Polskie Radio
Section05
Aleksander Smolar

Między Nietzschem a uwodzeniem. Krzysztof Michalski i życie współczesnego filozofa

– Gdy Michalskiemu przyszedł do głowy pomysł o Instytucie Nauk o Człowieku, podzielił się tym z Tischnerem. Ten powiedział: "Jedźmy z tym do papieża". Okazało się, że to był dobry pomysł – wspominał w Polskim Radiu eseista Wojciech Bonowicz. 11 lutego br. mija 10 lat od śmierci Krzysztofa Michalskiego, cenionego filozofa, twórcy jednego z najważniejszych europejskich centrów naukowych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Józef Tischner Jan Paweł II Andrzej Seweryn Krzysztof Król Wojciech Bonowicz filozofia Leszek Kołakowski chrześcijaństwo Aleksander Smolar

Unia dwóch prędkości – groźna czy słuszna idea?

Unia Europejska znalazła się w tarapatach. Dominującą odpowiedzią na jej problemy jest narracja Wspólnoty dwóch prędkości. Kto może stworzyć pierwszą prędkość i czy Polska może w niej się znaleźć? O tym w audycji Konfrontacje Idei rozmawiali Olaf Osica (Polityka Insight) i Aleksander Smolar (Fundacja Batorego). 
Zobacz więcej na temat:  Olaf Osica Ryszard Bugaj Aleksander Smolar Unia Europejska Brexit strefa euro Niemcy Francja

"Projekt ustawy reprywatyzacyjnej PO ma plusy"

- Projekt ustawy reprywatyzacyjnej został przygotowany przez Platformę Obywatelską jakiś czas temu. Wynika to z przepisów, które w nim zaproponowano. Niestety ktoś przetrzymał go w szufladzie. Gdyby wcześniej został zgłoszony i przegłosowany, nie mielibyśmy dziś tych problemów, które są - mówił w audycji 24 Pytania poseł PiS Paweł Lisiecki, szef parlamentarnego zespołu ds. reprywatyzacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka reprywatyzacja Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Komitet Obrony Demokracji Nowoczesna PRL Komisja Weryfikacyjna Aleksander Kwaśniewski 13 grudnia Lech Wałęsa Mateusz Kijowski Aleksander Smolar Władysław Frasyniuk Krystyna Janda

nasz wywiad Aleksander Smolar: to wojna wypowiedziana Francji

Po zamachach w Paryżu może dojść do dyskusji na temat wspólnej polityki zagranicznej i obronnej Zachodu i bardziej ofensywnego podejścia wobec Państwa Islamskiego – przekonuje w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl prof. Aleksander Smolar. - To jest gangrena, która zżera Bliski Wschód – dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Smolar Europa Francja islam Państwo Islamskie Paryż terroryzm wideo zamachy Francja zamachy terrorystyczne we Francji

Aleksander Smolar: prezydent Putin mści się na Ukrainie

Aleksander Smolar z Fundacji Batorego ocenia w radiowej Jedynce, że jeśli brać pod uwagę krótki okres, to Krym raczej został stracony dla Ukrainy. Pytanie tylko jak szybko i w jakiej formie Rosja wchłonie Krym. Ale większy problem niż Krym sprawia Putinowi cała Ukraina, bo w takiej sytuacji, jaka tam panuje obecnie, jest ona dla niego kłopotem.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Smolar Azja Krym Rosja Ukraina Władimir Putin