Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Publicyści komentują spór z KE. Tomasz Sakiewicz: UE zaserwowała nam daleko idącą degrengoladę

- Do tej pory nasze negocjacje z Unią Europejską wyglądały tak, że my w wielu sprawach ustępowaliśmy w wyniku czego mamy bardzo chory wymiar sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". Gościem audycji był także prof. Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego) i Agaton Koziński, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska ŚWIAT Europa Krajowy Plan Odbudowy Polskie Radio 24 polityka pieniądze rząd

Mularczyk: raport dot. reparacji komentowano w różnych stolicach, oferujemy im wsparcie

- Podejmujemy działania na różnych szczeblach, informujemy naszych partnerów z różnych krajów, które również mogą być zainteresowane problematyką reparacji wojennych, oferujemy im wsparcie i pomoc - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Mularczyk, wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, poseł PiS, który ma być również nowym wiceministrem spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy POLSKA II wojna światowa Arkadiusz Mularczyk HISTORIA Sygnały Dnia polityka Krzysztof Świątek

Zmiany w wyborach do PE? Szefernaker: projekt ideologiczny, nie będzie na to zgody

Parlament Europejski proponuje zmiany dotyczące unijnych wyborów. Chodzi m.in. o to, aby utworzone zostały unijne okręgi wyborcze, aby można było głosować od 16. roku życia oraz żeby stałym terminem wyborów był 9 maja. Polska jest przeciwna zmianom zasad wyboru europosłów, które zaproponował PE - wynika z projektu stanowiska przygotowanego w polskim MSWiA.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski wybory wybory w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego Unia Europejska

Otwarcie wystawy plenerowej „Mamo, ja nie chcę wojny!” 1939-45 Polska / 2022 Ukraina w Parlamencie austriackim

W Parlamencie austriackim zaprezentowana została wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!”. Wydarzenie otworzyły Ewa Ernst-Dziedzic, poseł z ramienia Partii Zielonych oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Monika Szmigiel-Turlej. W programie znalazły się elementy artystyczne – wystawa oraz oprawa muzyczna – jak również polityczne – dyskusja z udziałem dyplomatów i polityków z Polski, Ukrainy i Austrii. Prezentacja wystawy w Parlamencie przygotowana została we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy OBWE oraz Ambasadą RP w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wiedeń wojna na Ukrainie

Jadwiga Wiśniewska chce wykluczenia Rosji z Interpolu. "Powinny zostać podjęte stanowcze kroki"

Pomimo trwającej od ponad ośmiu miesięcy wojny, Federacja Rosyjska wciąż pozostaje członkiem szeregu organizacji międzynarodowych, w których może wywierać presję na napadniętą przez siebie Ukrainę. Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska mówiła o szansach na wykluczenie Rosji z m.in. z Interpolu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie Interpol policja

"Poparcie będzie mocne jak dotąd". Nowy premier Wielkiej Brytanii o postawie wobec Ukrainy

"Poparcie Zjednoczonego Królestwa dla Ukrainy będzie tak mocne jak dotąd" - ta deklaracja, według Downing Street, miała paść podczas rozmowy telefonicznej nowego brytyjskiego premiera z prezydentem naszych wschodnich sąsiadów. To pierwsza rozmowa Rishiego Sunaka z zagranicznym przywódcą.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Ambasador USA: oferta Westinghouse pozwoli Polsce zbudować własny przemysł jądrowy

- Oferta jądrowa Westinghouse oraz amerykańskiego departamentu energii zapewni Polsce przejście na czystą energię i współpracę między naszymi krajami na kolejne setki lat, aby Polska mogła zbudować własny przemysł atomowy - podkreślił w poniedziałek w Łasku ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
Zobacz więcej na temat:  atom Stany Zjednoczone Ministerstwo Aktywów Państwowych ministerstwo klimatu

Jarosław Papis: dobrze, żeby Izraelczycy poznali Polskę jako kraj otwarty

- Wyjazdy edukacyjne Izraelczyków do Polski to są wyjazdy tożsamościowe. Ale wydaje mi się, że można wypracować taki model, że obok wyjazdów tożsamościowych będą organizowane wyjazdy poznawcze. Aby poznać Polskę jako kraj dla większości Żydów w Izraelu będący krajem pochodzenia i pokazać Polskę w sposób, w jaki Polska na to zasługuje - jako Polskę otwartą - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Papis, prezes Fundacji Hatikva.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Izrael POLSKA Holokaust polityka historyczna