Polskie Radio
Section05
Kołobrzeg

Cztery polskie miasta ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będą ubiegać się Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg, które wybrano spośród 12 polskich miast - w sali Senatu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ogłoszono wyniki pierwszego etapu konkursu miast aspirujących do tego tytułu.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Europa Unia Europejska miasto Lublin Katowice Kołobrzeg Bielsko-Biała

Herbert niezwykły. Odkryj twórczość poety podczas festiwalu "Herbertiada"

Poeta, eseista, dramaturg, twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito" – Zbigniew Herbert. Z wykształcenia był ekonomistą, prawnikiem i filozofem. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków. Już w ten weekend odbędzie się XXIII "Herbertiada", czyli Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka poezja literatura książki Zbigniew Herbert Kołobrzeg Katarzyna Cygler Paweł Turski

Przebudowa dworca w Kołobrzegu. "Będzie wizytówką i ważnym punktem na mapie miasta"

Elewacja z cegły klinkierowej, w niższej części budynku wykonana w konstrukcji muru pruskiego, wysoka wieża z nowym hełmem oraz iluminacja podkreślająca charakterystyczną bryłę - tak będzie wyglądał dworzec w Kołobrzegu po przebudowie. Spółka PKP  podpisała umowę z wykonawcą prac i przekazały plac budowy.
Zobacz więcej na temat:  kolej infrastruktura transport transport publiczny GOSPODARKA Kołobrzeg

Festiwal legendarnego barda "Solidarności". "Tutaj Gintrowski jest gwiazdą"

Kołobrzeg już po raz czwarty będzie gościł miłośników twórczości legendarnego barda Przemysława Gintrowskiego. - Tutaj Gintrowski jest gwiazdą, a my wszyscy jesteśmy jego uczniami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Tejkowski. Gość Jedynki podczas spektaklu "Przesłuchanie człowieka" wcieli się w rolę barda "Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Przemysław Gintrowski Kołobrzeg

Proces seryjnego mordercy z Kołobrzegu. Nowe ustalenia ws. Mariusza G.

Przed Sądem Okręgowym w Koszalinie toczy się proces 45-letniego Mariusza G., który jest oskarżony o zabójstwo trzech kobiet w Kołobrzegu. Biegli ocenili, że oskarżony był poczytalny i nie działał w afekcie. Nie stwierdzili także zaburzeń psychicznych. Opinia biegłych wskazuje na przemyślane i zaplanowane działanie oskarżonego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zabójstwo regiony zachodniopomorskie sąd Kołobrzeg Koszalin

Wakacje 2022: czy polecimy na urlop w Polsce?

Wakacje nie są już tak odległe, warto więc zacząć je planować. Hiszpania, Grecja, Turcja, a może... Międzyzdroje? Polskie Linie Lotnicze LOT wraz z jednym z biur podróży ogłosiły pilotażowy projekt, który ma zachęcić do spędzenia wakacji w Polsce. A narodowy przewoźnik zapowiedział zwiększenie częstotliwości rejsów krajowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka LOT wakacje Szczecin Świnoujście Kołobrzeg społeczeństwo Tomasz Miara

GUS wyłonił miasto najchętniej odwiedzane w minione wakacje

Choć wakacje skończyły się już trzy miesiące temu, dopiero teraz wiemy, jak one wyglądały pod kątem statystycznym. GUS opublikował raport "Turystyczne obiekty noclegowe na obszarach nadmorskich w lipcu i sierpniu 2021 roku", a w nim listę miast, w których wykorzystano najwięcej noclegów. Kolejny rok z rzędu pierwsze miejsce w tym rankingu zajął Kołobrzeg. Jaki jest fenomen tego uzdrowiska?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Tomasz Miara Trójka wakacje Kołobrzeg hotel plaża wypoczynek turystyka Główny Urząd Statystyczny gus