Polskie Radio
Section05

Kraków

Krakowskie szopki. "To tradycja, która nas jednoczy"

Krakowskie szopki to tradycja sięgająca roku 1937. Wówczas Jerzy Dobrzycki zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. W tym roku wydarzenie odbywa się po raz 81, a zgłoszono do niego blisko 250 prac. To rekord. - Szopka nas jednoczy. Jest miejscem, przy którym my się spotykamy. Znikają wszystkie różnice - nie ma wątpliwości Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie szopki krakowskie Paweł Pawlica UNESCO KULTURA

Balice. Śnieg sparaliżował lotnisko na kilka godzin. Już wznowiono loty

Intensywne opady śniegu sparaliżowały lotnisko Kraków-Balice (Kraków Airport), na którym późnym popołudniem - na ok. dwie godziny - wstrzymano wszystkie operacje. - W tym czasie służby techniczne odśnieżały infrastrukturę lotniskową. Około godziny 18 loty zostały wznowione - podała rzecznik lotniska Natalia Vince.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lotnictwo samoloty transport podróże turystyka małopolskie regiony śnieg pogoda

Wielozmysłowe doświadczanie tętniącej rzeczywistości. Wystawa w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie

– To próba skonstruowania wydarzenia artystycznego, dzięki któremu można wielozmysłowo doświadczyć tętniącej rzeczywistości – tak o wystawie "city/sound/scape" mówi jej współtwórca Rafał Mazur. Multimedialną instalację będzie można podziwiać od piątku, 1 grudnia, w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Huta SZTUKA Trójka Katarzyna Cygler Teatr Łaźnia Nowa

Opowieść o polskich pionierach badań starożytnego Egiptu na wystawie Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Na wystawie przypominamy, że polska egiptologia rozpoczęła się na początku XX wieku razem z dokonaniami Tadeusza Smoleńskiego. Był to wysokiej klasy naukowiec, który sprawił, że w świecie egiptologicznym Polska mogła zaistnieć jeszcze w czasie, kiedy była pod zaborami - mówi o ekspozycji "Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu" jej współtwórca prof. Andrzej Urbanik.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt historia sztuki

Odnowiony pomnik Adama Mickiewicza po II wojnie światowej odsłonięty w setną rocznicę śmierci

68 lat temu, w sobotę 26 listopada 1955 roku, w setną rocznicę śmierci Adama Mickiewicza, odsłonięto w Krakowie zrekonstruowany pomnik Adama Mickiewicza, którego zniszczenia dokonali niemieccy okupanci 17 sierpnia 1940 roku. Zawiłe losy szczątków zniszczonego pomnika doprowadziły poszukiwaczy aż do złomowiska w Hamburgu, gdzie w 1947 roku, już po wojnie zostały odnalezione. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA

"Nie dla Strefy Czystego Transportu". Protest ruchów społecznych w Krakowie

"Nie dla Strefy Czystego Transportu" - pod takim hasłem kilka ruchów społecznych będzie protestować w Krakowie przeciwko ograniczeniu wjazdu do miasta dla najstarszych samochodów. O 14 przed budynkiem Urzędu Miasta odbędzie się pikieta, godzinę później protestujący przeniosą się na skrzyżowanie w pobliżu remontowanego mostu Dębnickiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA protest demonstracje manifestacje