Polskie Radio
Section05

KULTURA

Od Biblii do newage'owej utopii w "Trójce pod Ksieżycem"

"Bóg i proch" – pod takim tytułem realizowany jest w Laboratorium CSW Zamku Ujazdowskim eksperymentalny cykl, nazwany przez jego twórców audio-teatrem. 6 maja zostanie zaprezentowana część druga. "Imagine" – to z kolei tytuł nowego spektaklu Krystiana Lupy, którego warszawska premiera odbędzie się w Teatrze Powszechnym 7 maja.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Aleksandra Kaczkowska Tomasz Man Karolina Gorczyca Paweł Łysak John Lennon Leszek Możdżer

Marc Chagall. W Warszawie można już oglądać niedawno zakupione prace

- Mamy prace o tematyce religijnej, mamy obrazy, które poświęcone są jego wielkiej miłości do obu żon, jego przeżyciom dotyczącym przebywania w dwóch światach: fantastycznym i realnym. Mamy jeszcze całą serię pejzaży i bukiety kwiatów - wyliczała podczas Dwójkowej audycji kuratorka wystawy "Chagall" dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Marc Chagall Dwójka Jakub Kukla muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie Warszawa malarstwo SZTUKA dzieła sztuki

"Prof. Gieysztor unikał mentorskiego tonu w życiu i w nauce"

- Jego postawę determinowało życzliwe zainteresowanie drugim człowiekiem. Czy to człowiekiem średniowiecza, który zawsze gdzieś tam wyrasta z prac Aleksandra Gieysztora, czy człowiekiem współczesnym, który stoi przed nim z nim rozmawia – mówił w radiowej Jedynce prof. Przemysław Mrozowski, student, doktorant, a następnie współpracownik pierwszego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie - prof. Aleksandra Gieysztora.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Aleksander Gieysztor Katarzyna Jankowska

Polonez - pierwszy polski taniec zgłoszony do światowej listy UNESCO

Narodowy Instytut Dziedzictwa 31 marca br. zawnioskował o to, by polonez - polski taniec narodowy - został wpisany na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. - Okres oceny trwa półtora roku. To bardzo złożona procedura międzynarodowa. Jest kilka opinii, jest proces ewaluacji, badania takiego wniosku - mówiła w radiowej Jedynce dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Narodowy Instytut Dziedzictwa Martyna Podolska taniec

Polska katedra na Uniwersytecie Georgetown? Gliński: nasza pozycja na świecie zmienia się błyskawicznie

- Pracujemy nad stworzeniem polskiej katedry, a nawet centrum polskiej historii na Uniwersytecie Georgetown - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po wizycie na tej prestiżowej uczelni w Waszyngtonie. Jak podkreślił, rosnąca pozycja Polski w obliczu obecnego kryzysu daje szanse na promowanie polskiego punktu widzenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA HISTORIA wojna 2022 Ukraina

Piotr Gliński odwiedził Muzeum Ofiar Komunizmu w USA. Powstanie placówki wsparła Polska

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził powstające w Waszyngtonie Muzeum Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Museum). W muzeum ma się znaleźć także istotny fragment dotyczący historii Polski. Środki na budowę muzeum przekazała m.in. Polska Fundacja Narodowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Waszyngton muzeum komunizm HISTORIA

Od herbów do sztandaru. Jak zmieniały się symbole państwa?

Dziś, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowiono w roku 2004, a celem jest "promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych". Zanim jednak barwy biało-czerwone zostały uznane za narodowe, sztandarem państwa był biały orzeł na czerwonym tle, z herbem aktualnego monarchy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii Agnieszka Kunikowska

Anna Lisiecka: Bogusław Kaczyński był tytanem pracy

- "Operowe qui pro quo" były filmami akcji, kręconymi w dworach i pałacach Wielkopolski. "Portrety gwiazd" to reportaże uczestniczące, Bogusław Kaczyński miał szaloną inwencję w dziennikarskiej pracy. Prezentował gwiazdy, ale również lansował młodych wykonawców, jeździł na prowincjonalne festiwale - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Lisiecka, autorka książki "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".  
Zobacz więcej na temat:  Anna Lisiecka Bogusław Kaczyński Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka

Wizyta Piotra Glińskiego w USA. "Bogaty program dot. polskiej kultury"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. Minister zamierza odwiedzić miejsca ważne dla polskiej polityki pamięci, instytucje kultury i nauki w Waszyngtonie, Nowym Jorku oraz mieście Syracuse w stanie Nowy Jork.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego NAUKA Polacy za granicą

"Po to by byli wolnymi od obcej przemocy" [POSŁUCHAJ]

Dramat historyczny Tomasza Lerskiego pod tytułem "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" powstał na zamówienie Teatru Polskiego Radia w związku z 229. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akcja słuchowiska nie dzieje się jednak ani w Warszawie, ani w Polsce. Autor umieścił ją w realiach dworów panujących Berlina, Petersburga i Wiednia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Henryk Talar Teatr Polskiego Radia Janusz Kukuła