Polskie Radio
Section05
II RP

"Droga pomiędzy skrajnościami". Marek Kornat o Konstytucji kwietniowej

- Mieliśmy do czynienia próbą stworzenia nowego modelu, nowej filozofii państwa. Była to próba ambitna, uniknięcia marszu w kierunku totalitaryzmu, ale wyraźnego odejścia od demokracji parlamentarnej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 23 kwietnia 1935 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydent RP Ignacy Mościcki podpisał tzw. Konstytucję kwietniową. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP konstytucja

"Głównym przeciwnikiem była Polska". Historyk o agresywnej polityce Rosji sowieckiej

- Hasło Lwa Trockiego "Na Zachód po trupie Polski" oddawało dosłownie cel bolszewików, Polskę należało zniszczyć, aby dojść z rewolucją do Europy. Gdyby udało się zdobyć Niemcy, to cała Europa wpadłaby w ręce bolszewików - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Bogdan Musiał, autor książki "Na Zachód po trupie Polski". 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja historia Polski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka II RP

"W 1939 roku Polska nie miała wyjścia". Historyk o polityce Józefa Becka

- Historycy badający lata poprzedzające wybuch II wojny światowej nie mają wątpliwości, że sytuacja międzynarodowa przypominała kwadraturę koła. Nie można było podjąć innych decyzji. Polska nie mogła ustąpić, nie mogła wejść na drogę współpracy z Niemcami. Cokolwiek zrobiłby minister Józef Beck, nie był w stanie odmienić biegu wydarzeń - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Stanisław Żerko, autor książki "Stosunki polsko-niemieckie 1938-1939". 
Zobacz więcej na temat:  II RP Józef Beck Dwudziestolecie międzywojenne Niemcy historia Polski

"Był mistrzem dyskretnej autoreklamy". Jarosław Górski o Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu

- Nie był bufonem, który przedstawiał tylko swoje sukcesy. Wręcz przeciwnie, bywał kokieteryjny. Mówił, że to, co pisze, nie ma żadnej wartości. Jednocześnie bardzo wierzył w wartość swoich dzieł - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Górski, autor biografii Tadeusza Dołęgi-Mostowicza "Parweniusz z rodowodem".
Zobacz więcej na temat:  literatura książki KSIĄŻKA czytelnictwo KULTURA II RP Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Polacy, którzy swoimi wynalazkami zmienili świat

W ramach kampanii edukacyjnej "Giganci nauki PL" ukazała się pięciotomowa publikacja "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki", pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego wydany w ramach projektu Instytutu Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN oraz przez Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Ignacy Mościcki IPN wynalazcy II RP Paweł Lekki

"Wiadomości Literackie" - tygodnik kulturalny okresu międzywojnia

97 lat temu, 6 stycznia 1924 roku, ukazał się w Warszawie pierwszy numer tygodnika kulturalnego "Wiadomości Literackie". W swoich treściach zwracał się głównie ku szeroko rozumianej kulturze, relacjonował wydarzenia, recenzował pokazy, filmy i inscenizacje, opowiadał o nowościach wydawniczych, podawał repertuar kin, ale też drukował niezwykle ciekawe reportaże społeczne i wyraźnie odnosił się do sympatii politycznych.
Zobacz więcej na temat:  II RP literatura Mieczysław Grydzewski poezja dziennikarstwo