Polskie Radio
Section05

PolitykaPR24

„Coraz więcej państw zaczyna mówić głosem Polski"

- Poziom realizacji decyzji związanych z relokacjami uchodźców w państwach członkowskich UE jest realizowany na poziomie ok. 10 proc. To pokazuje, że ta polityka jest nieskuteczna i nieakceptowana przez państwa członkowskie – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 rzecznik rządu Rafał Bochenek. Odniósł się także do słów szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Beata Szydło uchodźcy

"KE nasila ataki na Polskę pod wpływem Berlina i Paryża"

Komisja Europejska wskazuje, że praworządność w Polsce jest zagrożona, Warszawa odpiera zarzuty. We wtorek w Brukseli, po raz pierwszy na unijnym forum, odbyła się dyskusja na temat sytuacji w naszym kraju i prowadzonej przez Brukselę procedurze kontroli praworządności. – Nasilenie ataków na Polskę występuje w momencie, gdy Bruksela ewidentnie pod wpływem Francji i Niemiec, w kontekście wyborów, chce jak najszybciej podjąć decyzję w sprawie relokacji imigrantów – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska migracja Frans Timmermans sankcje Unii Europejskiej sankcje uchodźcy POLSKA

"Nie spodziewam się wdrożenia sankcji wobec Polski"

We wtorek unijny liderzy dyskutowali na temat sytuacji w naszym kraju i prowadzonej przez Brukselę procedurze kontroli praworządności. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił po spotkaniu, że uzyskał poparcie większości państw dla swych działań i rekomendacji dla Polski. – Nie spodziewam się wdrożenia sankcji, ale Rzeczpospolita płaci za błędną politykę PiS na zewnątrz, dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania eurodeputowany Kazimierz Michał Ujazdowski.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Michał Ujazdowski Frans Timmermans Komisja Europejska Bruksela Prawo i Sprawiedliwość

"Drogą do bezpiecznej Polski jest zjednoczona Europa"

- Jeżeli jesteśmy patriotami i chcemy Polski bezpiecznej, bogatej i szanowanej w świecie, to drogą do tego jest zjednoczona Europa. Wszystkie narody mają swoją tożsamość, ale tworzą wspólny projekt, dzięki któremu szybko rozwijają się gospodarczo i są bezpieczne – powiedział w audycji 24 Pytania poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. Gość odniósł się także do polskiej dyplomacji i polityki wschodniej Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Nowoczesna Lech Kaczyński polityka Prawo i Sprawiedliwość PiS Sejm Europa POLSKA

Liczymy na nowych, uczciwych prokuratorów i sędziów

- W Polsce jeszcze wiele spraw jest do naprawienia. Mamy świadomość, że czas ucieka nieubłaganie. Ludzie oczekiwali, że szybko naprawimy wiele kwestii, więc wzięliśmy się za wiele spraw naraz. Uważam, że tak trzeba robić, niezależnie od tego, że będą jakieś potknięcia – mówił o rządach Prawa i Sprawiedliwości w audycji 24 Pytania poseł PiS Marek Suski.
Zobacz więcej na temat:  polityka PiS Prawo i Sprawiedliwość Donald Tusk Amber Gold POLSKA

"Rosjanie będą chcieli wykazać winę polskich pilotów"

Prokuratura poinformowała, że postawiła zarzuty umyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lotniczym dwóm kontrolerom i osobie trzeciej, która przebywała na wieży w Smoleńsku w czasie lądowania prezydenckiego Tupolewa. Zarzuty zostały przedstawione po analizie materiału dowodowego ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. - Błędne informacje przekazywane przez kontrolerów to nie był przypadek, tylko ich świadome działanie – tak o zarzutach prokuratorskich mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  polityka Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku Rosja Prawo i Sprawiedliwość

Na ratunek niewydolnym podmiotom skarbu państwa

- Gdyby podchodzono w sposób odpowiedzialny, zarówno do nadzoru właścicielskiego, jak i do odpowiedniego planowania i zarządzania tymi spółkami, to byłyby w lepszej sytuacji. Spółki, które teraz przejmujemy posiadają już wyłącznie aktywa w postaci gotówki, nieruchomości czy wierzytelności. Fundusz Rozwoju Spólek ma odwrócić negatywne tendencje w tych spółkach – powiedział Paweł Kolczyński, prezes zarządu Funduszu Rozwoju Spółek.
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo skarbu państwa PiS Prawo i Sprawiedliwość

"Macierewicz jest największym obciążeniem dla rządu"

W połowie marca prezydent wysłał do szefa MON dwa listy, w których domagał się wyjaśnień nt. braku obsady stanowisk attaché m.in. w USA i Wielkiej Brytanii oraz informacji o tworzeniu wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu. Odpowiedzi Antoniego Macierewicz nie były satysfakcjonujące i w piątek doszło do spotkania, po którym Andrzej Duda stwierdził, że jest zadowolony z jego wyników. Polityczne wydarzenia tygodnia komentowali w Polskim Radiu 24 Bogumił Kolmasiak, publicysta i bloger oraz Jan Chmielewski, prawnik z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Jan Chmielewski rząd Beaty Szydło

Podsumowanie Tygodnia: uczniowie uwikłani w strajk

Ogólnopolski strajk nauczycieli, atak w Łucku na polski konsulat, spotkanie Duda-Macierewicz – to wydarzenia tygodnia, które komentowali w Polskim Radiu 24 Michał Matys (Duży Format Gazety Wyborczej), Alina Petrowa-Wasilewicz (Katolicka Agencja Informacyjna), Janusz Schwertner (Onet.pl) i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji Narodowej Związek Nauczycielstwa Polskiego strajki PiS Prawo i Sprawiedliwość reforma szkolnictwa Łuck Ukraina Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej

Premier Beata Szydło: to dopiero pierwszy krok

Zdaniem premier Beaty Szydło podpisanie Deklaracji Rzymskiej jest wstępem do umocnienia jedności Unii Europejskiej. W stolicy Włoch unijni przywódcy podpisali dokument podsumowujący 60 lat integracji europejskiej i określający wizję przyszłości Wspólnoty po Brexicie. W dokumencie podkreślono, że Unia Europejska jest "niepodzielona i niepodzielna". W imieniu polskiego rządu pod deklaracją podpis złożyła premier Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Beata Szydło Rzym