Polskie Radio
Section05
film polski

Kraków: Retrospektywa festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

– Potrafimy opowiadać o najnowszej historii Polski. Historii trudnej, często przesiąkniętej krwią – mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. W Krakowie, w dniach 19-20 kwietnia, pokazywane są filmy, które brały udział w ubiegłorocznej odsłonie wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kraków Żołnierze Wyklęci kino film polski

Polskie animacje. Premiera filmu dla dzieci „Basia”

Czy wreszcie „coś drgnęło” po latach zaniku produkcji filmowych dla najmłodszych widzów Polsce? Okazją do rozmowy jest premiera filmu animowanego „Basia”, który wchodzi na ekrany kin 14 kwietnia. O polskich filmach animowanych dla dzieci mówili w audycji Trendy Kultury twórcy animowanej „Basi”: reżyser Marcin Wasilewski i producent Robert Jaszczurowski, a także ekspertka dr Anna Wróblewska, współautorka książki „Polski film dla dzieci i młodzieży”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 filmy animowane film polski animacja dzieci telewizja publiczna telewizja

Agnieszka Podsiadlik: "Twarz" to film o zrozumieniu

- Relacja między mną a postacią, w którą wcielił się Mateusz Kościukiewicz była fundamentalna. Ponieważ w całym filmie mojej postaci było dużo, największym wyzwaniem było przedstawienie jej w taki sposób, aby widzowie mogli zrozumieć jej obecność na ekranie - mówiła aktorka Agnieszka Podsiadlik.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka film polski Agnieszka Podsiadlik Błażej Hrapkowicz Małgorzata Szumowska kino FILM KULTURA

Film "Wieża. Jasny dzień" a zjawisko okultyzmu

Od 23 marca w polskich kinach można oglądać film „Wieża. Jasny dzień”. W produkcji, która jest reżyserskim debiutem Jagody Szelc, niektórzy zauważają nawiązania do okultyzmu. Czym jest ten zespół poglądów i wierzeń? – W pewnym sensie może być alternatywą dla ateizmu i scjentyzmu, ale także dla tradycyjnych religii i moralności – ocenił dr Maciej Stępień, badacz okultyzmu z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski FILM kino religia

"Stan wojenny zniszczył środowisko filmowe"

- Stan wojenny to nie tylko przerwa w rodzimej produkcji filmowej, ale także rozbicie środowiska filmowego. Nagle zmieniła się sytuacja. Środowisko, które było ściśle związane ze sobą, nagle pewni ludzie opuścili, inni przestali robić filmy. Jak stwierdził niegdyś Krzysztof Kieślowski: stan wojenny zniszczył środowisko filmowe – powiedział w audycji Pamiętaj to Solidarność krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL Solidarność Andrzej Wajda Krzysztof Kieślowski historia Polski film polski