Polskie Radio
Section05
Katarzyna Cygler

W Gdyni wystartował XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW

Przedpremierowy pokaz ukraińskiego filmu "Snajper", gruziński kandydat do Oscara "Brighton 4th", amerykański "Niepokonany" Barry'ego Levinsona, przedpremierowe projekcje: polskiego filmu "Orzeł. Ostatni patrol" i filmu giganta światowej kinematografii Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna" – to tylko niewielka część tego, co czeka widzów w czasie czterech intensywnych dni XIV Festiwalu Filmowego NNW, który właśnie się rozpoczął. W sumie zaplanowano 200 wydarzeń, a w tym 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Arkadiusz Gołębiewski Katarzyna Cygler Trójka

Binge-watching: tylko moda, czy już groźne dla zdrowia uzależnienie od seriali?

W czasach kaset wideo i płyt DVD istniało zjawisko oglądania kilku filmów z rzędu, jednak nie było ono, z różnych względów, powszechne. Tymczasem binge-watching, czyli oglądanie kilku bądź kilkunastu odcinków serialu za jednym razem, staje się coraz popularniejsze także w Polsce. Specjaliści uważają, że jest to zjawisko równoznaczne z uzależnieniem, a psychologowie wiążą je z depresją, samotnością i niezdolnością do kontrolowania swojego życia. Przyznaje się do niego ok. 70 procent oglądających seriale!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA telewizja serial STYL ŻYCIA uzależnienia zdrowie nałóg Katarzyna Cygler Trójka psychologia

Mural upamiętniający wybitnych mieszkańców Warty

Warta to niewielkie miasteczko, którego korzenie sięgają XIII wieku, położone nad rzeką o tej samej nazwie. Stąd pochodzą m.in. słynny pilot Stanisław Skarżyński oraz znany, choć kontrowersyjny artysta Stanisław Szukalski. I, wraz z innymi znamienitymi mieszkańcami Warty, znaleźli się na muralu "Historia wspaniałych zwykłych ludzi", który niedawno powstał w centrum miasta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KULTURA mural Warta

Laureaci wystawy {Project Room} 2021/2022 w CSW Zamek Ujazdowski

- Liczba oddanych głosów to dla mnie bardzo ważny sygnał, że świat sztuki współczesnej to nie jest getto dla ludzi, którzy uznają się za ekspertów w tej dziedzinie. Jest odbiór na zewnątrz, ludzie chcą mieć swój udział w tym, co jest pokazywane i nagradzane - mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

#PusteRamy - dzieła, które padły łupem w czasie II wojny światowej

Setki dzieł o nieocenionej wartości dla dziedzictwa i kultury. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej Polska straciła ponad połowę artystycznego dorobku, znajdującego się w muzeach i prywatnych kolekcjach. Zainaugurowano projekt #PusteRamy. Inicjatywa ma przypominać o dziełach sztuki i obiektach zabytkowych zagrabionych w czasie II wojny światowej, zarówno przez Niemców, jak i przez Sowietów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA malarstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński II wojna światowa dzieła sztuki Katarzyna Cygler

Janusz Kukuła: Radiobooki to sposób na odkrywanie siebie

– Szukałem metafory do tego, co robimy, udostępniając państwu Radiobooki i jest to odkrywanie, poznawanie samego siebie poprzez najlepszą literaturę – mówi Janusz Kukuła, wieloletni dyrektor Teatru Polskiego Radia. Jak dodaje, ta forma umożliwia też młodszym pokoleniom obcowanie z klasykami literatury, poprzez słuchanie ich. Równie ważne jest także spotkanie z najwspanialszymi polskimi aktorami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Radiobook literatura literatura polska KULTURA