Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Tydzień Patriotyczny" na Zamku Królewskim na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu w tym roku uczci Narodowe Święto Niepodległości "Tygodniem patriotycznym". W ramach wydarzenia zaplanowano szereg działań, w których będzie mógł uczestniczyć każdy. Od warsztatów, poprzez konkursy, aż do wspaniałego koncertu. Wszystko oczywiście w nieco odmiennej niż za zazwyczaj formie, bo online.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Marta Powałowska Kraków Zamek Królewski Wawel niepodległość

"Zawsze był z narodem". Dr Łatka o roli Kościoła w odzyskiwaniu niepodległości przez Polskę

- W każdym z trzech zaborów Kościół katolicki brał udział na rzecz odzyskania niepodległości. Jego kluczową rolą było przede wszystkim podtrzymywanie tożsamości narodowej, zagrożonej przez zaborców - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka, historyk i politolog (IPN).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA 11 listopada niepodległość Święto Niepodległości Kościół katolicki Kościół wiara chrześcijaństwo Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

Kobiety w polityce II RP. "Były dobrze wykształcone, realizowały misję"

Do Sejmu Ustawodawczego weszło osiem kobiet. (...) Bez wątpienia były to kobiety z misją. Były też - podkreślmy - bardzo dobrze wykształcone, ponieważ wszystkie miały wykształcenie średnie, a niektóre z nich - także wykształcenie wyższe - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Marta Sikorska-Kowalska z Uniwersytetu Łódzkiego przedstawiając historię polityczną kobiet w II RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 feminizm Maryna Miklaszewska Sejm HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne 11 listopada Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2020 niepodległość

Strażnicy polskiej tradycji, kultury i niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono dopiero w 1937 roku: niemal dwie dekady po tym, gdy po 123 latach zaborów odrodziła się Polska. Minęło jednak kolejnych osiem lat i na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej z 22 lipca 1945 roku święto zniesiono. Przywrócono je dopiero w okresie transformacji, w 1989 roku. Kto w czasach niebytu i zniewolenia był nośnikiem tego, co polskie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA tradycja Adam Mickiewicz romantyzm Młoda Polska Solidarność niepodległość społeczeństwo Trójka Monika Małkowska

"Za te słowa Piłsudski powinien dostać Nobla". Historyk o odzyskaniu przez Polskę niepodległości

-  Staliśmy się nagle zgranym chórem. Były basy, tenory, soprany i to wszystko grało. Chór zaśpiewał potężnym głosem "Polska na być". Cudem było to, że po I wojnie światowej 18 narodów wybiło się na niepodległość - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Krzysztof Jabłonka. 
Zobacz więcej na temat:  niepodległość I wojna światowa Józef Piłsudski odzyskanie niepodległości