Polskie Radio
Section05

KULTURA

Między filmem a teatrem. Jacek Raginis-Królikiewicz o teatrze telewizji

– Dla mnie bardzo ważna jest narracja napędzana słowem, w której tekst jest niezwykle istotny. W filmie kluczowa jest strona wizualna, akcja rozgrywa się w wielu miejscach. Bardzo wiele dzieje się bez słów. Wychowany jestem na westernach i filmach hollywoodzkich z lat 40. i 50. i tam widać jak bardzo teatr wpływał na kino – ocenia Jacek Raginis-Królikiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM Redbad Klynstra Jacek Raginis-Królikiewicz

Ulrich Hub: pisanie dla dzieci daje wolność

– Pisanie dla dzieci daje wolność. Dzieci są odbiorcami bardzo wymagającymi i czerpią z książek dużo więcej, niż ja potrafię w nich zawrzeć – powiedział w "Zagadkowej niedzieli" Ulrich Hub, pochodzący z Berlina autor książek dla najmłodszych, którego ostatnim dziełem jest "Kulawa kaczka i ślepa kura".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci dzieciństwo literatura zwierzęta KSIĄŻKA książki dla dzieci

Hanna Wróblewska: ważne są dzieło i postawa artystyczna twórcy [ZOBACZ WIDEO]

- Jeżeli patrzysz na sztukę ostatnich 30 lat, możesz się zdziwić, że artyści pewne rzeczy wiedzieli, przeczuwali, pokazali wcześniej, niż weszły one do obiegu - mówiła w Dwójce Hanna Wróblewska, prezeska Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, wicedyrektorka Muzeum Getta Warszawskiego, a w latach 2010-2021 szefowa Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Dwójka Robert Mazurek malarstwo

Stefania Domańska - aktorka, reżyserka, nauczycielka. "Do młodych podchodziła z niesamowitą empatią"

- Stefania Domańska była moim nauczycielem zawodu i przewodnikiem w młodości - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Dylewska, pracownik merytoryczny Biblioteki Narodowej, dawna uczennica słynnej aktorki. W audycji "Polki" opowiedziała o metodach pracy Stefanii Domańskiej. - To było niesamowite, jak delikatnie i empatycznie pracowała z młodym człowiekiem - podkreśliła. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta aktor reżyser

"Lato z Radiem" w Uniejowie. Moc atrakcji podczas Familijnego Pikniku

Dziś "Lato z Radiem" zawita do Uniejowa. Dziennikarze Jedynki przygotowali wiele atrakcji podczas Familijnego Pikniku, który odbędzie się w godz. 11.00-17.00 przy kompleksie termalno - basenowym w Uniejowie. W programie wspólne ćwiczenia prowadzone przez Piotra Galusa. Odbędą się również warsztaty radiowe, podczas których słuchacze dowiedzą się, w jaki sposób powstają reportaże, wywiady i jak wygląda montaż materiałów radiowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA Uniejów Lato z Radiem

Piosenki Kory na 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach

- Kora miała niebywały talent, śpiewała głównie napisane przez siebie piosenki i jak się ich posłucha kilkukrotnie, można zobaczyć, ile one mają w sobie głębi i że są nadal aktualne pod każdym względem - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Janusz Gast, autor scenariusza i reżyser koncertu Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia "Kora". 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Międzyzdroje Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach MUZYKA Janusz Gast Studio Piosenki Teatr Polskiego Radia Kora Maanam

Muzeum Polskie uratowane. Wicepremier Gliński: ochrona naszego dziedzictwa kulturowego to priorytet

Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Szwajcaria Piotr Gliński Witold Pilecki HISTORIA

PR24 Kolejna odsłona "Dziedzińca kultury". Rzecznik NCK: to będzie wyjątkowa edycja

- Poszczególnym koncertom będą przyświecały różne wątki, które będą odwoływały się do romantycznych wartości. Muzyka i artyści, którzy się pojawią, także będą odwoływali się do romantycznej kultury - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury. Gościem audycji był także Marcin Kuropatwa, kierownik artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  koncerty romantyzm MUZYKA Adam Mickiewicz Polskie Radio 24

TPK: Wielkie Xięstwo Poezji i inne wakacyjne atrakcje

Od 30 czerwca do 2 lipca na polsko-litewskim pograniczu, w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, czyli w Dworze Miłosza oraz w Sejnach odbywa się święto poezji. Ośrodek Pogranicze tradycyjnie zaprosiło do Sejn i Krasnogrudy w dniu urodzin Czesława Miłosza (30.06.). 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Czesław Miłosz Trójka Rok Romantyzmu Polskiego Litwa Adam Mickiewicz Krzysztof Czyżewski Paweł Huelle Gdynia

Miron Białoszewski i jego przyjaciele na wystawie "Białoszewski nieosobny"

W Muzeum Woli została otwarta wystawa "Białoszewski nieosobny". Data rozpoczęcia wydarzenia – 30 czerwca – jest nieprzypadkowa, to 100. rocznica urodzin Mirona Białoszewskiego. O wystawie pokazującej sylwetkę nie tylko Białoszewskiego, ale i zaprzyjaźnionych artystów tworzących razem z nim Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny, a wcześniej okupacyjny teatr lotny, w "Trójce przed południem" opowiedziała jej współkuratorka Magdalena Staroszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan SZTUKA poezja literatura wystawa Warszawa