Polskie Radio
Section05

KULTURA

Oscar a sprawa polska, czyli nasze nominacje i statuetki

„IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego walczyło, niestety bezskutecznie, o najsłynniejszą nagrodę filmową świata. Jest jednak coś symbolicznego w tej nominacji: 60 lat wcześniej Jerzy Skolimowski był, wraz z Romanem Polańskim i Jakubem Goldbergiem, współscenarzystą „Noża w wodzie”, pierwszego polskiego filmu, który był nominowany do Oscara.
Zobacz więcej na temat:  FILM Oscary Paweł Pawlikowski Andrzej Wajda Jerzy Skolimowski Roman Polański Tomasz Miara Michał Kowarski Trójka

"Poczytnik". Zbiór felietonów Piotra Wojciechowskiego pt. "Od strony ogrodu"

Książka laureata 13. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii warszawski twórca. W publikacji znalazły się felietony Piotra Wojciechowskiego drukowane w "Kwartalniku Literackim Wyspa" w latach 2007-2017. W audycji "Poczytnik" z autorem rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Oscary 2023: "Wszystko wszędzie naraz" uznany za najlepszy film. Sprawdź wszystkie nagrody

W Dolby Theatre w Los Angeles odbyła się 95. gala nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Za najlepszy film uznany został obraz "Wszystko wszędzie naraz", który był nominowany w 11 kategoriach, a wyróżnienie otrzymał w aż siedmiu. Drugi film, który szczególnie doceniono podczas gali Oscarów 2023, był "Na Zachodzie bez zmian", który zdobył cztery statuetki. Niestety "IO" Jerzego Skolimowskiego nie zdobyło nagrody w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone kino FILM Oscary

Marta Bartosik: cenię sobie scenografię wielofunkcyjną

Poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji Konkursu Najlepsze Dyplomy Scenograficzne Uczelni Artystycznych. Pierwsze miejsce zajęła Marta Bartosik z Uniwersytetu Artystycznego imienia Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, która została doceniona za kostiumy i scenografię do spektaklu "Bleee…" w Teatrze Wielkim w Poznaniu. - To dla mnie ważne wyróżnienie. Niesłychanie jest się poczuć tak docenionym - mówi w Czwórce. - Na pewno jest to coś, co bardzo motywuje do dalszego tworzenia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka TEATR spektakl Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Oscary tuż - zobacz nominowane filmy krótkometrażowe

Już w najbliższy weekend odbędzie się 95. ceremonia rozdania Oscarów. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. - Produkcje są już wyświetlane w kinach w całej Polsce - mówi w Czwórce Karolina Sienkiewicz z Short Waves Festival. - Zachęcam, żeby obejrzeć je na dużym ekranie, bo to niezwykła okazja. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM kino Kasia Dydo Marta Hoppe

Wonderland – Neverland. Niezwykła podróż w "Trójce pod księżycem"

4 marca odbyły się w Warszawie dwie premiery: w Teatrze Narodowym – "Alicji Krainy Czarów", oraz w Teatrze Dramatycznym – "Piotrusia Pana". Oba spektakle powstały na podstawie słynnych powieści, których głównymi bohaterami są dzieci, usytuowane w baśniowej przestrzeni na pograniczu jawy i snu, marzeń, przekraczania tego, co możliwe. To Lewisa Carrolla "Alicja w Krainie Czarów" i "O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra" oraz Jamesa Matthew Barrie’ego "Piotruś Pan i Wendy" i "Piotruś Pan, czyli chłopiec, który nie chciał dorosnąć". 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik TEATR

Autor książki "Sopoty": do tej wyprawy pchnął mnie "Kajko i Kokosz"

- Gdy byłem małym chłopcem, Janusz Christa był moim sąsiadem. Mieszkaliśmy kilka kamienic od siebie. Byłem absolutnym fanem jego komiksów "Kajko i Kokosz". Pewnego razu postanowiłem pojechać na coś, co na mapie nazywało się Grodzisko, w poszukiwaniu grodu Kajka i Kokosza. To była jedna z moich pierwszych samodzielnych wypraw życiowych - mówił w Dwójce Tomasz Słomczyński, autor książki "Sopoty".
Zobacz więcej na temat:  Sopot Jakub Kukla reportaż Dwójka

Gustaw-Konrad w "Dziadach" Dejmka – najsłynniejsza rola Holoubka

15 lat temu, 6 marca 2008 roku zmarł Gustaw Holoubek, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, i dyrektor teatrów. Był Gustawem-Konradem w historycznej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza z 1967 roku. Wokół tego spektaklu krążą legendy: decyzja o jego zdjęciu, podjęta przez PRL-owską cenzurę, stała się impulsem studenckich protestów i początkiem Marca ’68.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski Gustaw Holoubek Kazimierz Dejmek Dziady marzec 1968 TEATR reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska