Polskie Radio
Section05

historia Polski

Pawilon X więzienia przy ul. Rakowieckiej. "Miejsce szczególne dla historii Polski"

- To miejsce, do którego nie można się przyzwyczaić, oswoić i traktować jak każde inne. Staram się dorastać do tego, że dane jest mi bycie kapelanem w miejscu, w którym działo się tak wiele rzeczy, w którym zginęło tak wielu wspaniałych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA Żołnierze Wyklęci Kościół IPN

Zamach w Gąsawie, czyli walka Piastów o władzę

W kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa" opowiemy o trzech z licznej gromady wnuków Bolesława Krzywoustego, którego ustawa sukcesyjna, zwana testamentem zapoczątkowała w 1138 roku okres rozbicia dzielnicowego państwa piastowskiego. Bohaterami audycji będą książę wielkopolski Władysław Laskonogi - syn Mieszka III Starego i dwaj synowie Kazimierza II Sprawiedliwego: książę zwierzchni Polski Leszek Biały i młodszy od niego Konrad Mazowiecki.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze prof. Andrzej Nowak

Mirosław Bork laureatem Nagrody Mediów Publicznych. Posłuchaj rozmowy

- Materiały sprzed stu lat były kręcone na bardzo różnej taśmie, przy użyciu bardzo różnych kamer i na dokładkę były bardzo różnie przechowywane - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" w Programie 1 Polskiego Radia reżyser, scenarzysta, producent i menedżer Mirosław Bork, który został uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych 2020 w kategorii Obraz przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów". 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino FILM Nagroda Mediów Publicznych 2020 bitwa warszawska

"Wieczna pamięć zamęczonym". List prezydenta Andrzeja Dudy w 80. rocznicę zamknięcia warszawskiego getta

- Upamiętnienie Holokaustu jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości, ale w jeszcze większym stopniu spoczywa on na obywatelach wolnej Rzeczypospolitej - mieszkańcach ziemi, na której niemieccy naziści utworzyli "fabryki śmierci" - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA getto warszawskie II wojna światowa Żydzi HISTORIA Warszawa mazowieckie Andrzej Duda prezydent

"Prymas" Piotra Skotnickiego w reżyserii autora

Słuchowisko opowiada o kilku epizodach z życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Śmiało mogłyby one posłużyć za kanwę filmu sensacyjnego. Internowania, obławy milicyjne, inwigilacja, a nawet aresztowanie… obrazu - oto z czym przyszło się zmierzyć prymasowi w konfrontacji z władzami komunistycznymi. O wszystkim dowiadujemy się z relacji babci Joanny, naocznego świadka niektórych wydarzeń. Zabiera ona swą wnuczkę w fascynującą podróż w przeszłość. Wehikułem czasu okazuje się wagon warszawskiego metra. Reżyseria i muzyka: Piotr Skotnicki. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Obsada: Anna Seniuk, Wojciech Machnicki, Małgorzata Prochera, Tomasz Borkowski, Sławomir Pacek, Justyna Kowalska, Damian Kulec
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia dzieci Polska Fundacja Narodowa

Brytyjskie Exeter wspomina polskich lotników

Nad miastem Exeter w południowo-zachodniej Anglii powiewa dziś polska flaga. W ten sposób mieszkańcy mówią "dziękujemy" naszym lotnikom z nocnego dywizjonu 307. Tak zwane "Puchacze" uratowały miasto przed zrównaniem z ziemią podczas niemieckich nalotów w trakcie II wojny światowej. Ze względu na epidemię, w tym roku uroczystości przeniosły się do internetu. Przesłanie z tej okazji nagrali między innymi przedstawiciele lokalnych władz.
Zobacz więcej na temat:  Bitwa o Anglię