Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Uczniowie wybierają szkoły, do których dojadą. Poziom nauczania jest mniej ważny

Blisko 50 proc. uczniów, wybierając wymarzoną szkołę, nie kieruje się poziomem edukacji, tylko tym, czy dojedzie do niej autobusem lub pociągiem. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF Polska. Jak duży jest problem wykluczenia transportowego wśród dzieci i młodzieży?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dzieci dzieciństwo edukacja UNICEF Jan Bratkowski transport publiczny transport szkoła

"Lato w teatrze" Instytutu Teatralnego. Spektakle familijne pod cyrkowym namiotem

Każdego roku namiot cyrkowy odwiedza małe miejscowości w Polsce w ramach programu "Lato w teatrze". Pod biało-niebieskim szapito pokazywane są familijne spektakle, którym towarzyszą działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz wydarzenia dla społeczności lokalnych. O projekcie mówiły w audycji "Ogrody sztuki" Katarzyna Rutkowska, koordynatorka programu "Teatr Polska", i Emilia Malczyk (koordynatorka "Konkursu na familijny spektakl grany w namiocie cyrkowym").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Warszawa ogród Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Dzban, influencer, kraftowy. Skąd się biorą mody na słowa?

Modne słowa mają nas zaintrygować, a w rezultacie zachęcić do kupna jakiegoś towaru. Zjawisko to nie dotyczy jednak tylko handlu, bo takie określenia słyszymy coraz częściej, chociażby w mediach. - Żadna moda nie może obyć się bez kreatorów, czyli osób popularyzujących dane słowo czy związek frazeologiczny - zwraca uwagę Mateusz Adamczyk, Mistrz Mowy Polskiej oraz autor audycji radiowych i kanałów językowych.
Zobacz więcej na temat:  dzieci przedszkole Agnieszka Kunikowska język polski

Czy można poprawić pamięć seniora? Ważne badania polskiego naukowca

Starzenie się ludzi jest coraz ważniejszym tematem dla naukowców z całego świata. - To dotyczy każdego z nas i całego społeczeństwa, które żyje dłużej, ale nie starzeje się wcale lepiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Kucewicz, szef Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu w Katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej i badacz przyczyn chorób neurodegeneracyjnych w Mayo Clinic w USA.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA Michał Kucewicz zdrowie pamięć mózg

Czy każde dziecko powinno chodzić do przedszkola?

Zgodnie z polskim prawem dzieci w wieku sześciu lat mają obowiązek uczęszczania do przedszkola lub też udziału w innych formach tzw. wczesnego wspomagania edukacyjnego, realizowanych przez odpowiednie placówki oświatowe. Dzieci młodsze, od trzeciego roku życia, mogą, ale nie muszą być objęte wychowaniem przedszkolnym. - Wszystko zależy od rodziców i tego, na co dziecko jest gotowe - mówi w "Czterech porach roku" psycholożka dziecięca Roksana Benedykciuk.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dzieci dzieciństwo edukacja przedszkole psychologia dziecięca psychologia

Jerzy Stuhr - od teatru amatorskiego do absolutnej czołówki krakowskich tuzów aktorstwa

- Zgłosił się do teatrzyku przy Uniwersytecie Jagiellońskim, który założyliśmy. Wprawdzie Jerzy Fedorowicz powiedział, że on nadaje się tylko na inspicjenta, ale dzięki temu, że przetrwał tę uwagę, jego kolejny skok był do Teatru STU - mówił w Dwójce Krzysztof Miklaszewski, reżyser, aktor, twórca telewizyjny i przyjaciel zmarłego pół roku temu Jerzego Stuhra.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stuhr Stary Teatr w Krakowie aktorstwo aktorzy TEATR KULTURA Justyna Nowicka Kraków Krzysztof Miklaszewski Dwójka

Coraz większe koszty utrzymania auta. Ile Polacy wydają rocznie?

Rosną koszty utrzymania samochodu. Za auto rocznie płacimy już prawie 3 tysiące złotych, jeśli chodzi tylko o podstawowe koszty. - Do tego dochodzą wydatki np. na myjnię, parkomaty, paliwo lub energię elektryczną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego. Czy własne cztery kółka stają się powoli luksusem?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Izabela Kostyszyn samochody samochód