Polskie Radio
Section05
człowiek i medycyna

Szkoła empatycznego dotyku. Na czym polega i jak może pomóc pacjentom?

Świat został tak urządzony, że obok ludzi czekających na wsparcie są ludzie gotowi nieść pomoc. Nierzadko się zdarza, że ci, którzy wsparcia zaznali, sami ruszają z pomocą i w ten sposób dobro osiąga siłę. O sile i mocy empatycznego dotyku w audycji "Niewidzialni" rozmawialiśmy z terapeutką Agnieszką Kawulą i autorem książki "Żadne tam Hollywood. Opowieści o odchodzeniu" Rafałem Grądzkim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maciej Wasielewski dotyk emocje starość przemijanie ludzie Rafał Grądzki Agnieszka Kawula

Czy wodór jest kluczem do nieśmiertelności? Chińczycy twierdzą, że tak

Chińscy naukowcy ogłosili, że opracowali metodę, dzięki której jest możliwość odwrócenia procesu starzenia się komórek ludzkiego organizmu. Polega ona na umieszczeniu w ciele człowieka implantu, który dostarcza do organizmu wodór i utrzymuje jego stały poziom. I to właśnie ma zapewnić nam nieśmiertelność. Ale czy z niej skorzystamy?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA zdrowie życie wodór terapia nieśmiertelność Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Już sam widok ziewającej osoby powoduje, że wielu z nas także zaczyna odczuwać taką potrzebę. Okazuje się, że nie jesteśmy w tym sami. Podobny mechanizm występuje u zwierząt takich jak szympansy czy lwy. Według Andrew Gallupa, biologa ewolucyjnego, ziewanie może być sposobem zwierząt na zsynchronizowanie ich zachowań i promowanie zbiorowej czujności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka aktualności Witold Lazar

Postęp w leczeniu malarii. Najnowsze badania pomogą całkowicie wyeliminować chorobę

Dzięki zaawansowanym technologiom udało się wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie zapadają na poważną chorobę po zarażeniu pasożytem malarii, podczas gdy inni stają się bezobjawowymi nosicielami - informuje pismo "JCI Insight". Odkrycie może prowadzić do uzyskania lepszej kontroli nad malarią, a nawet do jej wyeliminowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT zdrowie społeczeństwo choroba malaria NAUKA