Polskie Radio
Section05

POLSKA

"Byli ze sobą silnie związani emocjonalnie". Anna Śnieżko o historii braci Dziemieszkiewiczów

- Świadczy to o silnym związku emocjonalnym braci. Rzeczywiście, Roman miał na niego ogromny wpływ, ponieważ nie mieli ojca. Wychowywali się razem - tymi słowami Anna Śnieżko, autorka książki "Żona wyklęta", w audycji "Temat dnia" na antenie Polskiego Radia 24 odniosła się do więzi, która łączyła Romana i Mieczysława Dziemieszkiewiczów.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Armia Krajowa HISTORIA Polskie Radio 24

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. O. Mariusz Bigiel: uosabiał ciągłość narodu polskiego

- Prymas Tysiąclecia uosabiał ciągłość narodu polskiego. On nigdy nie pogodził się z rządem PKWN i pełnił rolę tak zwanego Interrexa. To była taka instytucja, dzięki której w tradycji polskiej prymas Polski w przypadku bezkrólewia pełnił tymczasową funkcję - jakby pełniącego obowiązki króla - powiedział w Polskim Radiu 24 ojciec Mariusz Bigiel, jezuita. 
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja

"Ich celem jest obalenie rządu". Potocki o krytyce KO po porozumieniu Lewicy z PiS

- Platforma Obywatelska totalnie zmienia zdanie. Nawet występują wbrew Unii Europejskiej tylko po to, ponieważ ich celem jest domniemane obalenie rządu PiS - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Rafał Potocki z "Tygodnika Sieci" i"wPolityce.pl". Gościem programu był także Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie", który działania PO ws. Krajowego Planu Odbudowy nazwał "strategią".
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Polskie Radio 24 lewica Prawo i Sprawiedliwość opozycja koalicja obywatelska

"Strajkowali przede wszystkim młodzi stoczniowcy". Bogusław Gołąb o protestach robotników w 1988 roku

- Mieliśmy świadomość, że stan wojenny tylko zamroził istniejącą sytuację. Komuniści mieli się dobrze. Rząd i społeczeństwo żyli na zupełnie różnych poziomach. To młodym ludziom nie pasowało. Wtedy zastrajkowali przede wszystkim młodzi stoczniowcy - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, uczestnik strajku z 2 maja 1988 roku w Gdańsku. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL Solidarność Gdańsk Stocznia Gdańska

Ewa Leniart: Polacy mają samorządność we krwi

- Kochamy decydować o tym, co się dzieje w naszym najbliższym otoczeniu, jak zmienia się nasza gmina, nasz powiat, nasz kraj, nie jest tak, że lubimy, jak ktoś inny za nas decyduje i nam narzuca niektóre rozwiązania. Jesteśmy krytyczni, wymagający, ale umiemy być konstruktywni, warunkiem jest to, że umiemy ze sobą współpracować i ta współpraca prowadzi w prosty sposób do celu - mówiła kandydująca w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Zobacz więcej na temat:  regiony podkarpackie Rzeszów wybory samorządowe

Święto Pracy w okresie PRL. Andrzej Rozpłochowski: bojkotowaliśmy komunistyczne uroczystości

Najważniejsze dla mnie, to pierwszy 1 maja i 3 maja już w ramach Solidarności. Czyli 1 maja i 3 maja w roku 1981. My w ramach MKZ Katowice 1 maja bojkotowaliśmy komunistyczne uroczystości, a swoją obecność pokazywaliśmy w specjalnie zamówionych mszach świętych w dziesiątkach, setkach parafii na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego - wspominał w Polskim Radiu 24 działacz śląskiej Solidarności Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi audycji byli także działacze antykomunistyczni: Andrzej Michałowski z Gdańska i Jan Rulewski z Bydgoszczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Andrzej Rozpłochowski Jan Rulewski Solidarność HISTORIA historia Polski historia PRL 1 maja 3 Maja

Krajowy Plan Odbudowy. Macierewicz: to nie pieniądze, a sposób ich użycia rozstrzyga o przyszłości

- Same pieniądze nie rozstrzygają o przyszłości państwa, ale sposób ich użycia. Kładłbym nacisk na świadomość narodową czy sprawność rządową. Niebezpieczeństwa jakie są przed Polską, Europą i światem zachodnim są olbrzymie - powiedział o środkach z Planu Odbudowy Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Program Odbudowy pieniądze fundusze unijne Unia Europejska pandemia zjednoczona prawica koalicja obywatelska lewica Antoni Macierewicz polityka Polskie Radio 24

Długi weekend na drogach. Policja apeluje do kierowców o szczególną ostrożność

- Największy ruch na drogach związany z majówkowymi wyjazdami Polaków odnotowano w czwartek i piątek, w godzinach popołudniowych. W sobotę ruch jest umiarkowany, ale z uwagi na zmieniające się warunki pogodowe, apelujemy o wzmożoną ostrożność - przekazał PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo policja długi weekend kierowcy