Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Wszystko w porządku". Niezwykła premiera wyjątkowej płyty

Pani Helena Nowak mieszka w Browarach, dużym mieście przemysłowym niedaleko Kijowa. Wykłada polonistykę w Kijowie, jest też dyrektorem polskiego stowarzyszenia i polskiego zespołu muzycznego "Wszystko w porządku". W tym roku nagrali płytę, której premiera miała się odbyć pod koniec lutego. Rosyjska inwazja przekreśliła te plany, a pani Helena musiała uciekać, bo jako polska działaczka znalazła się na listach proskrypcyjnych rosyjskiej armii. W Trójce zrobiliśmy więc premierę tej płyty.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Kijów Ukraina Polonia wojna na Ukrainie uchodźcy Agnieszka Trzeciakiewicz Trójka

Ostatni dzień Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Tematem przewodnim rola kobiet w sporcie

Rola kobiet we współczesnej spinaczce wysokogórskiej oraz sporcie jest tematem przewodnim ostatniego dnia Przeglądu Filmów Alpinistycznych imienia Wandy Rutkiewicz. Tegoroczna - 29. edycja przeglądu jest wyjątkowa, bo rok 2022 został ogłoszony przez Sejm rokiem najsłynniejszej polskiej himalaistki.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Rutkiewicz alpinizm wspinaczka kobieta góry film polski FILM

PR24 Millennium Docs Against Gravity. Liebhart o dokumentach ukazujących Rosję Putina

- Obrazki miast, które widzimy na Ukrainie, widzieliśmy podczas wojny w Czeczenii, gdzie Grozny wyglądał jak Mariupol. My już od pierwszych edycji Millennium Docs Against Gravity pokazywaliśmy filmy o Putinie jak i o wojnie w Czeczenii, o bestialstwie - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Liebhart, szef Docs Against Gravity i dyrektor międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM wojna na Ukrainie Ukraina Mariupol

Teresa Barucka: reklama Radiowa sięga 1926 roku

- Anonse, opowiadające o towarze czy usługach, ukazywały się w radiu pod koniec 1926 roku i to była "Chwilka reklamowa", a potem "Rozmaitości" - nazwa obowiązywała we wszystkich rozgłośniach. Początkowo były to krótkie czytane teksty lub słowa o danym produkcie. Później rozwinęło się w scenki rodzajowe - mówiła w Dwójce Teresa Barucka z Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka reklama Jakub Kukla Andrzej Zieliński

"F**ing Bornholm". Film zrodzony z osobistych obserwacji

– To nie jest chyba tylko moje jednostkowe doświadczenie. Jest taki moment w życiu człowieka, w którym nagle się wydaje, że wszyscy wokół się rozwodzą. Czujemy się trochę lepsi, bo my się nie rozwodzimy, ale potem w którymś momencie okazuje się, że i do nas ten problem puka. Większość moich filmów bierze się z osobistego doświadczenia i wewnętrznej potrzeby, więc tak było i tym razem – przyznaje reżyserka Anna Kazejak.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka Maciej Stuhr Agnieszka Grochowska FILM

31. Festiwal Mozartowski. Alicja Węgorzewska: trzeba rozwijać modę na Mozarta

- Nasze grono odbiorów stale rośnie - sprzedaż biletów na Festiwal Mozartowski jest absolutnie rekordowa, co pokazuje, że po okresie pandemii wszyscy tęsknią za wydarzeniami - poinformowała na antenie Polskiego Radia 24 Alicja Węgorzewska, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.
Zobacz więcej na temat:  Alicja Węgorzewska Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska filharmonia narodowa regiony Warszawa mazowieckie Warszawska Opera Kameralna MUZYKA muzyka klasyczna Wolfgang Amadeusz Mozart

Premiera albumu Screens zespołu Immortal Onion w Wiedniu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu odbyła się austriacka premiera nowego albumu zespołu Immortal Onion. Screens to już czwarty album nagrany przez młode trio z Gdańska, które w przeciągu kilku lat zdążyło ugruntować swoją pozycję na mapie jazzowej Polski jako jeden z najchętniej słuchanych zespołów grających muzykę modern jazz. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Wiedeń

Kazimierz Jonkisz - weteran jazzowej perkusji

- Kiedyś mówiono "kura nie ptak, perkusista nie muzyk". Żartem, jednak coś w tym było. Ale kiedy zmęczył mnie okres terminowania w innych zespołach, zacząłem myśleć o swoim. O tym, by przełamać tę niemoc drummera - mówił w Dwójce Kazimierz Jonkisz. Wybitny perkusista, pedagog, lider wielu zespołów, legenda polskiego jazzu był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  perkusja Dwójka Kazimierz Jonkisz

Rezydencje artystyczne dla twórców teatralnych z Ukrainy

- Nasz program nie mógł dotyczyć tylko aktorów czy reżyserów. Teatr to cały organizm specjalizacji, których nie sposób zastąpić ludźmi spoza teatru. To są tak rzadkie kompetencje, że nie chcieliśmy, by osoby zmuszone do opuszczenia Ukrainy i Białorusi musiały parać się pracami spoza teatru - mówiła w Dwójce Anna Chylak - koordynatorka rezydencji dla twórców teatralnych zza wschodniej granicy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Roch Siciński

Od Biblii do newage'owej utopii w "Trójce pod Ksieżycem"

"Bóg i proch" – pod takim tytułem realizowany jest w Laboratorium CSW Zamku Ujazdowskim eksperymentalny cykl, nazwany przez jego twórców audio-teatrem. 6 maja zostanie zaprezentowana część druga. "Imagine" – to z kolei tytuł nowego spektaklu Krystiana Lupy, którego warszawska premiera odbędzie się w Teatrze Powszechnym 7 maja.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Aleksandra Kaczkowska Tomasz Man Karolina Gorczyca Paweł Łysak John Lennon Leszek Możdżer

Marc Chagall. W Warszawie można już oglądać niedawno zakupione prace

- Mamy prace o tematyce religijnej, mamy obrazy, które poświęcone są jego wielkiej miłości do obu żon, jego przeżyciom dotyczącym przebywania w dwóch światach: fantastycznym i realnym. Mamy jeszcze całą serię pejzaży i bukiety kwiatów - wyliczała podczas Dwójkowej audycji kuratorka wystawy "Chagall" dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Marc Chagall Dwójka Jakub Kukla muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie Warszawa malarstwo SZTUKA dzieła sztuki

"Prof. Gieysztor unikał mentorskiego tonu w życiu i w nauce"

- Jego postawę determinowało życzliwe zainteresowanie drugim człowiekiem. Czy to człowiekiem średniowiecza, który zawsze gdzieś tam wyrasta z prac Aleksandra Gieysztora, czy człowiekiem współczesnym, który stoi przed nim z nim rozmawia – mówił w radiowej Jedynce prof. Przemysław Mrozowski, student, doktorant, a następnie współpracownik pierwszego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie - prof. Aleksandra Gieysztora.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Aleksander Gieysztor Katarzyna Jankowska

Polonez - pierwszy polski taniec zgłoszony do światowej listy UNESCO

Narodowy Instytut Dziedzictwa 31 marca br. zawnioskował o to, by polonez - polski taniec narodowy - został wpisany na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. - Okres oceny trwa półtora roku. To bardzo złożona procedura międzynarodowa. Jest kilka opinii, jest proces ewaluacji, badania takiego wniosku - mówiła w radiowej Jedynce dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Narodowy Instytut Dziedzictwa Martyna Podolska taniec