Polskie Radio
Section05

KULTURA

Wystawa "Pamięć. 1943" w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

W związku z 80. rocznicą powstania w warszawskim getcie, w stołecznej galerii Kordegarda można oglądać wystawę pt. "Pamięć. 1943", przygotowaną przez Muzeum Getta Warszawskiego (MGW) i Narodowe Centrum Kultury (NCK). Ekspozycja prezentuje m.in. bezcenny Raport Stroopa oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie warszawskiego getta. Współczesnym odniesieniem do świadectwa historii są rysunki, fotografie oraz plakaty.  
Zobacz więcej na temat:  Warszawa powstanie w getcie wystawa rocznica Narodowe Centrum Kultury Muzeum Getta Warszawskiego Katarzyna Cygler Trójka

Zamek w Bielsku-Białej. Niszczony i odbudowywany wciąż na nowo

Bielsko-Biała to jedno z najpiękniejszych miast w południowej Polsce. Słynie z wielu zabytków architektury, przez co zasłużyło sobie na miano małego Wiednia. – Znajduje się tu piękny zamek, który przed stuleciami był nawet zaliczany do największych śląskich zamków obronnych. Dziś bardziej przypomina pałac – mówiła Marta Piasecka, zapraszając na "Trójkę po królewsku". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce

Co stoi za popularnością współczesnych seriali kryminalnych i sensacyjnych?

Wiele osób uwielbia seriale, których bohaterami są detektywi rozwiązujący zagadki czy dzielni agenci, tajni bądź jawni, walczący o sprawiedliwość. Takie produkcje proponują wartką akcję i emocje. A zafascynowani widzowie nie poprzestają na obejrzeniu jednego odcinka, lecz oglądają cały sezon za jednym zamachem. A ci najbardziej wytrwali nawet dwa lub trzy!
Zobacz więcej na temat:  telewizja serial streaming Jacek Frentzel Tomasz Miara Trójka

Choroszcz. Miejsce, które zachwycało królów i dyplomatów

Choroszcz to miasteczko leżące w okolicy Białegostoku. Jednym z jego zabytków jest zespół pałacowo-parkowy, w którym obecnie znajduje się Muzeum Wnętrz Pałacowych. I choć do dziś z dawnego wystroju pałacowego zachowały się tylko dwie płyty kominkowe z herbami Branickich i Poniatowskich, to jest to miejsce, które warto odwiedzić. Już przed wiekami o Choroszczy rozpisywali się nie tylko literaci, ale i francuscy dyplomaci, znani z wysublimowanych gustów.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce

PR24 "Kulturalnie na temat". Adam Rozlach zaprasza na 27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

W dniach 26 marca - 7 kwietnia trwa w Warszawie 27. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W trakcie 13 festiwalowych dni odbędzie się 10 koncertów symfonicznych i pięć kameralnych, podczas których zaprezentuje się wielu znakomitych solistów, dyrygentów i zespołów, zaproszonych przez Elżbietę Penderecką, dyrektora generalnego Festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Festiwal Beethovenowski

PR24 "Nowe spojrzenie na odbudowę". Kurator Adam Przywara o wystawie "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949"

- Wystawa "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949" mierzy się z najważniejszym okresem w historii stolicy w XX wieku. To jest fundujący moment w historii Warszawy - tzn. powojenna odbudowa i wstawanie z gruzów. Wystawa oferuje nowe i dość oryginalne spojrzenie na ten okres - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 kurator Adam Przywara.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wystawa

PR24 "Dwa spojrzenia". Czy Europa wyrzeka się swoich chrześcijańskich korzeni?

Dziś w Kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Palmowa, która otwiera Wielki Tydzień - czas bezpośrednio poprzedzający święta Wielkanocne. O tym, dlaczego Europejczykom tak łatwo jest wołać "Alleluja", a zarazem tak trudno jest na co dzień żyć zgodnie z dekalogiem, debatowali na antenie Polskiego Radia 24 Anna Rastawicka oraz ks. dr Marek Dziewiecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielkanoc wiara chrześcijaństwo

Elżbieta Penderecka i Andrzej Giza wyróżnieni przez Ministerstwo Kultury. W niedzielę wręczenie odznaczeń

Elżbieta Penderecka zostanie uhonorowana Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a dyr. Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Andrzej Giza - odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", podało MKiDN. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się w niedzielę w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński filharmonia narodowa