamowita żywotność polskich przedsiębiorców, ich umiejętności dostosowania się do trudnych warunków funkcjonowania".
Zobacz więcej na temat:  pkb tarcza antykryzysowa przedsiębiorca firma

Trwają prace nad trzema nowymi szczepionkami. Aleksandra Rybińska o patentach i certyfikatach

- Niemcy chcą chronić swoje koncerny farmaceutyczne. Natomiast presja ze Stanów Zjednoczonych jest dosyć duża, aby te patenty uwolnić - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Rybińska, publicystka tygodnika "Sieci" komentując tym samym zapowiedź szefowej Komisji Europejskiej o pracach nad nowymi szczepionkami.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Unia Europejska Europa Polskie Radio 24 pandemia Ursula von der Leyen szczepienia patent koronawirus certyfikat ŚWIAT