Polskie Radio
Section05

KULTURA

Architektura zakopiańska - rocznica urodzin Witkiewicza

Witkiewicz – to nazwisko nieodłącznie kojarzy się nam z Zakopanem. W piątek 21 maja przypada 170. rocznica urodzin Stanisława Witkiewicza – malarza, architekta, pisarza i teoretyka sztuki, znanego przede wszystkim jako twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego. O związkach artysty z Podhalem oraz tym, co możemy zobaczyć w Muzeum Tatrzańskim, opowiedziała nam adiunkt muzeum Zofia Radwańska.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Tatry Podhale Stanisław Ignacy Witkiewicz SZTUKA architektura Marta Piasecka

Bożek, Prószyński i inni. Polscy wynalazcy, którzy zmieniali świat

Temat polskich wynalazków i wynalazców od kilku lat przybiera na popularności. Zainteresowanie naszymi rodzimymi naukowcami, którzy zmieniali świat swoimi pomysłami, jest na tyle duże, że filmowcy i pasjonaci historii wspólnymi siłami próbują rekonstruować ich losy. Powstają kolejne produkcje dokumentalne i fabularne – filmowa biografia "Maria Skłodowska-Curie" w reżyserii Marie Noelle czy telewizyjny serial "Geniusze i marzyciele" to tylko niektóre z nich.  
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Michał Kleiber Trójka wynalazcy wynalazek NAUKA

Wojciech Kudyba: interesuje mnie los szarych ludzi

- Nie cierpię pogardy wobec kogokolwiek. Jest to coś, co mnie jako pisarza z jednej strony frustrowało, a z drugiej – interesowało. To znaczy chęć oddania sprawiedliwości tym, którzy są szarzy, których może nie widzimy w mediach ani na Facebooku, ale oni mają swoją własną opowieść. I ta opowieść jest interesująca, warta pokazania – mówił tegoroczny laureat Nagrody im. Marka Nowakowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński literatura opowiadanie Dwójka Biblioteka Narodowa

Festiwal Teatralny "Kontakt" w Toruniu. Dlaczego będzie "Na granicy"?

W najbliższą sobotę w Toruniu rozpocznie się 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt". - Kulminacyjnym punktem festiwalu są produkcje na "zoomie", przygotowane w teatrach zarówno za naszą wschodnią, jak i zachodnią granicą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Paszta, dyrektor artystyczny Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA TEATR Toruń czechow Mateusz Drozda książki FILM

Piotr Pielaszek: jedne skrzypce to trzy miesiące pracy

- Mój ojciec jest lutnikiem, to od niego czerpałem inspirację i pomysł na ten zawód. Od zawsze byłem zainteresowany jego pracą i już jako dziecko zaglądałem do pracowni. Fascynowały mnie te stare instrumenty. Lubiłem pracę manualną w drewnie. Gdy inne dzieci były zajęte zabawkami, ja bawiłem się młotkiem i piłą - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Pielaszek - laureat Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  lutnik instrumenty strunowe instrumenty Dwójka Paweł Siwek

"Większość z nich jest poza jakimkolwiek ubezpieczeniem". Wiceminister kultury o ustawie dot. artystów

- Przytłaczająca większość grupy zawodowej artystów jest poza jakimkolwiek ubezpieczeniem. Tylko 14 proc. artystów ma umowy na etat na czas nieokreślony, a 54 proc. z nich pracuje na umowach o dzieło, czyli nieoskładkowanych - wskazywała w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wanda Zwinogrodzka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Radio 24 Dorota Kania

"Przypadek jest u Lema centralnym pojęciem"

- Myślę, że z przypadkiem u Lema jest jak w wierszu Szymborskiej – "zdarzyć się mogło, zdarzyć się musiało". Oznacza to, że przypadek nie jest czymś istotowym w jego filozofii, lecz pośrednim, co wynika z tego, że człowiek oscyluje w swoim myśleniu między imaginacją opanowania i bezradności - mówił w Dwójce prof. Andrzej Zieniewicz, literaturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Rok Lema literatura Dwójka Michał Nowak