Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Albrecht Dϋrer i jego "Autoportret" na podobieństwo Chrystusa

Piękna, regularna twarz, uważne i zarazem śmiałe spojrzenie, gęste loki spadające na ramiona, elegancki ubiór, szczupła ręka o smukłych palcach, delikatnie ujmująca kępkę włosów futrzanego podbicia płaszcza. Kim jest ten charyzmatyczny, urodziwy mężczyzna? To malarz z Norymbergii - Albrecht Dϋrer, tuż przed swoimi dwudziestymi dziewiątymi urodzinami.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

Prof. Roszkowski: 4 czerwca jest ważnym krokiem ku wolności

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. Zarówno ich data, jak i zasady wyborów, ustalono podczas obrad Okrągłego Stołu. Wybory do Senatu, którego funkcjonowanie przywrócono po 45 latach, były całkowicie wolne. W Sejmie strona partyjno-rządowa miała zagwarantowane 65 procent miejsc. Dlatego wybrany wtedy sejm nazywany jest "kontraktowym", a same wybory – częściowo wolnymi.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka historia Polski wybory 1989 sejm kontraktowy Solidarność Wojciech Roszkowski

Pustynia: niezwykle piękne miejsce, gdzie można usłyszeć siebie

Pustynie kojarzy się z wielkim, bezkresnym obszarem piasku, może też śniegu i lodu. Czy pustynia może fascynować, może uczyć? Tak! Potwierdza to Zofia Dzik, która od wielu lat poznaje i przemierza pustynie na całym świecie. I w Zagadkowym Studiu opowiadała o swojej pasji. Ale także o innej akcji, którą prowadzi od 12 lat: akcji "Dwie Godziny dla Rodziny".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sahara podróże medytacja rodzina Katarzyna Stoparczyk Trójka pustynia

Louis Lortie: wyzwania to kwintesencja naszego życia

- Mogę sobie i wszystkim swoim kolegom życzyć, byśmy do końca życia mogli podejmować wyzwania, by mając 80 lat móc jeszcze uczyć się nowego repertuaru. Myślę, że mierzenie się z wyzwaniami to kwintesencja naszego życia. W końcu pokonujemy pewne przeciwności losu przez cały czas i podejmujemy próby, by przetrwać to z zachowaniem godności i zdrowia psychicznego - mówił w Dwójce pianista i dyrygent Louis Lortie.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Karol Furtak

Prof. Krysiak: "Mamy produkty lepsze, niż zagraniczne"

Kongres "Polska Wielki Projekt" relacjonowany jest na bieżąco na różnych antenach Polskiego Radia. W wydarzenie to było osią specjalnego wydania "Świata do trzeciej", nadawanego z Arkad Kubickiego. Wśród gości Rafała Tomańskiego znaleźli się m.in.: prof. Zdzisław Krasnodębski z Fundacji Polska Wielki Projekt, prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumanna, prof. Andrzej Zybertowicz, Nicholas Eberstadt z American Enterprise Institute, historyk dr Philippe Fabry oraz Brett Bourbon – filozof i teolog z Uniwersytetu w Dallas.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polska Wielki Projekt Kongres Polska Wielki Projekt 2023 Warszawa Jacek Sasin Rafał Tomański

"Przygoda, która ma wiele barw": Katarzyna Ucherska o pracy z Mikołajem Grabowskim

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadały o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Tym razem do studia zaprosiły Katarzynę Ucherską, aktorkę Teatru Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Warszawa premiera Mikołaj Grabowski Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

Savoir-vivre. Czy znamy zasady dobrego wychowania? Czy mają jeszcze znaczenie?

Savoir-vivre, kindersztuba, bon ton, dobre maniery. Nazw jest wiele, ale znaczenie jedno i to samo – umiejętność odpowiedniego zachowania się w każdej sytuacji. Czy to jest jeszcze potrzebne, czy owo słynne "dobre wychowanie" należy już do przeszłości? 3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Savoir-Vivre'u.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wychowanie KULTURA Jacek Frentzel Raf Uzar Piotr Firan Trójka

Kongres "Nauka dla Społeczeństwa". Prof. Skarżyński: pokazujemy, jak nauka zmienia nasze otoczenie

Rozpoczął się trzydniowy kongres "Nauka dla Społeczeństwa". Wydarzenie odbywa się na terenie Politechniki Warszawskiej i Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Wezmą w nim udział wybitni eksperci, zaplanowano liczne wykłady i panele popularnonaukowe. Patronat nad kongresem sprawuje Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Skarżyński słuch medycyna sztuczna inteligencja społeczeństwo młodzież

Ozyrys i Bachus ... spod Lublina. Starożytne figurki bóstw odkryte w Kluczkowicach

Brązowe figurki tych starożytnych bóstw zostały odkryte we wsi Kluczkowice w Lubelskiem. Badania potwierdziły, że jeden posążek pochodzi z I tys. p.n.e., drugi - z I w. n.e. Okazało się, że zabytki te stanowiły niegdyś fragment antycznej kolekcji rodziny Kleniewskich i przechowywane były do II wojny światowej w pałacu w Kluczkowicach.
Zobacz więcej na temat:  archeologia historia Polski lubelskie Katarzyna Kobylecka

Kto i w jakim wieku może jeździć motocyklem?

Sezon motocyklowy już się zaczął i korzystają z niego wszyscy ci, którzy mają uprawnienia do prowadzenia jednośladu. Bardzo ważne są ubiór i kask, ale ważna jest również wyobraźnia. W "Bezpiecznej Jedynce" mówimy m.in. o tym, kto i w jakim wieku może jeździć różnymi jednośladami, oraz przypominamy motocyklistom o zasadach bezpiecznej jazdy. 
Zobacz więcej na temat:  motocykl Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn kierowca bezpieczeństwo na drodze