Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Niezłomni czy realiści? "Staraliśmy się chłodno spojrzeć na historię antykomunistycznego podziemia"

Historia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego to jeden z najżywiej dyskutowanych wątków powojennej Polski. Na chłodną, pozbawioną emocji, analizę ich działalności zdecydowali się historycy, prof. Rafał Wnuk i dr Sławomir Poleszak. Dr Poleszak tłumaczył w audycji "TurboHistoria", że po 30 latach pracy nad tym zagadnieniem nabiera się do niego dystansu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci

Paryż 1924 kontra Paryż 2024. Czym obecne igrzyska olimpijskie różnią się od tych sprzed stu lat?

W początkach nowożytnej olimpiady zasady organizacji igrzysk były nieco inne niż dzisiaj. Inna była również rzeczywistość społeczna i polityczna. Porównanie igrzysk w Paryżu z 1924 i 2024 roku pokazuje, jak w ciągu stu lat zmienił się nie tylko sport, lecz także cały świat.
Zobacz więcej na temat:  olimpiada Paryż 2024 Paryż igrzyska olimpijskie igrzyska sportowcy kultura masowa

Plaża nad Wisłą albo letnisko nad Świdrem. Jak wypoczywali warszawiacy sprzed ponad stu lat

Na przełomie XIX i XX wieku spragnieni wypoczynku mieszkańcy Warszawy mogli spędzić wolny czas w domkach wokół rzeki Świder albo na nadwiślańskich festynach. Chociaż obecnie nie kultywuje się już letniskowych tradycji, to nadwiślańskie plaże nieprzerwanie, aż do dzisiaj, cieszą się niesłabnącą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  wypoczynek Warszawa Otwock Wisła magazyn wakacyjny wakacje 2021

Krzywa Wieża, źli grabarze i kanibal. Gdy Ząbkowice zwały się Frankenstein

Położone nieopodal granicy z Czechami Ząbkowice Śląskie to pełne zabytków miasto z ponad 700-letnią historią. W tym roku mija 78 lat od nadania Ząbkowicom ich polskiej nazwy. Wcześniej miasto nazywało się Frankenstein i jeśli ktoś ma w związku z tym mroczne skojarzenia, to nie jest wcale daleki od prawdy…
Zobacz więcej na temat:  Dolny Śląsk Mary Shelley historia Polski Niemcy literatura KSIĄŻKA książki sąd Joanna Bator architektura horror fantastyka Śląsk śląskie magazyn wakacyjny wakacje 2021

Magdalena Samozwaniec - tropicielka nonsensów. Posłuchaj archiwalnych rozmów

- Gdy ojciec zobaczył, jak nieprawdopodobny sukces osiągnęła moja książka, powiedział do mnie rozkazująco: Pisz! Tego nie trzeba mi było dwa razy powtarzać. Zamiast jeść, jak moje rówieśnice, bawić się i flirtować, ja pisałam. Byle co, byle pisać - mówiła Magdalena Samozwaniec w Polskim Radiu w 1954 roku.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Kossak Magdalena Samozwaniec Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Wojciech Kossak

Wokulski znów zakochany! Powstanie kolejna ekranizacja "Lalki" według powieści Bolesława Prusa

W 2025 roku ruszyć mają zdjęcia do nowej filmowej adaptacji arcydzieła Bolesława Prusa. Za jej powstanie odpowiedzialny będzie Radosław Drabik, producent m.in. kasowego cyklu "Planeta singli", reżyserem zostanie znany z "Niebezpiecznych dżentelmenów" Maciej Kawalski, zaś autorem zdjęć będzie operator Piotr Sobociński Jr.
Zobacz więcej na temat:  ekranizacja Bolesław Prus lalka historia Polski Warszawa