Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Piotr Łozowski: w średniowieczu istniały dwie Warszawy

- Najpierw, jak się przypuszcza, w okolicach końca XIII w. lub na początku kolejnego stulecia została założona stara Warszawa. Po sukcesie tej inicjatywy lokacyjnej na początku wieku XV została założona nowa Warszawa. Funkcjonowała ona tam, gdzie jest ul. Freta, która doprowadza nas do Rynku Nowego Miasta. To był zupełnie odrębny organizm miejski - mówił w Dwójce historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA Katarzyna Kobylecka Warszawa średniowiecze

Jan Paweł II patronem Europy? Wysłano prośbę do Franciszka

Przewodniczący Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o ustanowienie świętego Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Prośbę tę, podczas kongresu "Europa Christi", wsparł kardynał Stanisław Dziwisz.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Jan Paweł II POLSKA papież Franciszek

Zasadnicza służba wojskowa ks. Jerzego Popiełuszki

- Znane są dokumenty wydawane przez zarząd polityczny Wojska Polskiego, które podpisywał gen. Jaruzelski. Były tam konkretne instrukcje, jak postępować z alumnami, którzy zostali wcieleni do wojska. Jeden z zapisów mówił na przykład, że skoncentrowany wysiłek wobec żołnierzy alumnów powinien zmierzać do trwałego pogłębiania w nich krytycyzmu wobec Kościoła i osłabienia wiary - mówiła w Dwójce Milena Kindziuk, biografka ks. Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Aleksandra Łapkiewicz wojsko Bartoszyce

Polityk, adwokat społecznik - Adolf Suligowski

Był znanym prawnikiem, który budował polskie środowisko prawnicze początku XX wieku. Za działalność patriotyczną, kiedy to odczytał tekst przysięgi sądowej po polsku, a nie rosyjsku, w 1893 roku został skreślony z listy adwokatów. Do zawodu powrócił w wolnej Polsce. Był członkiem Rady Stanu w 1918 roku, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, publikował artykuły i rozprawy naukowe. W 1919 roku w Sejmie Ustawodawczym jako poseł pracował w Komisji Prawniczej i Komisji Konstytucyjnej. Mowa o Adolfie Suligowskim.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski adwokat polityka Katarzyna Jankowska

Śledztwo ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. "Jesteśmy skazani na zeznania świadków"

19 października minęła 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dokładnie tego dnia w 1984 r. kapelan "Solidarności" został porwany i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Do ustaleń śledczych i trwających w tej sprawie dochodzeń w radiowej Trójce odnieśli się publicyści badający bestialską zbrodnię: Piotr Litka i Tomasz Wiścicki
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Jerzy Popiełuszko PRL komunizm zabójstwo Kościół historia Polski służba bezpieczeństwa Łukasz Kurtz proces toruński

Od beztroski do tragedii. Jaki był rok 1939?

Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym. Przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego - 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków, jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KSIĄŻKA historia Polski 1939 Jan Żaryn Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Małgorzata Żaryn