Polskie Radio
Section05

jedynka hp

MŚ piłkarzy ręcznych 2023. Polacy: w każdym meczu będziemy walczyć o zwycięstwo

Za nami I runda Mistrzostw Świata w piłce ręcznej. Na jej zakończenie Biało-Czerwoni pokonali Arabię Saudyjską 27:24, natomiast wcześniej przegrali z Francją i Słowenią. - Mam nadzieję, że ta wygrana rozluźni nas wszystkich i pozwoli bardziej uwierzyć w swoje możliwości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Chrapkowski, kapitan reprezentacji Polski.
Zobacz więcej na temat:  Robert Skrzyński

Marek Gaszyński w świecie muzyki i radia. Reportaż "Dopóki mnie chcą" [POSŁUCHAJ]

Autor przeszło 150 piosenek, z których wiele (jak choćby: "Gdzie się podziały tamte prywatki", "Baw się razem z nami", "Ojciec żył, tak jak chciał" czy "Sen o Warszawie") stało się ponadpokoleniowymi przebojami. W ubiegłą niedzielę pożegnaliśmy wybitnego, przez wiele lat związanego z Polskim Radiem, dziennikarza, autora tekstów, krytyka muzycznego - Marka Gaszyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Marek Gaszyński reportaż Polskie Radio Czesław Niemen pr poleca

Afera korupcyjna w PE. Poseł Lewicy: osoby odpowiedzialne za to muszą ponieść konsekwencje

- Nie ma wyjątków, konkretne służby powinny pociągnąć do odpowiedzialności osoby, które dopuściły się tego wykroczenia - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Ueberhan z Lewicy. Odniosła się w ten sposób do skandalu korupcyjnego w Parlamencie Europejskim. Dotyczy on kupowania wpływów przez Katar oraz Maroko, przekazywania drogich prezentów i wysokich sum pieniędzy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Świątek Parlament Europejski korupcja ŚWIAT Europa Unia Europejska Katarzyna Ueberhan

"Elegia styczniowa". Teatr Polskiego Radia z okolicznościowym słuchowiskiem

W tym roku obchodzimy okrągłą, 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji wiele instytucji kultury przygotowuje okolicznościowe imprezy: koncerty, wystawy czy gry miejskie. W obchody włącza się również Teatr Polskiego Radia. Na antenie wyemitowane zostanie słuchowisko pt. "Elegia styczniowa".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Powstanie Styczniowe Martyna Podolska Piotr Skotnicki Ewa Kania Wiktoria Gorodeckaja

MŚ piłkarzy ręcznych: Polacy pokonali Arabię Saudyjską i grają dalej [POSŁUCHAJ]

Po dwóch porażkach (z Francją 24 - 26) i Słowenią (23 - 32), w trzecim meczu fazy grupowej MŚ w piłce ręcznej reprezentacja Polski pokonała Arabię Saudyjską 27 - 24. Oznacza to, że podopieczni Patryka Rombla wywalczyli awans do kolejnej rundy turnieju. Zapraszamy do śledzenia relacji z meczów reprezentacji Polski na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Piłka ręczna MŚ piłkarzy ręcznych 2023 mistrzostwa świata

"Cudowne" garnki, kołdry, sprzęt AGD. Nieuczciwe pokazy a dyrektywa Omnibus

Wraz z początkiem nowego roku weszła w życie unijna dyrektywa Omnibus, mająca na celu większą ochronę konsumentów. W "Czterech porach roku" pochyliliśmy się nad problemem nieuczciwych praktyk sprzedaży "cudownych" garnków czy kołder podczas pokazów, wycieczek, a nawet tzw. nieumówionych wizyt w domach seniorów, którzy najczęściej padają ofiarą naciągaczy.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych klient prawa klienta prawa konsumenta konsument społeczeństwo UOKiK

"Powstanie styczniowe. Droga do niepodległości". Wystawa intymna i kameralna

Powstanie styczniowe było zrywem narodowowyzwoleńczym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. W tym roku mija 160. rocznica tego wydarzenia. Drogę do niepodległości i losy cichych bohaterów ukazano na nowej wystawie w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Powstanie Styczniowe KULTURA historia Polski Piotr Gliński Rafał Wiśniewski Martyna Podolska

"Koncert Chopinowski". Z nagrań Jana Smeterlina cz. 4 [POSŁUCHAJ]

W audycji "Koncert Chopinowski" zaprosiliśmy Państwa na kolejną odsłonę nagrań z repertuaru zapomnianego dziś polskiego pianisty światowej sławy, Jana Smeterlina. W audycji usłyszeliśmy kolejne nokturnowe arcydzieła pochodzące z płyty EPIC nagranej przez artystę w Paryżu jesienią 1954 r. Zabrzmiały jego interpretacje dzieł pochodzących z opusów 32, 37, 48, 55 oraz 62.
Zobacz więcej na temat:  Jan Smeterlin muzyka klasyczna Adam Rozlach MUZYKA

"Kto otworzy drzwi" Nedy Neżdany w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza

Do kostnicy, w której pracuje Wira, po suto zakrapianej imprezie omyłkowo trafia wzięta za zmarłą Dziewczyna – Wika. Sytuacja się komplikuje. Czy Wira przypadkiem sama nie jest trupem? A może obie nie żyją i znalazły się w czyśćcu? Czy żyją, ale padły ofiarą spisku? A może wybuchła wojna? Za tym ostatnim rozwiązaniem przemawiają zamknięte drzwi wyjściowe i tajemnicze telefony, które podsuwają kobietom coraz bardziej absurdalne uzasadnienia ich uwięzienia. Tłumaczenie: Jerzy Czech. Adaptacja i reżyseria: Waldemar Modestowicz. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Piotr Moss. Obsada: Wiktoria Gorodeckaja, Marta Wągrocka
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Waldemar Modestowicz Zobacz także Wiktoria Gorodeckaja Andrzej Brzoska pr poleca

Miasto starsze, niż przypuszczano. O odkryciach archeologów w Gdańsku

Odkrycia archeologiczne w piwnicach budynku dawnego magistratu miejskiego - dziś siedzibie Muzeum Gdańska, potwierdziły, że początki miasta sięgają roku 930. Już 25 lat temu na tę datę wskazywały pierwsze badania dendrochronologiczne prowadzone w innych pomieszczeniach podziemi. Jesienią 2022 roku odkryto kolejne, świetnie zachowane pozostałości wału drewnianego. Potwierdza to, że Gdańsk powstał 60 lat wcześniej, niż mówi o tym pierwsza wzmianka historyczna.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Gdańsk archeologia

Aktywność fizyczna a bicie rekordów. O czym należy pamiętać?

Polka, Dominika Stelmach, została nową rekordzistką świata w biegu dwunastogodzinnym. Przebiegła ponad 152 km. - Do takiego rekordu trzeba się odpowiednio przygotować - zauważa w Programie 1 Polskiego Radia internistka, Anna Plucik-Mrożek. Gdzie są granice ludzkiego ciała i jaka jest w tym rola psychiki, motywacji i metody małych kroczków? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zdrowie bieganie rekordy aktywność fizyczna

Ferie w koszarach. Terytorialsi organizują szkolenia dla ochotników

Ruszają pierwsze w tym roku szkolenia dla ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej, organizowane w ramach akcji "Ferie z WOT". - Projekt wychodzi naprzeciw wszystkim uczniom, studentom i nauczycielom, którzy chcą wykorzystać międzysemestralną przerwę w nauce na odbycie szkolenia podstawowego oraz rozpocząć swoją służbę i misję dla Polski - mówi mjr Witold Sura z WOT.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe WOT Wojska Obrony Terytorialnej Izabela Kostyszyn